sâmbătă, 24 mai 2014

Fiesta „aristocraţilor” din Madrid poate să îmceapă, Real Madrid - Atletico Madrid 4-1!

După 12 ani de aşteptare chinuitoare, Real Madrid şi-a trecut în palmares a zecea Liga a Campionilor Europeni, echipa lui Carlo Ancelotti câştigând cu 4-1 finala cu rivala de o viaţă, Atletico Madrid.
    Deşi scorul ne facem să credem că a fost un meci la cheremul galacticilor, nu a fost aşa! Cu puţină şansă şi daca arbitrul ar fi fluierat cu un minut mai repede sfârşitul partidei, azi cei care se bucurau erau jucătorii lui Atletico!
    Pe "Estadio da Luz"din Lisabona, în prezenţa  multor personalităţi din lumea sportivă printre care Michel Platini dar şi „naşul” Mircea Sandu, cele două meritoase finaliste din acest an au început în formula:
Real: Casillas - Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Coentrao - Di María, Khedira, Modric - Bale, Cristiano Ronaldo, Benzema (4-3-3)
Atletico: Courtois - Juanfran, Godín, Miranda, Filipe - Tiago, Gabi, Koke, Raúl García - Villa, Diego Costa (4-4-2).
Arbitru: Björn Kuipers, ajutat de Sander van Roekel şi Erwin Zeinstra (toţi din Suedia).
Marcatorii golurilor: Godin, minutul 36, cu capul, la o ieşire inoportună a lui Casillas – pentru Atletico; Sergio Ramos a păstrat vie speranţa galacticilor, fundaşul egalând în minutul 93. În prelungiri, Realul s-a dezlănţuit, iar golurile lui Bale (110'), Marcelo (118') şi Cristiano Ronaldo din penalti (120') au stabilit învingătoarea.
    Iată şi câteva titluri din ziarele spaniole după această finală inedită: „Real Madrid – Misiune îndeplinită”, „La Decima a ajuns la Madrid” şi „Azi, a fost ziua adevărului”.
     Să mai spunem că Real Madrid a câştigat zece trofee Champions League. Sezoanele în care galacticii s-au impus: 1955–56, 1956–57, 1957–58, 1958–59, 1959–60, 1965–66, 1997–98, 1999–2000, 2001–02 şi 2013-2014.
     Ole, Real Madrid! Honestidad Atletico Madrid!