Liderii europeni sunt exponenții
unei „lumi subterane care domină planeta”, iar poporul român trebuie să se
trezească și să participe la construcția europeană, a declarat, joi, primarul din
Tîrgu Mureș, Dorin Florea.
„Adevărul nu îl pot căuta şi găsi cei care merg în genunchi
şi îşi vorbesc de rău ţara şi neamul, nu îl pot face nici politicienii care
îndeamnă la ură şi la dat cu bâta. Politica şi strategia unei ţări în Europa se
fac din Academia Română, şi nu de pe stradă, aşa cum încearcă unii în zilele
noastre. E momentul să ne trezim acum, pentru că suntem într-o situaţie
cumplită. O spun din postura unui un om care citeşte, fără teamă,
pentru că nu mi-a fost teamă niciodată de adevăr. Vă spun că va trebui să
devenim demni şi respectaţi în Europa. Să participăm la această construcţie
europeană exact cum fac alte ţări care sunt respectate. Am ajuns să fim
monitorizaţi şi cum mâncăm, ce spunem şi ce gândim. Ni se deserveşte
mediocritatea pe tavă.
Asta ar trebui să ne întrebăm fiecare. Conduceam copiii
înainte la facultăţi, îi conduceam în armată să îşi facă datoria ca militari
faţă de ţară, iar azi îi conducem să fie slugi. Aud profesori care se bucură că
au reuşit copiii la Oxford şi peste tot în lume, dar nu se gândesc că aceşti
copii educaţi ajung să se transforme în slugi. Liderii europeni sunt exponenţii
acestei lumi subterane care domină planeta, iar conflictul a devenit ucigaşul
acestei lumi. Toate aceste lucruri trebuie înţelese”, a afirmat Dorin Florea.
Edilul a susţinut că joi se sărbătoreşte şi Ziua Europei, „o
Europă pe care unii au proiectat-o, dintr-un considerent pur economic”, dar că
nici acum poporul român nu a înţeles ce înseamnă cu adevărat această
construcţie europeană.
„Pentru români a fost un vis frumos, un vis din care abia
reuşim să ne trezim astăzi. Încă visăm şi încurcăm lucrurile, deşi nu am
definit încă libertatea, nu am definit încă demnitatea şi nu am cunoscut încă
respectul. Nu Europa este de vină pentru acest lucru, nu liderii vremelnici şi
necredincioşi actuali, ci lipsa valorilor, lipsa oamenilor care trebuie să
înţeleagă rolul şi rostul lor acum într-o Europă unită. Valorile adevărate zac
ascunse şi acum, ideile şi manuscrisele lor zac prăfuite, bine acoperite de
cineva. Nouă ni s-a dat cinismul, manipularea nepermisă şi ura, până
am ajuns o populaţie sărăcită moral, economic, o naţiune deznădăjduită şi
tristă. Românii şi-au dorit Europa, o mai doresc în continuare, dar nu îşi
doresc dubla măsură, nu îşi doresc cozile de topor care au lovit în această
ţară tot timpul. Au lovit în 1940, au lovit în 1944, în 1989, când ne-au dat
crimă în ziua de Crăciun, în loc să ne dea adevărul. Cuvintele care trebuie
analizate astăzi sunt: independenţă, suveranitate, demnitate. Nu le-am înţeles
atunci ca popor şi nu le înţelegem nici astăzi”, a accentuat primarul.
Florea a spus că salută faptul că în Europa nu există
război, dar că acesta s-a transformat într-un război „ticălos”, „cel din
subteran, umilinţa unui popor întreg şi dezrădăcinarea unei naţii”.
„Ce război este acela în care pierzi atât de mult din
resursele ţării? Cum se numesc cei care le-au luat? O ţară are dreptul la
libertate şi la a spune adevărul. Îmi doresc ca poporul român să înţeleagă
acest lucru, doar astfel vom putea fi la înălţimea înaintaşilor. (…) De
naţionalism nu trebuie să ne temem. Naţionalismul este modul prin care te poţi
dărui celor pe care îi slujeşti, celor care te-au ales să-i reprezinţi”, a
arătat Florea, conform Agerpres.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu