Până în 1947, dacă nu greșesc,
data de 10 Mai a fost sărbătorită, aceasta având o triplă semnificație: începutul domniei lui Carol I,
Independenţa de stat şi încoronarea primului Rege al ţării!
Există și a patra
sărbătoare, mai puțin știută: Pe 10 Mai este și sărbătoarea aromânilor. Recunoașterea lor ca națiune s-a făcut acum 114 ani prin Iradeaua (firmanul) Sultanului
Abdul Hamid al II-lea, la presiunea diplomatică a Regelui Carol I și a guvernului român.
Istoria României moderne nu începe cu instaurarea bolșevismului și
forțarea abdicării Regelui Mihai, pe 30
dec. 1947, când a fost proclamată republica populară, așa cum cred mancurții nației.
Nici astăzi aromânii nu sunt recunoscuți ca naționalitate
în toate statele din Balcani, ceea ce arată diferența dintre România de atunci și
România de azi.
Mai mult, o parte din comunitatea aromână din România, din
dorința lor de a demonstra faptul că nu
există nicio legătură etnică între români și
aromâni, escamotează complet această sărbătoare.
PS. L-a auzit cineva
pe președintele României, ocupat cu
parastasul (S)UE de la Hermannstadt, să fi spus ceva despre sărbătorirea
Independenței și câștigarea suveranității României? Mă îndoiesc că gașca din care face parte Johannis, a celor
care-l reevaluează pe Marx (Junker & comp) au astfel de sensibilități.
Iulian Capsali

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu