luni, 26 august 2019

Ana Bogdan se califica in turul II la US Open dupa un meci excelent

Ana Bogdan este prima romanca ce reuseste sa se califice in turul II de la US Open, ea facand un meci excelent luni seara la Flushing Meadows. Sportiva noastra a trecut in doua seturi, scor 6-3, 6-1, de Harriet Dart, o britanica in varsta de 23 de ani.

Primul set a inceput intr-o maniera echilibrata, cele doua jucatore mergand cap la cap cu serviciul pana in game-ul sapte.

Echilibrul a fost rupt de reprezentanta noastra, care a reusit breakul si apoi si-a concretizat serviciul, distantandu-se decisiv. Inca un break i-a adus victoria in actul inaugural.

Setul secund a fost si mai dezechilibrat, iar doua breakuri au dus-o pe Ana la un incredibil 5-0. Dupa o minge de meci ratata pe serviciul advers, Bogdan si-a facut apoi serviciul si s-a calificat mai departe in turul II.

Victoria ii aduce Anei 58 de mii de dolari si 45 de puncte in clasamentul WTA.

Ana Bogdan va juca in turul secund cu invingatoarea duelului dintre Petra Martic si Tamara Zidansek.