Se afișează postările cu eticheta în DOR inimile noastre. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta în DOR inimile noastre. Afișați toate postările

marți, 30 iulie 2024

Semnal. Versuri de dragoste ale unui zbor frânt - Zară Iulian

 


ZARĂ IULIAN, în DOR inimile noastre, Editura TEHNICA-INFO, Chișinău, 2014


DACĂ DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!

Motto: „ Eu sunt o mică stea în univers,/ Eu sunt o mică insulă în lume,/ Eu știu că sunt o literă din vers/ Și știu că sunt       și-nsemn ceva anume,/ Eu sunt o picătură dintr-un râu,/ Eu sunt doar o silabă dintr-un nume,/ Sunt firul de nisip dintr-un pustiu/ Și știu că sunt și-nsemn ceva anume.”

Un tânăr al cărui zbor a fost frânt pe nume Iulian Zară  ( 1985-2010) din localitatea basarabeană  Vadul lui Isac este cuprins de acel sentiment al iubirii față de o persoană care nu-i împărtășește întru totul sentimentele. Dorul de nestăvilit se revarsă în versuri pătrunse de sinceritate „ substanța poetică explodează nestăvilit,  astfel cerându-și dreptul la viață, așa cum îl are orice firicel de iarbă” cum observă Ioniță Zlota în cuvîntul introductiv.

Părinții poetului plecat prea devreme la ceruri -Tamara și Dumitru Zară sunt și ei copleșiți de durere:

„În ceruri fii ferice-

Ai fost copil curat

Să știi: tu, jos, aice

Mult, mult ne-ai bucurat!” (Te-am adorat și te-am iubit)

Amintirea fratelui care temporar e departe:

„ Mi-aș da sufletul din mine/ să-l mai văd un pic: Așa drag nu am pe nimeni/ Doar pe el îl am frățic.” (Aș sta mult cu tine-n voie)

Omul e făcut pentru viață, nu pentru moarte, suferința e un drum spre lumină, te apropie de Dumnezeu, are mare valoare, o valoare pe care omul nu vrea să o recunoască; dacă ar știi bogații cât valorează, ar cumpăra-o pe bani.

Pentru orice relație avem nevoie de două persoane care să vibreze în același ritm... dar în acest caz...

Nimic mai greu, mai dureros/ Nu poate ca să fie/ Să iubești doi ochi frumoși/ Și ei ca să nu știe./ O rană mare am în piept,/ Nu știu la ce să mă aștept... / Dar rana nu e de cuțit,/ E rană adâncă de iubit.” (Rana din piept)

Idei obsesive îl duc spre iubita lui: „Când întâi eu te-am văzut/ Parcă aripi mi-au crescut,/ Mereu la tine îmi zboară/ Gândul ca spre o rază de soare.” (De ochii și iubirea mea)

Nu se răspunde în aceeași măsură partenerului care e trist și neîncrezător uneori:

„Mă trezesc plângând/ cu tine în gând.../ Știi tu oare cât mi-e dor/ Să te pot iubi și-n zbor?/ Numai tu, tu ai putea/ Să-mi întregești inima/ Prin șoapte ce-ai să șoptești/ Spunându-mi că mă iubești.”( Erai ploaia din cer )

Cea mai bună modalitate de înfruntare a necazurilor este exprimarea prin poezie: „ De ce mă faci să sufăr,/ Când știi cât te iubesc? / Chiar dacă eu mă supăr/ La tine mă grăbesc.” (Presimțire)

E o mare suferință atunci când iubirea e neîmpărtășită, dar... din această suferință se naște poezia: „Renunț la tot, nu și la tine,/ Renunț la zilele-mi senine,/ Renunț la tot ce-i omenesc/ Pe tine doar să te privesc./ Însemni tu viața pentru mine:/ Renunț la tot,/ nu și la tine!”  ( Nu renunț  )

Sunt semne că fata îl place, dar nu-l iubește: „A fost de-o clipă și s-a scurs/ Ca niște ploi de vară./ O voi uita, nu vreau ca distrus/ Să fiu de-o iubire-ntr-o doară/ Simțire pentru mine n-ai avut,/ Oricum, mi-e greu să-ți zic la revedere/ Îți spun deschis mi-ar fi plăcut/ Amici să fim, cum inima ne-o cere.”( Amici să fim)

-De ce nu se simte la fel și celălalt?

„ Chiar dacă tu nu mă iubești,/ Eu totuși țin la tine/ Și aș dori să te gândești/ Căt de puțin la mine/ Voi înceta să te iubesc/ Doar atunci când un pictor/ Va picta zgomotul unei lacrimi/ Ce cade    într-o mare de cristal”

În această iubire tăinuită, iubita nu are nici o idee despre sentimentele lui:

„Plecat de niște ani,/ În noaptea asta, /La tine voi veni/ După ani și ani,/Sigur, voi veni/ Din nou să fim împreună/ Și timpul / Să ne fie amicul martor/ Cum noi, regăsindu-ne,/ Vom plânge față în față/ Cu lacrimi dulci de DOR.” ( După ani și ani )

Prof. OLIMPIA MUREȘAN, UZPR, Ulmeni, MM