Se afișează postările cu eticheta Cătălina Ponor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Cătălina Ponor. Afișați toate postările

miercuri, 17 august 2016

Scrisoarea Cătălinei Ponor: „Mi s-a rupt sufletul, am plâns toată noaptea. După ce m-am operat, am tras 5 luni cu dinții de mine”

După ce s-a clasat pe locul 7 în finala la bârnă, gimnasta Cătălina Ponor a publicat pe pagina personală de Facebook o scrisoare deschisă în care a povestit cât de afectată s-a simțit de comentariile negative făcute pe seama ei.

„Aş zice chiar că m-am simţit mai în formă decât la 16 ani. Şi aş fi putut dacă nu simţeam ca o mână care voia să mă dea jos de pe aparat toate comentariile şi undele negative că nu meritam să fiu la Olimpiadă. Mi-am dorit prea mult, mi s-a rupt sufletul, am plâns toată noaptea şi la un moment dat voiam să mă opresc şi nu puteam, nu mi-a fost uşor să nu pun la suflet tot ce vedeam sau auzeam în jurul meu şi în reţelele de socializare sau presă şi nu îmi este uşor nici în continuare (...) 
Oare la 29 de ani sunt babă, când sunt "N" gimnaste în lumea asta trecute de 30 de ani? Dar e mai greu de ştiut fiindcă nu toate au rezultate care să le ţină lumea minte”, a scris Cătălina Ponor. 
Ea a arătat cât de mult a crescut nivelul gimnasticii în ultimii ani și a scris despre cum a decurs exercițiul de la bârnă. „A fost o zi extrem de grea şi tensionată pentru mine. Sunt ani de muncă în spate, nivelul a crescut, gimnastica nu mai e ce era înainte. Acum ori câştigi cu acrobatică foarte dificilă, ori cu artistica făcută perfect. Eu am încercat să le combin şi am greşit pentru că presiunea a fost extrem de mare. Fiind singura gimnastă care a reprezentat România, trebuia să mulţumesc într-un fel sau altul pe toată lumea chiar dacă nu mai aveam nimic de dovedit, poate doar mie să îmi mai dovedesc încă o dată că pot! Îmi pare rău că atunci când mi-am dat seama ca integralul a ieşit prost nu am făcut şi coborârea care a fost pregătită pentru finală”.
Cătălina Ponor a mai scris și despre sacrificiile pe care le-a făcut de-a lungul timpului pentru echipa României. „După ce m-am operat şi am tras 5 luni cu dinţii de mine când antrenorii îmi spuneau că fac de fapt fiţe şi că nu vreau să mă duc la recalificări, că nu mă doare nimic chiar dacă plângeam de durere în sală şi din ianuarie până în ultima săptămână înainte de primul concurs mi-am tot rupt gamba fiindcă încercam din răsputeri să îmi revin să ajut echipa la test event. Oare cine a fost nebuna care s-a apucat să facă sărituri direct în concurs la recalificări, încât era să îşi rupă picioarele, numai să mai bage un punct în plus echipei”, a scris tripla campioană olimpică.
În opinia sa, va mai trece mult tip până când România va reuși să dea o nouă triplă campioană olimpică la gimnastică. „Preţuiţi ce aveţi, cât mai aveţi, că va dura ceva până se va mai naşte următoarea triplă campioană olimpică!”Sursa Republica
                                                             Autor Raluca ION

vineri, 5 august 2016

Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro se deschid oficial, în 6 august, de la 02:00

Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro vor debuta oficial, sâmbătă de la 02:00, ora României, cu ceremonia de deschidere, pe Stadionul Olimpic Maracana, eveniment la care, potrivit CNN, se preconzizează o audienţă globală de 3 miliarde de telespectatori.
La deschiderea competiţiei vor fi prezenţi doi dintre cei mai faimoşi cântăreţi din Brazilia, Gilberto Gil şi Caetano Veloso, precum şi un cântăreţ de muzică rap în vârstă de 12 ani. De asemenea vor fi prezenţi dansatori proveniţi din 12 şcoli de samba din Rio.
Aproximativ 11.000 de sportivi din 2016 ţări vor concura pentru 4.924 de medalii, la 42 de sporturi, de la atletism până la golf sau taekwondo. România este reprezentată la ediţia din acest an a Jocurilor Olimpice de o delegaţie formată din 96 de sportivi şi şapte rezerve, la 15 sporturi.
Gimnasta Cătălina Ponor va fi port-drapelul delegaţiei României la Jocurile Olimpice de la Rio, iar tripla campioană olimpică de la Atena a declarat că este o onoare pentru ea această distincţie si va face în aşa fel încât drapelul naţional să fie văzut de toată lumea.
"Abia aştept să ajung acolo, să savurez momentele acelea în primul rând pentru că, din păcate, chiar dacă am avut două ediţii de Jocuri Olimpice, nu am avut timp să ajung la deschidere şi acum va fi ceva unic pentru mine. Sper să-l ridic cât mai sus, ca să-l vadă toată lumea, şi din avion să se vadă", a declarat Cătălina Ponor pentru DigiSport TV.

                                                              Cristi SOMEŞAN

joi, 7 iulie 2016

Cătălina Ponor va fi portdrapelul României la Jocurile Olimpice de la Rio

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român(COSR) a decis ca portdrapelul României la Rio să fie Cătălina Ponor in condiţille in care FRG trebuie să aleagă între Cătatina şi Larisa Iordache. Aşadar, este o decizie luată de COSR deşi, încă tripla campioana olimpică, nu se află în lot.

Cristina Neagu, Simona Halep, Corina Căprioriu şi Alin Moldoveanu au fost sportivii care au intrat iniţial în cursa finală pentru alegerea aceluia care va purta drapelul României la Jocurile Olimpice.
                                                                                      Cristian SOMEŞAN

luni, 18 aprilie 2016

Ulciorul nu merge de multe ori la apă. Echipa feminină de gimnastică a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice !


Eşec istoric! De neimaginat pentru iubitorii şi fanii lui Nadia Comeneci! Echipa feminină de gimnastică a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice din Brazilia din această vară!
Fetele pregătite de antrenorii Lucian Sandu, Adela Popa şi Maria Fumea n-au reuşit să se claseze pe una dintre primele patru poziţii ale test-event-ului de la Rio şi vor urmări competiţia pe echipe din faţa televizoarelor. Păcat!
Româncele au avut evoluţii slabe şi, cu un punctaj de numai 216,569 puncte, s-au clasat în spatele Australiei în cadrul Subdiviziunii 1 a concursului din Brazilia.
România va fi totuşi reprezentată la Rio de trei gimnaşti, Marian Drăgulescu şi de un sportiv şi o sportivă ( probabil Cătălina Ponor - foto ) ce urmează a fi nominalizat de forul român.


                                                                                                C.S.

marți, 7 august 2012

Coșmar pentru Cătălina Ponor și România: exercițiu de aur curat la sol, notat doar cu argint în spatele SUA


A doua oară într-un interval de doar cateva zeci de minute Cătălina Ponor a fost victima arbitrajului părtinitor. După ce a fost deposedată într-un mod nedrept de medalia de bronz pe care o obținuse în finala de la bârnă, gimnasta noastră a revenit cu o tărie de fier și a realizat un exercițiu perfect la sol, însă s-a clasat în spatele aceleiași americance Alexandra Raisman. Și nu suntem noi subiectivi referitor la exercițiul lui Ponor: englezii aflați în sală au fluierat la scenă deschisă după ce au văzut că românca nu a depășit-o la note pe americancă!
Cătălina Ponor a reușit de departe cel mai bun exercițiu din concurs. O lume întraegă a văzut execuțiile perfecte ale campioanei noastre, care a avut nu mai puțin de patru sărituri și tot atâtea aterizări fără mișcare. Alte numeroase elemente artistice i-au compus exercițiul de la sol, dar chiar și asa arbitrii au notat-o pe Cătălina cu 15.200.
Nota sa a fost cu patru zecimi mai mică decât cea primită a priori de americanca Alexandra Raisman, a cărei notare a venit din nou cu o întârziere de câteva minute în condițiile în care a fost a doua intrată în finala de la sol.
Ponor a avut o dificultate mai mică, 6,2 față de 6,5-ul lui Raisman. Nota româncei la execuție a fost de numai 9,000, iar a adversarei sale 9,100. În condițiile în care Ponor a avut o execuție superbă, perfectă, plină de siguranță și grație, ea putea lua fără probleme un 9,500 la execuție, notă care să îi aducă aurul.
Raisman a avut un exercițiu plat, fără nici o forță, fără grație și fără expresivitate. A luat mai mult la execuție...
Ponor isi putea incheia cariera cu un aur la sol, un aur total meritat la ultima sa olimpiada. Merita aurul pentru exercitiul sau si pentru modul in care a strans din dinti si l-a pus in scena, imediat dupa ce fusese nedreptatita la barna. Ponor merita cu varf si indesat aurul la sol, absolut.
Locul 2 afișat pe tabelă dîn urma execuției lui Ponor a fost huiduit de spectatorii englezi aflați în sală. A fost evident pentru toată lumea că execuția româncei, venită imediat după cea a lui Raisman, fusese clar superioară.
Medalia de bronz i-a revenit rusoaicei Aliya Mustafina, gimnastă notată cu 14.900.
Sandra Izbașa, cealaltă gimnastă din România intrată în finala de la sol, a ratat aterizarea la ultima diagonală și a fost sever penalizată. Ea a căzut aproape în cap. Izbașa a încheiat pe ultimul loc cu 13.333, dar chiar și așa rămâne cu aurul de la sărituri.

                                                              CRISTI SOMEŞAN