joi, 20 iunie 2024

EURO 2024! Două rezultate de egalitate în Grupa C!

Selecţionatele Sloveniei şi Serbiei au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), joi, 20 iunie, pe Football Arena din Munchen, într-un meci din Grupa C a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Serbia a egalat in extremis, practic în ultima fază a meciului, prin Luka Jovic (90+6), după ce slovenii au deschis scorul prin Zan Karnicnik (69).

Partida a fost arbitrată de o brigadă românească alcătuită din  Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene (foto).

În al doilea meci al zilei, Danemarca și Anglia au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din cadrul etapei a doua a grupei.  Anglia a început mult mai bine partida, iar Harry Kane a deschis scorul în minutul 20. Danezii nu au renunațt la luptă și după un sfert de oră a u restabilit egalitatea prin golul lui Morten Hjulmand.

Un rezultat bun pentru Anglia care este foarte aproape de optimi, dar în ultimele partide orice se poate întâmpla în această grupă. Dacă nu pierde cu Slovenia (2 puncte), Anglia (4 p) este calificată. Danemarca (2 p) trebuie să învingă Serbia (1p) ca să meargă mai departe.