09.05.2019
Veșnice probleme la implementarea
proiectelor de infrastructură
Deputatul PSD Marius Sorin Bota a adresat
o interpelare Ministrului Transporturilor, sesizându-i problema satelor liniare,
investiție suspendată ca urmare a multiplelor reclamații, precum și a unui
proiect tehnic și a unei execuții aferente dezastruoase. ”Există grave probleme
de siguranță a circulației, borduri nefixate, sensuri giratorii nefinalizate și
nesemnalizate (a se vedea spre exemplificare zona comunei Feleacu din județul
Cluj), - azi șantierul este abandonat, beneficiarul (C.N.A.I.R.) fiind obligat
să-l finalizeze având în vedere faptul că vorbim despre un proiect finanțat din
fonduri europene nerambursabile”, a declarat deputatul.
O altă problemă ridicată este cea
legată de proiectul de legatură al
Autostrazii Transilvania la DN 1 (Vâlcele - Cluj), care stagnează de ani de
zile. De asemenea deputatul a solicitat un
control cu privire la plățiile neefectuate de către antreprenorii generali
subantreprenorilor români. Aceștia din urmă sunt băgați în faliment de către
antreprenorii generali prin faptul că își însușesc, sub formă de profit, banii
pe care trebuie să-i dea subantreprenorilor români, iar aceștia la rândul lor bugetului de stat pentru ceea ce datorează ca
urmare a activității prestate.
Cabinetul
deputatului

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu