joi, 24 septembrie 2015

Ultima oră! Simona Halep - Denisa Allertova 4-6/ 3-6 !!!

Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului WTA de la Guangzhou, China!
Numarul 2 WTA a fost invinsa in doua seturi, scor 6-4, 6-3, de necunoscuta Denisa Allertova, locul 74 in clasamentul mondial.
Ajunsa in sferturi fara probleme, Simona a cedat incredibil in fata unei sportive bataioase, dar fara un joc cu adevarat impresionant.
Sportiva din Cehia a inceput partida foarte bine si s-a distantat rapid la 3-0, dar Halep a avut o rabufnire de orgoliu si a castigat si ea pe serviciul adversarei. Insa in momentul in care a servit pentru a egala la 5, adversara ei a reusit un nou break si a castigat primul set.
Actul secund a fost putin mai diferit. La scorul de 1-1, pe serviciul Denisei, Halep a avut sansa de a face un break, insa a cedat game-ul si imediat si-a cedat si serviciul.
Allertova s-a distantat din nou si, in ciuda unui break al Simonei, a castigat pana la urma partida.
Este cea mai importanta victorie din cariera jucatoarei cehe, care se mai mandreste cu eliminarea Carlei Suarez Navarro de la US Open. In rest, rezultatele ei sunt mai mult decat modeste, fiind invinsa in acest an chiar si de Monica Niculescu.
Simona va ramane in China si dupa aceasta eliminare, ea urmand a lua startul saptamana viitoare la turneul de la Wuhan.