Se afișează postările cu eticheta Radu Bogoviţ. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Radu Bogoviţ. Afișați toate postările

joi, 20 martie 2014

Educaţie. O mare Familie COMENIUS

Grecia
Delegaţia Şcolii Gimnaziale “Ion Luca Caragiale” din Baia Mare tocmai s-a întors de la cea de-a V-a  Reuniune  a Proiectului Comenius „Littera’tour d’Europe en 80 semaines”, care a avut loc în Chios, Grecia. Din acest parteneriat fac parte şcoli din Franţa, Turcia, România şi Grecia.
Pe parcursul celor 4 zile petrecute în Chios, pe lângă activităţile derulate în şcoală cu profesorii şi elevii,  delegaţiile ţărilor partenere au vizitat: Biblioteca locală, Primăria, Muzeul arheologic şi Mitropolia Chiosului. În urma discuţiilor purtate cu oficialităţile Chiosului am constat că existau legături politice, istorice, religioase şi comerciale între locuitorii acestei insule şi locuitorii ţării noastre încă din antichitate.
Prin intermediul acestui Proiect Comenius am redescoperit ţara lui Homer şi a Eliadei, a zeilor, miturilor şi eroilor,  istoria, cultura, diferenţele interculturale şi particularităţile fiecărui popor. Toate aceste experienţe transmise şi împărtăşite elevilor noştri îi vor ajuta şi încuraja spre lectura unor cărţi propuse şi promovate de fiecare şcoală parteneră, de asemenea  dezideratul acestui program se doreşte a fi unul încărcat de respect, toleranţă şi mult mai multă LECTURĂ.
Prieteniile legate între şcolile partenere, împărtăşirea experienţelor, a culturilor şi tradiţiilor naţionale ne determină să credem că suntem o mare FAMILIE EUROPEANĂ şi acum o mare FAMILIE  COMENIUS.

                                                                        G.D.L.



vineri, 23 noiembrie 2012

Festivalul Naţional al Şanselor Tale


Săptămâna aceasta la Şcoala Gimnazială “Ion Luca Caragiale” din Baia Mare, (dir.prof. Radu Bogoviţ, dir.adj. prof. Eugenia Pampa), a avut loc o activitate interactivă cu tema “Valorile moral-creştine ale bunicilor mei”, acţiune ce  a fost inclusă în proiectul naţional “Festivalul Naţional al Şanselor Tale” manifestare cultural-educativă ajunsă la cea de-a XIII-a ediţie. Pentru că anul 2012 este Anul european al îmbătrânirii active şi al solidarităţii între generaţii,  activităţile educative sunt adresate nu numai elevilor, ci şi părinţilor/bunicilor. Acţiunea s-a desfăşurat în Centrul de Documentare şi Informare al  şcolii şi a fost coordonată de prof. Petrescu Claudia, prof.doc. Ioniţa Mateşan şi psiholog Rodica Moldovan. 
Scopul activităţii a vizat asigurarea  dialogului între generaţii prin promovarea  valorilor moral-creştine precum şi promovarea   resurselor  unităţii noastre şcolare în rândul comunităţii locale. Protagoniştii noştrii au fost elevii clasei a VI-a B şi bunicii acestora, invitaţi la activitate. Aceştia  le-au vorbit elevilor despre perioada copilăriei lor, despre şcoală, responsabilităţi şi respect. Şi în vremea aceea încălcarea  regulilor ducea la pedepse cum ar fi statul în genunchi pe graunţe, în timp ce azi pedeapsa cea mai aspră: constă în  privarea de calculator, televizor sau telefon. Elevii noştri au fost foarte impresionaţi de viaţa aspră, strictă dar şi frumoasă a bunicilor lor.
În ce privesc valorile moral-religioase bunicii au subliniat faptul că nu lipseau de la slujba de duminică decât atunci când erau bolnavi, posteau toate posturile de peste an iar salutul în vremea aceea era “Lăudăm pe Iisus Hristos!”.
La finalul activităţii, pentru că suntem deja în Postul Crăciunului, elevii au mulţumit bunicilor prezenţi cu flori şi o frumoasă colindă românească.

                                                              Cristian LAURENTIU