Unioniști din toate
colțurile țării, din București,
Chișinău, Timișoara, Covasna, Orhei, Arad, Botoșani
și alte orașe românești, s-au
pronunțat la Sibiu pentru reîntregirea
națională prin unirea cu Republica
Moldova și pentru o Europă unită.
„Vrem ca liderii Uniunii Europene să afle că România și Republica Moldova au un destin comun și așa
cum România este parte a Europei, așa
este și Moldova răsăriteană, iar
singura șansă de integrare europeană a
Republicii Moldova este Reunirea", a precizat Ștefan Lupu, președintele
Acțiunii 2012.
Prezent la manifestația
pentru Unire de la Sibiu, candidatul independent la alegerile europarlamentare
George Simion a pledat pentru o Românie Mare într-o Europă unită.
„Afirmăm astăzi aici, de Ziua Europei, dreptul nostru de a
fi împreună. Sunt zile importante pentru România, în care marcăm Ziua
Independenței, marcăm Ziua Regalității și
apartenența noastră la spațiul european. Suntem europeni și pe-o parte și
pe alta a Prutului și cerem Uniunii
Europene să înțeleagă că nu există o
Uniune a europenilor de Est și de Vest,
că nu există români de Est și de Vest.
Suntem toți împreună și ne va fi bine așa, împreună. Nu trebuie să lăsăm pe nimeni în urmă. Poporul
român, în granițele lui firești, de la Nistru până la Tisa trebuie să fie
recunoscut ca atare, după cum s-a reunificat și
poporul german. Este dreptul nostru și
de aceea îl adresăm în toate limbile statelor Uniunii Europene", a
declarat candidatul independent la alegerile europarlamentare George Simion.
Romanian Global News


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu