Jurnalistul Dan Andronic îl acuză pe Ilie Bolojan că a predat „portofelul digital” Germaniei. Potrivit acestuia, în spatele crizei politice și al negocierilor pentru formarea Guvernului s-ar ascunde o miză de miliarde de euro legată de implementarea Portofelului Digital.
Într-o postare pe Facebook, Dan Andronic spune că disputa politică din ultimele zile ar reprezenta doar o „uriașă perdea de fum” și că adevărata miză s-ar afla în proiectul RoEUDIW, sistemul de identitate digitală care ar urma să reunească, într-o aplicație, documente și servicii importante pentru fiecare român.
Dan Andronic:
„Ne uităm la televizor de zile întregi ca la un teatru ieftin. Liderii PNL, USR și UDMR se bat cu cărămida în piept pentru „stabilitate” și inventează scuze, rotative, premieri tehnocrați ca Siegfried Mureșan.
Mint zilnic, inclusiv pe Nicușor Dan, ca să mai câștige o zi. Și încă o zi... Totul e o uriașă PERDEA DE FUM!
În spatele negocierilor mimate și a blocajului guvernamental se ascunde o miză de MILIARDE de euro: Portofelul Digital (RoEUDIW)!
Adică aplicația în care fiecare român va avea pe telefon buletinul, pașaportul, cardul de sănătate și conturile bancare.
Esența vieții personale! Și a securității naționale! Ce a făcut însă axa controlată de Ilie Bolojan?
Sub pretextul modernizării, a predat arhitectura, codul sursă și controlul identității românilor direct către GERMANIA!
Ca să fie completă, schema l-a propus premier pe Siegfried Mureșan, românul școlit la Berlin, fost consilier în Parlamentul German, omul legat prin toate fibrele de interesele nemțești.
De ce se tergiversează formarea Guvernului și se minte prin omisiune? Pentru că tranzacția asta are nevoie de liniște!
Așa că unii a mirosit afacerea și pun întrebări legitime:
Cine auditează codul sursă? În buzunarele căror mari companii IT germane intră banii din PNRR? Ce face STS? Acceptă să devină o simplă filială de mentenanță pentru softurile nemțești?
Ilie Bolojan ne-a vândut imaginea administratorului rigid care face economii. În realitate, joacă cartea unei capitulări tehnologice de proporții. Să lași datele critice ale cetățenilor tăi în mâinile unei platforme controlată extern înseamnă să renunți la suveranitate!
Tergiversarea actuală e doar o încercare de a obosi partenerii și de a forța un provizorat menit care să securizeze aceste contracte uriașe. Restul e zgomot de fond pentru naivi!
Citiți și dați mai departe, să știe tot românul ce i se pregătește!”
C.L.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu