Se afișează postările cu eticheta FEDCup. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta FEDCup. Afișați toate postările

vineri, 1 februarie 2019

FedCup. România va alinia cea mai bună echipă posibilă!


 România, scrie pe site-ul Federaţiei Române de Tenis, va alinia cea mai bună echipă de tenis feminin în meciul cu deţinătoarea trofeului Cehia, în partida disputată la Ostrava, în perioada 9 şi 10 februarie 2019.
Căpitanul nejucător al echipei noastre Florin Segărceanu (un fost foarte bun tenismen de Cupa Davis!) se va baza, la simplu, pe Simona Halep (nr. 3 WTA) şi Mihaela Buzărnescu (nr. 28 WTA) şi pe perechea Irina Begu (nr. 71 WTA) - Monica Niculescu (nr. 100 WTA). Din lot mai face parte Ana Bogdan (nr. 99 WTA). Lipseşte Sorana Cîrstea (nr. 92 WTA) care s-a retras din echipa naţională!
Din lotul echipei Cehia fac parte: Karolina Pliskova, Katerina Siniakova, Marketa Vondrousova şi Barbora Krejcikova. Lipseşte (şi bine face!) Petra Kvitova, care se menajează pentru viitoarele turnee WTA!
Ultima partidă disputată între cele două echipe a avut loc la Cluj Napoca, în 2016, când victoria a revenit Cehiei cu scorul de 3-2! De acelaşi scor avem nevoie şi noi peste 9 zile la Ostrava! Doamne ajută!


                                                                       Gelu Dragoş

joi, 29 martie 2018

Simona Halep va evolua în meciul de FedCup împotriva Elveţiei


 Simona Halep a făcut un anunţ îmbucurător pentru fani. Liderul mondial vrea să joace în Fed Cup, în aprilie, la confruntarea cu Elveţia. Românca a lipsit la ultimele meciuri din Fed Cup din cauza unor accidentări şi le-a încurajat din tribune pe fetele care au obţinut victorii importante.
Eliminată de la Miami, Simona Halep a revenit în ţară, miercuri seară, după câteva zile libere pe care le-a petrecut în SUA, alături de echipa sa. Constănţeanca de 26 de ani va lua o pauză şi va reveni în circuit când va începe sezonul de zgură, dar se gândeşte deja şi la meciurile din Fed Cup, de la mijlocul lunii aprilie.
România întâlneşte Elveţia, în barajul pentru accederea în Grupa Mondială a Fed Cup, pe 21 şi 22 aprilie, la Cluj Napoca. Halep se declară nerăbdătoare să joace pentru România: "Îmi doresc să câştig ambele meciuri, abia aştept şi sper să iasă bine, să câştigăm partida", a declarat Halep, miercuri seară, la sosirea în ţară.
Halep a ratat întâlnirea din luna februarie contra Canadei, câştigată cu 3-1, fiind accidentată după un Australian Open epuizant. Ultima dată, Simona a jucat pentru România în Fed Cup în urmă cu aproape un an, contra echipei din Marea Britanie. Atunci, România a câştigat cu 3-2, la Constanţa.


                                                                                                 C.S.

miercuri, 27 ianuarie 2016

Simona Halep îşi amână operaţia pentru a reprezenta România în FED Cup!

Simona Halep va face parte din echipa României la meciul cu Cehia, din sferturile de finală ale FED Cup. Întâlnirea  va avea loc la Cluj, în weekend-ul 6-7 februarie 2016. Deşi iniţial anunţase că nu va putea participa la disputa cu deţinătoarea trofeului, urmând să fie supusă unei intervenţii chirurgicale, Halep s-a răzgândit şi se pare că va amâna intervenţia până după confruntarea de la Cluj Napoca.
Contactat de ProSport, preşedintele Federaţiei Române de Tenis, George Cosac, a confirmat componenţa echipei tricolore pentru meciul cu Cehia, cu Simona Halep printre cele patru jucătoare.
Simona Halep (2 WTA), Irina Begu (31 WTA),  Monica Niculescu (40 WTA) şi Andreea Mitu (96 WTA) sunt cele patru jucătoare care vor reprezenta România. S-a renunţat astfel la Alexandra Dulgheru, care se confrunta oricum şi ea cu probleme medicale.
Cel mai probabil, Simona Halep şi Irina Begu vor juca în confruntările de simplu, în timp ce în proba de dublu vom fi reprezentaţi de Irina Begu şi Monica Niculescu.
Pentru echipa Cehiei vor juca Petra Kvitova (7 WTA) , Karolina Pliskova (12 WTA), Barbora Strypova (48 WTA) şi Denisa Allertova (66 WTA).
"Să joc la Fed Cup a însemnat şi înseamnă foarte mult pentru mine, de aceea sunt dezamagită că nu pot participa din nou alături de echipă", declara Halep în momentul în care îşi anunţa fanii că urmează să se opereze.
România a pierdut singura partidă directă împotriva Cehiei, în 1980, cu 2-1. Virginia Ruzici, Florenţa Mihai şi Lucia Romanov au fost convocate pentru acel meci contând tot pentru sferturile de finală ale competiţiei şi disputat pe teren neutru, la Berlin, în Germania de Vest.
Cehia a câştigat de nouă ori competiţia pe echipe a tenisului feminin, în 1975, 1983, 1984, 1985, 1988, 2011, 2012, 2014, 2015. Sursa PRO SPORT



                                                              Cristi SOMESAN