sâmbătă, 12 mai 2018

Handbalistele oltence "Banului Handbalului Craiovei" au sânge de români. Au câştigat Cupa EHF!!!

SCM Craiova a câştigat finala Cupei EHF dupa un meci cu adevărat fabulos făcut pe teren propriu în faţa norvegiencelor de la Kristiansand.

După 22-26 în turul din Norvegia, oltencele s-au impus la Craiova cu 30-25 şi au obtţnut primul trofeu continental.

Partida disputată în Sala Sporturilor din Bănie a început perfect pentru sportivele noastre, care s-au distanţat din primele minute ajutate şi de cei peste 4.500 de spectatori din tribune, care au făcut o atmosfera fantastica.

Nordicele au revenit după debutul slab de partida şi s-au apropiat la un singur gol, însă fetele pregătite de Bogdan Burcea au forţat din nou sş s-au desprins decisiv.

Diferenţa la pauza a fost de şapte goluri (19-12), una corectă după desfăşurarea primei părţi.

Repriza secundă ne-a adus o formaţie Kristiansand mult mai agresivă şi mai dinamica pe faza de atac, astfel ca diferenţa a tot scăzut, ajungând la 5 goluri în ultimele minute.

Finalul finalei a fost unul de infarct, cu SCM ratând doua atacuri după ce mingea a lovit barele porţii adverse şi cu portarul Yulia Dumanska, îngerul păzitor al buturilor oltene, intervenind incredibil în minutul 60 la doua şuturi consecutive.

SCM Craiova s-a impus cu scorul de 30-25 şi a câştigat Cupa EHF la handbal feminin!