Se afișează postările cu eticheta Balada „cultului” poprit. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Balada „cultului” poprit. Afișați toate postările

marți, 26 ianuarie 2016

Balada „cultului” poprit



Nu pot să cred că tocmai eu
- un om cu merite de soi –
prin ale sorţii năbădăi
azi sunt tratat ca un gunoi.

C-adică dintr-un decident
în chestiunile de stat,
s-ajung purtat prin tribunal
şi mai la urmă-ntemniţat,

învinuit fără temei
de-abuz, hoţii şi-alte păcate,
când eu dovada am făcut
că numai lucrături sunt toate.

(Este ştiut că pretutindeni
de jertfe-i strictă trebuinţă,
doar astfel jocul de culise
devine pentru vulg credinţă.

Cu-atât mai mult în România
planificatelor ratări,
unde partidele-s doldora
de uneltiri şi de trădări.)

Colegii de partid nu pot
să mă acuze că-s zgârcit –
cutuma respectând, eu totdeauna
tributul l-am plătit cinstit.

Iar juzilor le-am râs în nas
când cu averea m-au luat:
„Averea mea? Păi doar cu leafa
n-am izbutit să fiu bogat,

oricât de mult m-am străduit
prin necurmată cumpătare...
În celelalte nu mă bag
- case, maşini şi conturi valutare –

căci ele sunt zestrea soţiei,
cum actele arată clar:
Este cumva-mpotriva legii
să fii un vrednic gospodar?!”

Nu doar că n-am primit răspuns
la inspirata mea-ntrebare,
dar iată că de câţiva ani
zac printre bestii la răcoare,

gândindu-mă neîncetat
la om şi-a lui zbatere-n van:
Cu cât căderea-i mai de sus,
cu-atâta vulgu-i mai avan!

Aşa, de altfel, îmi explic
a egoismului ‘nălţare –
când binele nu-i preţuit,
de drum îşi vede fiecare...
*
Deşi mă canonesc cumplit
în locul ăsta-ngrozitor,
destinu-mi hâd nu se opune
proiectelor de viitor.

(Ar fi absurd să se opună
Aceluia ce ne-a creat astfel:
Speranţele să moară doar atunci
când omul e chemat la El!)

Dar după triste constatări,
în plan moral mi-am revenit
văzând că dintre foştii mahări
nu-s singurul înzdupăit.

La rândul lor s-au bucurat
- o bucurie cam nătângă –
toţi politrucii camarazi
dreptaci şi de pe partea stângă.

Şi iată-ne pe treabă puşi
c-o patimă întremătoare –
suntem in nuce un partid
şi vroim ţara la picioare,

ca să uităm de-acest afront
prin guvernare ca la carte,
model de cârmuire-n care
descurcăreţii doar au parte.

Aflând de legea întocmită
pentru pungaşi cu ceafa groasă,
că fiecare carte scrisă
scade pedeapsa ruşinoasă,

ne-am pus la urmă semnătura
pe cărţi de alţii concepute,
în acest chip contribuind
la al maculaturii spor pe rupte.

Aşa c-acuma aşteptăm
eliberarea devansată
şi sunt convins că ce-am decis
e pentru noi mană curată.

            Sighetu Marmaţiei,                                                            George PETROVAI

                 24 ian. 2016