marți, 19 septembrie 2017

România devine campioană europeană absolută la tenis de masă

România a devenit campioana europeană absolută în proba pe echipe la tenis de masă, in cadrul Europenelor desfasurate la Luxemburg, dupa o finala absolut dramatica decisă in meciul cu puternica Germania, scor 3-2 pentru fetele noastre.
Dana Dodean, 29 de ani, a adus acest ultim punct, la 2-2 la general, dupa un joc cu Han Ying, o jucatoare de 34 de ani nascuta in China, care ocupa locul 1 in clasamentul european feminin.
Scorul a fost 11-4, 11-8, 4-11, 12-10, la capatul unei partide dramatice, cu Han avand 2 mingi de set la 10-8 in setul 4.
La general asadar, România trece de Germania cu 3-2 si devine pentru a patra oara campioană europeană, după titlurile din 1992, 2002 şi 2005! Bravo fetelor!