Evenimente culturale, dansuri, cântece și costume populare, așa a trecut prima duminică după sărbătoarea Paștilor, în localitatea Dragomirești, județul
Maramureș. Primăria orașului Dragomirești
și Consiliul Județean Maramureș
au organizat în parteneriat ediția a
XXII – a Festivalului “Câte flori pe Iza-n sus”. Calendarul celor două zile de
festival a reușit sa cuprindă o serie
de evenimente la care a participat un public numeros din plan local, însă au
fost prezenți și foarte mulți turiști sosiți
din străinătate.
Cei 50 de ani de activitate pe care Ansamblul “Botejunea”
i-a împlinit, a reprezentat un bun prilej de a arăta că tradițiile din Maramureș sunt păstrate și
promovate cu sfințenie în aceste
locuri. Perioada anilor 1969 – 2019 a fost și
este oglindită, în continuare, de către cei care astăzi duc tradițiile mai departe. Parada portului popular,
concursul ansamblurilor de dansuri populare, prezența numeroșilor artiști pe scena festivalului de la Dragomirești a îmbrăcat localitatea în straie de
sărbătoare. De asemenea, la eveniment au
fost prezente și oficialități ale administrației județene și centrale, care au transmis mesaje de
apreciere și susținere locuitorilor orașului
Dragomirești, dar și administrației
publice locale.
Vasile Țiplea,
primarul din Dragomirești a prezentat,
în câteva cuvinte, artiștii zonali care
au urcat pe scena festivalului. Victoria Darvai este prima artistă care dă
denumirea festivalului, cu mejsajul ”Câte flori pe Iza-n sus,/ Toate cu mândru
le-am pus/”. Acestea sunt celebrele versuri rostite de Victoria Darvai, care a
deschis drumul spre cântecul maramureșan,
având și un îndrumător de excepție în persoana Mariei Tănase. Referindu-se
la Ansamblul ”Botejunea” care a împlinit jumătate de secol, primarul Vasile Țiplea a amintit câteva nume celebre de artiști din Dragomirești, care au cucerit, prin vocile lor extraordinare, inimile
oamenilor: Nițuca Iuso, Oana Font, Ancuța
Șimon etc.
”Văzând acest loc minunat plin de talente, în anul 1969,
folcoristul și etnograful Nicoara Timiș a pus bazele Ansamblului de Femei
”Botejunea”, care anul acesta împlinește
50 de ani de activitate neîntreruptă. Ne-am adunat aici, din toate părțile Maramureșului,
în primul rând pentru a cinsti și a
omagia aceste peste 150 de femei care, vreme de o jumătate de veac, au dus
folclorul din Dragomirești și cel din Maramureș peste tot în țară dar și în străinătate, făcându-l cunoscut în
toate colțurile Europei. Mai mult, au
cântat de-a lungul acestor 50 de ani, alături de artiști consacrați precum
Frații Petreuș, Florentina și Petre
Giurgi, Frații Florea, marele ceteraș Ioachim Făt, regretatul Tudorovici și mulți
alții. Iar acum, pentru această ediție a festivalului am pregătit un spectacol
de neuitat, cu cele mai importante voci ale Maramureșului”, a arătat primarul din Dragomirești, Vasile Țiplea.
Gabriel Zetea: ”Un
lucru important pentru Dragomirești este că Valea Izei intră în reabilitare”
Prezent la ediția a
XXII – a Festivalului “Câte flori pe Iza-n sus”, președintele Consiliului Județean
Maramureș, Gabriel Zetea a adus mulțumiri edilului Vasile Țiplea că a ales ca instituția județeană
să fie partener al acestui proiect cultural, iar sigla CJ Maramureș să se regăsească pe afișul evenimentului, alături de noua siglă a
orașului Dragomirești. Totodată, a felicitat prestația extraordinară a Ansamblului ”Botejunea”,
care a aniversat 50 de ani de activitate. La eveniment a fost prezent și vicepreședintele
Ioan Doru Dăncuș, dar și consilieri județeni.
”Cifrele aniversare sunt simboluri care trebuie marcate așa cum se cuvine, iar acest lucru se regăsește în Dragomirești, aici unde, chiar dacă în anul 2016, atât eu, cât și primarul Vasile Țiplea am pornit la drum cu echipe diferite, astăzi munca în
administrație, viziunea și proiectele comune ne găsesc împreună.
Proiectele începute cu trei ani în urmă vor fi finalizate până la sfârșitul acestui mandat, lucru pe care l-am
cerut, de altfel, tuturor administrațiilor
din Maramureș. Experiența activității
din administrația publică ne arată că
locuitorii acestui județ nu mai au
răbdare și doresc ca proiectele propuse
să fie duse la bun sfârșit. Apreciez
foarte mult înțelegerea și unitatea care există la nivelul
Consiliului Local, iar pe acest fond, orașul
Dragomirești a reușit să beneficieze de alocări financiare
importante atât de la nivel județean,
cât și guvernamental. Un lucru foarte
important pentru orașul Dragomirești este acela că Valea Izei intră în
reabilitare, iar lucrările la drumul județean
încep în acest an. Și așa cum Vasile Țiplea,
ca un administrator profesionist al comunității
a dat asigurări că proiectele începute de el în Dragomirești vor fi duse la bun sfârșit, așa
pot să dau și eu asigurări că drumul
județean va fi finalizat în termenii
stabiliți”, a arătat șeful administrației județene, Gabriel
Zetea.
CJMM

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu