Volei masculin. Știința Explorări - Unirea Dej 3-2

Știința Explorări Baia Mare - Unirea Dej 3-2 (23, -18, -24, 22, 13)
    Explorări: Râpeanu 8p (2 blocaje, un servicu as), Socaciu 2p (un blocaj), Fedorenko 10p (2 blocaje, 43% eficiență la preluare), Nagy 22p (3 blocaje, un serviciu as, 24% preluare), Lupu 10p (un blocaj), Mocanu 15p (6 blocaje, un servicu as), Bertran (libero, 30% preluare). Au mai jucat: Veber 7p (2 blocaje), Țuțea și Florea. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.
    Unirea: Răileanu 2p (2 blocaje), Grigoraș 22p (2 blocaje, 2 servicii as), Didorciuc 19 p (2 blocaje, 2 servicii as, 38% preluare), Suson 24p (2 blocaje, 2 servicii as, 50% preluare), Coasă 10p (3 blocaje, un servicu as), Săvan 8p (4 blocaje, 3 servicii as), Kantor (libero, 50% preluare). Antrenori: Marius Dascălu și Tiberiu Szilagy.
    Au arbitrat Cristian Botezatu și Cristian Ouatu (Piatra Neamț). Observator FRV: Mihai Ioanovici (București).
    1-3, 6-3, 8-4, 10-9, 13-10, 15-13
    Faptul că meciurile dintre Știința Explorări și Unirea Dej sunt deschise oricărui rezultat, a fost confirmat încă o dată în partida disputată între cele două vechi rivale, în cadrul etapei a doua a campionatului.
    Porniți cu șansa a doua în fața unei echipe care a făcut transferuri importante în această vară, băimărenii au demonstrat că devotamentul și ambiția pot răsturna în sport calculele hârtiei.
    Meciul a început co oaspeții la timonă, care au condus la primul timp tehnic de odihnă cu 8-7. Impulsionați de Liviu Râpeanu, care și-a luat în serios rolul de căpitan de echipă, băimărenii au revenit în joc și au preluat conducerea cu 9-8, după care și-au mărit avantajul la 14-10. Dejenii nu au renunțat la luptă și au egalat la 22, având șansa de a reveni în avantaj. Mocanu l-a blocat însă pe Coasă, ultimul punct al setului (25-23) fiind câștigat de gazde tot în urma unui blocaj reușit de Ștefan Lupu în fața lui Igor Didorciuc.
    Gazdele încep în forță și setul secund și rămân în avantaj până la scorul de 11-10. Urmează însă o cădere, cauzată de erorile comise la preluare, și Unirea preia conducerea cu 15-11, adjudecându-și setul cu 25-18.
    După 3-0 pentru Explorări, în debutul setului 3, oaspeții își revin și conduc cu 16-14. Băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop nu renunță la luptă și egalează la 22, dar pierd până la urmă setul în prelungiri (24-26).
    Lucrurile par a merge din ce în ce mai rău pentru gazde în continuare, dejenii având un avans de 5 puncte în setul 4 (14-9). Cu Csaba Nagy la serviciu, băimărenii revin, oarecum nesperat, în joc și preiau conducerea cu 16-14. Oaspeții nu renunță la luptă și trec din nou în avantaj (17-18 și 19-20). Două blocaje reușite de Andrei Veber și atacurile inspirate ale lui Csaba Nagy, care a făcut un meci foarte bun, fac ca băimărenii să se impună cu cu 25-22.
    Unirea începe mai bine setul decisiv și preia conducerea cu 3-1, dar Explorări nu renunță la luptă. Mocanu este în continuare de netrecut la blocaj, Csaba Nagy atacă eficient, iar Fedorenko reușește două atacuri, care șterg impresia palidă pe care a lăsat-o în acest joc. Băimărenii se impun cu 15-13, ultimul punct fiind realizat de blocajul efectuat de Codrin Mocanu și Liviu Râpeanu, în fața fostului component al echipei Știința Explorări, Igor Didorciuc.

Declarații la finalul meciului:
 Mihai Coasă (căpitan Unirea Dej): Am avut parte de un meci mult mai greu decât ne-am așteptat. Am greșit mult în setul 4 și am ratat astfel probabil o victorie cu 3-1. Meciul a fost echilibrat și băimărenii au câștigat pentru că au făcut mai puține greșeli pe finalul jocului.
    Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): Pentru noi este o victorie foarte importantă, deoarece am reușit să învingem o echipă care s-a întărit serios în această vară și va pune mari probleme celorlalte competitoare. Nu le-am spus nimic deosebit jucătorilor la scorul de 2-1 la seturi pentru Unirea, ci doar că trebuie să nu cedăm și să luptăm până la final.
    Codrin Mocanu (Știința Explorări) - foto -: Cred că în acest meci atitudinea a făcut diferența. Jocul împotriva fostei mele echipe a fost unul special pentru mine. Trebuia să demonstrez ceva și mă bucur că am reușit.