duminică, 28 aprilie 2019

Petra Kvitova a câştigat turneul WTA de la Stuttgart şi o depăşeşte pe Halep în clasamentul mondial!

Petra Kvitova (3 WTA) a câştigat, duminică, 28 aprilie, turneul WTA de la Stuttgart, după ce a trecut în ultimul act de Anett Kontaveit (8 WTA), scor 6-3, 7-6.
Jucătoarea din Cehia nu a avut emoţii în primul set, un break făcând diferenţa în actul care a durat doar 31 de minute. În schimb, în setul doi, Kontaveit a replicat şi a condus cu 3-1 şi 5-4, însă nu a fost de ajuns, iar Kvitova a împins meciul în tie-break, acolo unde a mers perfect. A condus cu 6-0, şi-a permis să rateze două mingi de meci şi s-a impus după o oră şi 33 de minute.
Pentru Petra Kvitova (29 de ani) este al 27-lea titlu din carieră şi al doilea din acest an. În plus, cehoaica devine prima jucătoare din 2019 care îşi trece în cont două titluri WTA. De luni, Kvitova o va depăşi în clasamentul mondial pe Simona Halep. Românca nu a participat la turneul din Germania din cauza unor probleme medicale şi va cădea pe locul trei.