Dreptatea este de partea preşedintelui. El reprezintă
România în cadrul Consiliului Europei. Fiecare ţară este reprezentată de o
singură persoană, preşedinte sau prim ministru, după structura de conducere a
fiecărui stat.
Prin atitudinea lui, prin dispreţul afişat, dar şi prin
lipsa de informaţii din partea instituţiei prezidenţiale, iese în evidenţă un
Klaus Iohannis arogant, care-şi dispreţuieşte primul ministru al ţării sale.
Plângându-se ca o pisicuţă încuiată în casă, Viorica Dăncilă a demonstrat că a
învăţat cum se face politica. Ea va rămâne acasă, dar mare parte a opiniei
publice va rămâne cu impresia că doar din cauza preşedintelui Iohannis premierul
României nu a participat la una dintre cele mai importante manifestări ale
Uniunii Europene, care are loc în România.
Se va consuma şi acest episod, însă este posibil să aibă
consecinţe care se vor întinde până la alegerile prezidenţiale din toamnă. Dacă
lucrurile vor ieşi prost, şi există această posibilitate, pentru că Sibiul este
un oraş relativ mic pentru o acţiune de asemenea amploare. Vin 27 de şefi de
stat sau de guvern cu tot alaiul. Sunt acreditaţi peste o mie de ziarişti.
Practic Sibiul este blocat total. Locaţia a fost aleasă exclusiv de preşedinte,
dintr-un patriotism local de provincial. Cheltuielile sunt achitate de guvern,
dar cel care s-a ocupat de organizare a fost preşedintele. Orice incident va fi
exploatat de o parte sau de alta. Instituţia prezidenţială va acuza guvernul,
iar guvernul va arăta spre preşedintele Klaus Iohannis. În fond, importante
sunt deciziile care vor fi luate. Consiliul European, care se întruneşte odată
la şase luni, nu ia decizii ferme. În urma fiecărui summit rezultă doar
concluzii trase de o reuniune informală. Unele reuniuni sunt total anonime.
Altele sunt reţinute pentru propuneri care şochează. Una dintre propunerile
care au trezit nemulţumirea ţărilor din
ultimele valuri de intrare în UE a fost Europa cu mai multe viteze. Unul
dintre susţinătorii cei mai înfocaţi vine la Sibiu. Este vorba despre
preşedintele Franţei, Emmanuel Macron. Evident că această teză dezavantajează
România.
O altă temă care este de regulă abordată este piaţa unică.
Şi acest lucru este în detrimentul ţărilor din Est. Şi aşa, fără o decizie
expresă, România nu mai controlează comerţul, ţara noastră, ca restul ţărilor
mai mici, a devenit o simplă piaţă de desfacere a produselor din ţările
dezvoltate. Cam toate scenariile dezavantajează noii sosiţi. O diminuare a
autorităţii naţionale este, de asemenea, în dezavantajul ţărilor mărginaşe.
Toate discuţiile pe teme de importanţă majoră pentru Europa
se vor concentra într-o singură zi. Şi acest lucru spune mult. Înainte de toate
arată că nu este mai mult decât o reuniune informală. Adică liderii Europei
Unite se întâlnesc pentru a trasa liniile directoare ale viitoarei Europe. Câtă
putere au rămâne de văzut. În orice caz, în ciuda tuturor promisiunilor,
Uniunea Europeană rămâne un proiect în bună parte nerealizat. Partidele aflate
acum în campanie electorală se raportează la valorile europene, însă se
constată o diferenţă uriaşă între ţările UE, trezind o serie de nemulţumiri.
România, din păcate, se află între ţările care au destul de multe nemulţumiri.
Va schimba ceva summitul de la Sibiu? Ce aşteaptă România de la acest summit pe
care preşedintele Iohannis şi-l poate include în palmaresul lui politic?
Autor: Dumitru
Păcuraru
Sursa: Informaţia
zilei de Maramureş

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu