Se afișează postările cu eticheta MINUTUL DE ÎNŢELEPCIUNE. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta MINUTUL DE ÎNŢELEPCIUNE. Afișați toate postările

miercuri, 6 mai 2020

Minutul de înţelepciune - Ioan Danci

Omului, românului în general, îi lipsește înțelegerea! Care înțelegere? Înțelegerea față de Dumnezeu în primul rând, iar mai pe urmă înțelegerea în toate! Omului dacă îi spui ceva, apoi îl întrebi dacă a înțeles, iţi va răspunde ca da, a înțeles, dar de fapt nu a înțeles nimic! În schimb fiecare se pricepe în toate domeniile să își de-a cu părerea, să judece, să pună etichetă! Cum să vorbesc eu de medicină, de politică, de fizică, dacă eu am studiat teologie!? Cum să fac eu pe atotștiutorul în anumite domenii de care am auzit doar din cărți și de la televizor! Nu este normal! Fiecare trebuie să îți facă bine treaba pe ceea ce a studiat, a trăit, a simțit, a practicat! De abia atunci va fi o rânduiala!
Seară frumoasă și binecuvântată în fiecare casă!

miercuri, 3 octombrie 2018

Minutul de înţelepciune


Într-o zi, un tânăr l-a întrebat pe bunicul său:

-          Bunicule, cum ați putut trăi înainte fără tehnologie, fără internet, fără computere, fără drone, fără  telefoane mobile, fără facebook?!          
Bunicul a răspuns:

-           La fel cum voi trăiți astăzi:  fără rugăciuni, fără demnitate, fără compasiune, fără ruşine, fără respect, fără personalitate, fără  caracter, fără dragoste, fără modestie, fără  onoare, fără recunoștiință pentru cei care vă ajută dezinteresat.

joi, 23 noiembrie 2017

MINUTUL DE ÎNŢELEPCIUNE cu DANIEL MUREŞAN



E greu pământul, după ce s-a constatat, spus ce-i răul,..
Planeta noastră e greu apăsată, 
cântăreşte mai mult cu fiecare coş, grăunte de răutate,
cruzime, duşmănie, noaptea-i grea, 
respiră greu, s-a stricas de la început cântarul.
Tot nu ne învaţă destule morţii.
Credem că noi vom fi trecuţi cu vederea,
Până-n ultima clipă de coasa nemiloasă.
TEAMA îşi are explicaţii. Facem parte dint-o speţă conştientă de viaţa ei, de sfârşitul implacabil.. fiinţe fragile, nevoite să se acomodeze ameninţărilor, să-şi ,, trăiască frica,, . Gravă, nedreaptă, de atâtea ori bestială, ce păcat, este spaima indusă de purtătorii unor interese materiale, o parte din categoria ce luptă pentru premii absurd de nemeritate, pentru sinecuri, atâţia ,, formatori de opinie vânduţi,, ce-şi joacă rolul de a adduce groaza, în cazuri mai uşoare doar cu tulburări.