Se afișează postările cu eticheta Satul meu din Maramureș (autoparodie amară). Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Satul meu din Maramureș (autoparodie amară). Afișați toate postările

duminică, 20 august 2017

Satul meu din Maramureș (autoparodie amară)



Casele din centru și de pe lângă drum
Sunt fie goale, fie mai au câte-un bătrân,
Iar celor de pe dealuri și de pe uliciori
Se-întâmplă să le fi rămas câte un strat cu flori.

Laptele de vacă cu toții l-am abandonat
Mai nou ne vine în peturi, în centru, la automat,
I-adus cu avionul din Europa și din viitor
N-am mai văzut o vacă sură, doar una mov, la televizor.

Vai cât de trist e satul meu din Maramureș
Nu-i ca odinioară când îl trăiam în tandru iureș.
Acum stau singur, cu trecutul și bunul Dumnezeu
Privesc câte-o icoană, pe internet, în vreun muzeu.

Mai trec pe drum, adus de bătrânețe și de-alean
M-aș bucura să întâlnesc vreun verișor sau vreun sătean,
Dar nu-s nici câini, poate ai vrea să arunci c-un șteap
N-am cui să-i dau binețe, doar poate,poate pe WhatsApp.

O, sat al meu din Maramureș,retras prea repede-n trecut
Credeam că tu ești totul pentru mine, de aceea eu nu te-am vândut
Destinul ți-e rarefiat precum o pânză de păianjen în lumină
Te văd tot mai sărac, cu câte un sătean, cu câte o grădină!

Te umplu buruienile, pădurea și tufișul
Vai, cine îi cunoaște disperării, măsurișul!?
Mă tem că-i prea mult de găzdăluit pe la oraș
Și Dumnezeu te abandonează, ori ți-o fi devenit pizmaș?!


                                             dr. Ilie GHERHEŞ