Simona Halep s-a calificat, joi, 9 mai, în semifinalele
turneului de la Madrid, după un meci de mare luptă cu australianca Ashleigh
Barty.
Tenismena româncă, care graţie acestei victorii şi-a
asigurat poziţia a doua în clasamentul WTA, s-a impus în două seturi, scor 7-5,
7-5.
În semifinale, Simona o va întâlni pe câştigătoarea "sfertului"
dintre Naomi Osaka şi Belinda Bencic.
E pentru a patra oară când Simona Halep ajunge în semifinale
la Madrid, turneu pe care l-a câştigat de două ori.
312.215 euro şi 390 de puncte în clasamentul WTA şi-a asigurat
Simona prin calificarea în semifinalele competiţiei din capitala Spaniei.
Cristi Someşan

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu