vineri, 26 august 2016

Astra Giurgiu produce marea surpriză şi se califică în grupele Europa League

Astra Giurgiu s-a calificat in grupele Europa League dupa ce s-a impus pe terenul britanicilor de la West Ham United, scor 1-0. In prima mansa, scorul a fost egal, 1-1.Este pentru al doilea an consecutiv cand Astra ii elimina pe britanici din Europa League.
Dupa o jumatate de ora in care englezii au dominat jocul, Astra a inceput sa prinda curaj si a fost tot mai prezenta in jumatatea adversa.
Giurgiuvenii au reusit chiar sa puna stapanire pe joc, iar cu un minut inainte de pauza au deschis scorul.
Daniel Niculae a pasat excelent catre Teixeira, iar acesta a marcat cu un sut plasat, langa bara.
West Ham a fortat egalarea in partea secunda, insa Silviu Lung Jr. a prins o zi de exceptie si a scos tot ce a fost pe poarta.
Astra s-a calificat astfel in grupele Europa League si reuseste sa-si ofere un balon de oxigen datorita sumelor de bani ce vor veni de la UEFA.

Echipa de start: Astra: Lung - Sapunaru, Geraldo, Fabricio, Morais - Lovin, Seto - Ionita, Teixeira, Niculae - Alibec

Rezerve: Gavrilas, Raileanu, Florea, Moise, Oros, Stan, Balaure
Campioana isi va afla adversarele din grupele Europa League azi de la ora 14:00.

Notă 1. Denis Alibec a primit deja o oferta pentru a pleca de la Astra Giurgiu.
Atacantul campioanei este dorit in Polonia, de Legia Varsovia, care ofera 2 milioane de euro in schimbul sau, conform Dolce Sport.
Notă 2. Marius Şumudică avea dreptate când vorbea că toate canalele de sport o bagă în seamă doar pe Steaua! Speram ca după partidă atât Digi Sport 1,2,3 sau 4 cât şi Sport.ro să vorbească despre marea performanţă a Astrei, dar nici vorbă de aşa ceva! Ruşine să vă fie!