marți, 8 mai 2018

Simona Halep s-a calificat în stil de mare campioană în optimi la Madrid!

Ocupanta locului 1 în clasamentul WTA a învins-o în turul doi pe belgianca Elise Mertens (locul 16 WTA), care venea după două turnee câştigate consecutiv, la Lugano şi Rabat.
6-0, 6-3 a fost scorul întâlnirii dintre Simona Halep şi Elise Mertens, care a durat 72 de minute!

Primul set dintre cele doua a fost fara istoric, fiind castigat de reprezentanta noastra dupa numai 21 de minute, perioada in care belgianca a reusit sa castige numai 10 puncte!
Elise Mertens, cu ceva probleme de sanatate in zilele trecute, a inceput la fel de slab si setul secund, iar Simona a reusit sa fructifice la maxim breakul obtinut in start.
A fost prima confruntare directa dintre cele doua tenismene, iar pentru Mertens e prima infrangere suferita dupa o serie incredibila de 13 victorii consecutive in circuitul WTA si Fed Cup.
De partea cealalta, Simona a ajuns la 14 victorii la rand la turneul de la Madrid.
Mai departe, in optimile de finala, Simona o va intalni pe cehoaica Kristyna Pliskova (locul 94 WTA).