Azi la Asociatia Caspev am sărbătorit în avans Ziua Iei prin spectacolul „Cântec de ziua Iei”, susținut de corul Crizanteme - un eveniment deosebit, dedicat identității românești și uneia dintre cele mai frumoase piese ale portului nostru popular: ia românească.
Moara lui Gelu
Revistă electronică de atitudine, cultură, mediu social, educație și sport
marți, 23 iunie 2026
„Cântec de ziua Iei” la CASPEV Baia Mare
Azi la Asociatia Caspev am sărbătorit în avans Ziua Iei prin spectacolul „Cântec de ziua Iei”, susținut de corul Crizanteme - un eveniment deosebit, dedicat identității românești și uneia dintre cele mai frumoase piese ale portului nostru popular: ia românească.
Geniul lui Messi: Talent pur sau o „superputere” ascunsă?!
Mulți spun că Lionel Messi nu este din această lume, dar unii psihologi au o teorie fascinantă: acesta ar avea o formă ușoară de Sindrom Asperger (o tulburare din spectrul autismului).
Deși diagnosticul nu este confirmat oficial și este
negat de familie, experții cred că această particularitate îi oferă trei
avantaje uriașe pe teren:
* Hiper-focus
total: În timpul meciului, presiunea și tribunele dispar pentru el. Rămâne doar
o concentrare extremă pe minge.
* Minte de
scaner: Procesează jocul în imagini, „fotografiind” pozițiile tuturor într-o
fracțiune de secundă și anticipând fazele.
* Reflexe
robotice: Nevoia specifică de repetiție l-a ajutat să-și ducă driblingul și
execuțiile la un nivel de automatism perfect.
Chiar și legenda Romário a stârnit un scandal uriaș
în trecut, spunând că acest „dar” îi oferă lui Messi un avantaj cognitiv
similar cu cel al lui Einstein sau Newton.
Doar oamenii
speciali pot avea un asemenea talent, asta e clar! Deocamdată Lionel Messi face
istorie pentru Argentina și Campionatul Mondial, fiind golgheterul all-time cu
18 goluri marcate la cele șase ediții la care a participat! Și mai poate înscrie, în ce formă este pe pământ american!
Cristi Someșan
COMUNICAT DE PRESĂ
ROMÂNIA NU POATE FI CONDUSĂ LA NESFÂRȘIT PRIN INTERIMATE ȘI ARANJAMENTE DE CULISE
Partidul
România Mare constată cu indignare că România continuă să fie reprezentată în
plan intern și extern de un executiv aflat într-o situație politică și
constituțională contestabilă, în timp ce la nivel european se iau decizii cu
consecințe istorice pentru viitorul națiunii române.
În aceste
condiții, solicităm încetarea de urgență a actualei formule de interimat de la
Palatul Victoria și revenirea la o guvernare bazată pe legitimitate democratică
deplină, nu pe improvizații politice și înțelegeri de grup.
România este
implicată astăzi în procese decizionale majore la nivelul Uniunii Europene. Se
discută și se aprobă programe financiare de anvergură, politici de securitate,
proiecte de înarmare, măsuri privind extinderea Uniunii și numeroase acte
legislative care vor produce efecte directe asupra cetățenilor români pentru
mulți ani de acum înainte.
Aceste
hotărâri nu reprezintă simple acte administrative. Ele angajează destinul
țării. Ele definesc poziția strategică a României într-o lume aflată într-o profundă
transformare geopolitică.
Partidul
România Mare consideră că niciun guvern aflat într-o situație de interimat nu
are autoritatea morală și politică de a lua sau de a susține asemenea decizii
în numele poporului român.
Este
inadmisibil ca viitorul României să fie negociat și angajat de persoane care nu
beneficiază de o legitimitate politică deplină și care nu au primit un mandat
explicit pentru asumarea unor obligații strategice pe termen lung.
Cerem
respectarea strictă a Constituției și a principiilor democratice. Cerem
transparență totală în privința angajamentelor asumate în numele României.
Cerem ca interesul național să primeze în fața intereselor de partid, de grup
sau de carieră politică.
Totodată,
Partidul România Mare va informa instituțiile europene competente asupra
situației existente și va solicita analizarea implicațiilor pe care această
stare de fapt le poate avea asupra reprezentării legitime a României în
procesul decizional european.
România nu
este proprietatea niciunui partid și nici a vreunui grup de interese. România
aparține poporului român, iar vocea acestuia trebuie respectată.
Partidul
România Mare va continua să apere suveranitatea națională, demnitatea statului
român și dreptul cetățenilor de a fi reprezentați legitim și responsabil, atât
în țară, cât și în exterior.
BIROUL DE PRESĂ
PSD își asumă guvernarea! Vrea funcția de premier...
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat azi, după consultările de la Cotroceni, că își asumă guvernarea, chiar și funcția de premier. Liderul social-democrat a respins un guvern care să includă AUR.
„România are nevoie de un guvern rapid. Este vorba
de angajamente internationale, de economie. De asemenea, am înțeles că trebuie
să venim rapid cu o soluție. PSD l-a anunțat astăzi pe președinte că este gata
să își asume guvernarea. Acest lucru l-am spus și la întâlnirile anterioare.
Așteptăm finalul acestor consultări, iar PSD este
gata să formeze un guvern pe care, urmare a acestor discuții pe care
președintele le va avea, ne-am dori să intre cât mai rapid în funcție”, a
precizat Sorin Grindeanu.
Președintele PSD a mai spus că partidul său își
dorește să fie parte a unei soluții de care are nevoie România acum.
,,Pentru că orice zi pierdută, nu pentru PSD, ci
pentru România, aduce minus pentru viața românilor. Toate aceste jocuri
politice pentru menținerea unora sau altora în funcție sper că s-au epuizat.
Așteptăm finalul acestor consultări, iar PSD rămâne partidul care, pe lângă
partidul cel mai mare din Parlament, își dorește să fie partea unei soluții”, a
declarat Grindeanu.
Întrebat despre relația cu AUR și negocierile din
ultima vreme cu partidul, liderul PSD a răspuns că nu va forma o eventuală
guvernare cu partidul lui George Simion.
,,…cu AUR, nu!”, a clarificat Sorin Grindeanu.
,,Am avut de fiecare dată deschidere în a găsi
soluții. PSD împreună cu alți colegi din Parlament au fost cei care au spus
stop și am votat acea moțiune de cenzură. PSD își dorește să facă parte din
soluția care ne va duce la un nou guvern, rapid.
Nu e cazul (de propunere de premier n.r.) nu s-a
vorbit, noi i-am spus președintelui că, da, dacă asta este soluția care se
dagajă, atunci PSD își asumă guvernarea inclusiv funcția de premier”, a mai
spus Grindeanu.
Delegația PSD a care a mers la Cotroceni a fost
formată din Sorin Grindeanu, Claudiu Manda, Marian Neacșu, Natalia Intotero și
Doina Federovici iar la consultări, din partea Președinției, au fost
consilierii prezidențiali Ana Maria Geană, Radu Burnete, Diana Iancu și Eugen
Tomac, fost premier desemnat .
C.L.
Lista liberalilor care vor fi excluși din PNL. Rareș Bogdan este cap de listă
O nouă ruptură internă zguduie Partidul Național
Liberal. Potrivit unor surse politice, conducerea PNL urmează să decidă azi, 23
iunie, excluderea a 18 parlamentari și lideri locali care l-au susținut pe
Adrian Veștea.
Conform informațiilor pe surse, lista celor vizați
de sancțiuni s-ar afla nume importante din partid care au susținut proiectul
politic contestat de actuala conducere liberală. Decizia ar urma să fie luată
într-o ședință a noii conduceri PNL, instalată după congresul extraordinar al
partidului.
Parlamentarii
care au votat guvernul Veștea:
1. Cătălin Predoiu
2. Monica Anisie
3. Sorin Câmpeanu
4. Nicoleta Pauliuc
5. Mihai Veștea
6. Andrei Baciu
7. Lucian Bode
8. Alina Gorghiu
9. Ion Iordache
10. Aneta Matei
11. Mititelu Eduard
12. Pandea Ciprian
13. Prișcă Răzvan
14. Rusu Sebastian
15. Ionuț Stroe
De asemenea, vor fi excluși liderii locali Adrian
Veștea (Consiliul Județean Brașov) și Hubert Thuma (Consiliul Județean Ilfov) ,
potrivit surselor. Ultimul pe listă este europarlamentarul Rareș Bogdan.
Sursa:
cotidianul.ro.
Ludovic Orban, o caricatura bahistă, identitară a PNL...
De ce au eșuat la noi Proiectele Oamenilor providențiali
Particip la o dezbatere dedicată Regelui Mihai I. Regele Mihai a intrat deja în acea etapă mortală din destinul unei personalități. E deja statuie. Și ca orice statuie, deși zilnic împrospătată cu flori omagiale, Regele Mihai nu mai stârnește nimic. Nici măcar o părere pro sau contra.
De aceea, din dezbatere mă stârnește altceva. Un
invitat – profesor de istorie – lansează o idee incitantă: Istoria României
cunoaște trei personaje Al. I. Cuza, Carol al II-lea, Nicolae Ceaușescu –
dominate de ambiția unor Proiecte pe care au vrut să le impună țării cu orice
preț. Esența acestor proiecte – zice tovarășul meu de taifas – o reprezentau o
sumă de reforme ale statului. Proiectele n-au fost duse la capăt sau chiar au
eșuat lamentabil. Intervenind în replică, după ce remarc originalitatea ideii,
îmi permit să adaug pe lista propusă de interlocutor și pe Ion Antonescu. După
care purced harnic la câteva considerații despre relația dintre Proiecte și
Realitatea românească de la vremea respectivă:
1) Toate Proiectele s-au vrut a fi aplicate de sus
în jos. Nu neapărat, pentru că ele n-ar fi răspuns unor cerințe de esență ale
realității, ci pentru că autorii lor, oameni ce se credeau providențiali, n-au
beneficiat de o forță politică autentică, la rându-i convinsă că sunt necesare
respectivele reforme radicale. Cu excepția Mișcării Legionare și a Mișcării
Comuniste la început, mai precis, până a nu se nomenklaturiza, România n-a
cunoscut forțe politice seduse de un Proiect pentru viitorul țării. Ar fi fost
normal ca oamenii prezidențiali să fie sau impuși în fruntea țării de o forță
politică sau ca ei să-și asume, parveniți la șefia statului prin alte mijloace,
Proiectul unei formațiuni politice. În absența forței politice, fiecare a pus
la lucruri structuri speciale (Armata -Ion Antonescu, Securitatea – Nicolae
Ceaușescu) sau formațiuni politice artificiale (FRN – Carol al II-lea). Una
dintre cauzele eșecului tocmai în această realitate stă. Mașinăriile au
funcționat în silă, mereu impulsionate de Conducător, au transpus Proiectul
fără să priceapă mare lucru din el sau pur și simplu l-au boicotat.
2) De regulă, Proiectele depășeau cu mult
realitățile precise din jurul Oamenilor providențiali. Necesare pentru mersul
înainte al națiunii, ele loveau interese sociale și economice precise. Era de
așteptat ca reacția față de ele să fie uriașă. Specificul românesc a făcut ca
reacția adversă să nu fie fățișă și, prin asta, mai ușor de evaluat și de
contracarat, ci piezișă și ascunsă, nu de puține ori pitită sub surâsul
moldo-valahe aprobatoare. Acest fel de rezistență s-a constituit într-un
pericol de moarte pentru Oamenii providențiali. Trași pe sfoară de entuziasmul
mimat al celor puși la lucru, ei nu și-au mai luat nici o măsură de siguranță.
De aceea, au și sfârșit, toți, așa de prost. Alungați din țară (Al. I. Cuza și
Carol al II-lea) sau executați (Ion Antonescu, Nicolae Ceaușescu).
3) Oamenii providențiali suferă, printre altele, de
megalomanie. Convinși că sunt aleși ai lui Dumnezeu, că prin gura lor vorbește
Zeul, ei cred că ajunge să lanseze Proiectul pentru ca toată lumea să cadă pe
spate și să purceadă neîntârziat la transpunerea lui în practică. Astfel
amăgiți, Oamenii providențiali nu văd în realizarea Proiectului capătul unui
Proces îndelungat și complicat, din parcursul căruia nu pot fi excluse
compromisurile, alianțe de conjunctură, cedările temporare. Înaintarea în
proiect e văzută de ei ca goana pe o autostradă unde, în realitate, înaintarea
trebuie să fie ca o târâre printr-o junglă.
4) Marile proiecte presupun, pentru a fi
îndeplinite, un Popor definit prin conștiința sacrificiului prezent de dragul
generațiilor viitoare. Nu e cazul Poporului Român, prin excelență fixat în
prezentul zilei de azi și în strâmtimea locului în care viețuiește.
5) Marile Proiecte pot fi realizate numai dacă
Poporul condus de Omul providențial crede în Lucrările publice, în spațiul din
afara casei sale.
Nu e cazul Poporului român, dispus să-și facă un
Palat strălucitor pe o stradă mocirloasă, râmată de porci.
S-ar putea spune, drept concluzie, că românii nu
sunt un Popor pentru Proiectele Oamenii nu sunt un Popor pentru Proiectele
Oamenii providențiali.
Autor:
Ion Cristoiu
Sursa:
Ion Cristoiu Blog
Infatuarea unor scriitori membri ai Uniunii Scriitorilor
de Al Florin Țene
În toate epocile literare, talentul autentic a
coexistat cu orgoliul. Literatura este unul dintre domeniile în care creatorul
își investește nu doar inteligența și cultura, ci și propria personalitate. Din
această cauză, succesul poate genera uneori o imagine exagerată despre sine,
transformând încrederea legitimă în valoarea proprie într-o formă de infatuare.
Critica literară a observat adesea că, alături de vocația artistică, la unii
autori apare și tendința de a se considera superiori colegilor de breaslă sau
de a revendica exclusiv meritul valorii literare.
Uniunea Scriitorilor din România, ca organizație
care reunește autori cu temperamente și concepții estetice diferite, nu este o
excepție de la această realitate umană. În interiorul oricărei bresle culturale
apar rivalități, competiții pentru premii, funcții, recunoaștere critică sau
vizibilitate publică. Uneori, aceste competiții stimulează creația și
contribuie la afirmarea valorilor autentice. Alteori însă, ele generează
atitudini de autosuficiență, grupări de influență și conflicte care umbrează
dialogul cultural.
Infatuarea se manifestă prin convingerea că propria
operă este nedreptățită, că succesul altora este rezultatul unor conjuncturi
favorabile și că valoarea personală nu este apreciată la adevărata ei
dimensiune. Literatura română a cunoscut numeroase polemici între scriitori, de
la disputele dintre junimiști și adversarii lor până la conflictele dintre
generațiile contemporane. Aceste tensiuni demonstrează că orgoliul intelectual
este adesea inseparabil de destinul creatorului. Romanul Orgolii al lui
Augustin Buzura ilustrează tocmai complexitatea relației dintre valoare,
ambiție și dorința de recunoaștere.
Există însă o diferență esențială între orgoliul
creator și infatuare. Orgoliul creator reprezintă conștiința valorii proprii și
perseverența în apărarea operei. Infatuarea, dimpotrivă, presupune exagerarea
meritelor personale și diminuarea valorii celorlalți. În momentul în care
scriitorul nu mai acceptă critica, nu mai poate dialoga cu opiniile diferite și
consideră că apartenența la o instituție culturală îi conferă automat
superioritate, actul creator riscă să fie afectat.
Paradoxal, istoria literaturii arată că adevărații
clasici au fost adesea caracterizați prin modestie și prin respect față de
contemporani. Marile opere nu s-au impus prin declarații de autoelogiere, ci
prin rezistența lor în timp. Cititorii și critica sunt cei care validează
durabil valoarea unei creații, nu autorul însuși.
Prin urmare, infatuarea unor scriitori, indiferent
dacă sunt sau nu membri ai Uniunii Scriitorilor, trebuie privită ca o
slăbiciune omenească și nu ca o caracteristică a breslei în ansamblu. În orice
comunitate literară există personalități modeste și generoase, dar și figuri
dominate de vanitate. Ceea ce rămâne, dincolo de orgolii și dispute, este opera
literară. Ea constituie adevărata măsură a unui scriitor și singurul criteriu
care rezistă.
Diplomă de excelență pentru dr. Teodor Ardelean din partea Primăriei municipiului Baia Mare
Astăzi, 23 iunie, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare, a avut loc o întâlnire la Sala de Consiliu a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu”, avându-l ca invitat pe domnul primar Ioan Doru-Dăncuș, care i-a acordat domnului director, dr. Teodor Ardelean, o diplomă de excelență pentru „o viață trăită sub semnul cărții, al culturii și al slujirii comunității”.
O amintire cu trovanți
de Gheorghe Pârja
Mai zilele trecute, mă sună colegul de liceu, Adrian
Vețeleanu, din Râmnicu Vâlcea. Îmi spune, printre altele, că se află la
Costești, la celebrii trovanți. Așa că mi-a stârnit o amintire cu aceste pietre
miraculoase, din studenție. Când am avut prilejul să fiu invitat de criticul și
istoricul literar Al. Oprea, pe atunci directorul Muzeului Literaturii Române,
să fac parte dintr-o echipă de cercetare, condusă de savantul Mihai Pop,
cunoscut folclorist, de obârșie maramureșeană. Mai erau în grup poetul Gheorghe
Pituț, profesoara Simona Cioculescu, scriitorul Nicolae Ioana și jurnalistul
Ilie Purcaru. Teritoriul de acțiune a fost zona Vâlcea. Am ajuns într-o
duminică la Vaideeni, loc cunoscut pentru creșterea oilor. Celebra comunitate
păstorească din Oltenia de sub Munte era urmașa ciobanilor ungureni din Ardeal.
Un tărâm încărcat de legende și bogat în peisaje de vis. Savantul Mihai Pop a
cercetat folclorul păstoresc, ceilalți aveau alte domenii asumate.
Eu eram ucenicul grupului, dar m-am simțit în largul
meu, deoarece aveam o experiență de acasă, pe lângă turmele de oi. Mi-a rămas
vie imaginea din Căminul cultural din Vaideeni, ticsit de săteni veniți la
întâlnirea cu savantul Mihai Pop. Profesorul Oprea m-a provocat să citesc o
poezie. O mioritică: Colindă păstorul cu turmele flămânde/Câmpiile noastre
supărător de pustii… Cum a fost un an secetos, poemul meu a prins. Drept
răsplată, am fost invitat la casa unui oier cu faimă. Acolo, printre bucate și
vin, gazda casei aduce vorba despre trovanții de la Costești. Și cum distanța
nu era mare între Vaideeni și Costești, gazda noastră a organizat o călătorie a
grupului să vedem ciudatele pietre.
Recunosc că am fost surprins de priveliștea oferită.
Mi s-au părut niște pietre stranii, bizare. Au forme sferice, elipsoidale, ori
au configurația cifrei opt. Au mărimi diferite, de la câțiva centimetri, până
la cinci metri. Se formează într-un deal, de unde se desprind, alunecând într-o
râpă. Și asta se întâmplă de milioane de ani, confirmă geologii. De altfel,
numele de trovanți le-a fost dat de geologul român Gheorghe Murgoci, în anul
1907. Trovanții, deși par făcuți de mâna omului, nu sunt opere de artă. După
cum aminteam, prima impresie pe care mi-a produs-o vederea acestor miracole
geologice a fost copleșitoare și a rămas neatinsă până în ziua de astăzi.
Am crezut că sunt de origine cosmică, aduse pe
aceste meleaguri de zeii puternici ai lumii apuse. Acolo, la fața locului,
savantul Mihai Pop, cunoscător al acestor fenomene geologice, ne-a spus că
aceste ciudățenii din piatră se formează în straturile nisipoase ale solului,
începând de la un punct, un nucleu care ia forma sferică și crește în diametru
cam cu câțiva centimetri la o mie de ani. Apoi am cules și argumente ale
specialiștilor, care confirmă viziunea folcloristului, că trovanții sunt o
aglomerare de pietricele fine de nisip, legate între ele printr-un ciment
carbonatic și nu trebuie confundați cu structura cristalului. Cu timpul, fie
datorită mișcărilor pământului, fie că au crescut în dimensiune, aceste sfere
formate se ciocnesc unele de altele, ori se înghesuie una în alta, făcând
posibilă unirea lor.
De obicei, ca în lumea omenească, sfera cea mare o
înghite pe cea mică. Ca în parabola peștelui. Am văzut la Costești, atunci, că
pietrele miraculoase erau așezate prin curțile gospodarilor ca ornamente
obișnuite. Am căutat și alte însemnări despre aceste pietre care sunt o
enigmatică lume de piatră. Cu șase milioane de ani înaintea nașterii genialului
sculptor Constantin Brâncuși, natura a creat, nu departe de satul natal al lui,
propriile variante ale Domnișoarei Pogany. Unii critici de artă au sugerat că
ar exista o legătură între creația lui Brâncuși și miracolul trovanților.
Fenomenul vine dintr-o vreme îndepărtată, numărată cu milioanele de ani.
Au fost prilejuri fericite pentru cei cu imaginația
aprinsă să desprindă și înțelesuri magice. Au fost asociați cu bobul de grâu,
care la geto-daci a fost plantă sacră, potirul sfânt, din care se zămislește
taina vieții, veșnica întrupare a trupului și a sufletului, în Marea Trecere.
Dar trovanții au corespondenți și în alte locuri din România. Cum ar fi în
Munții Buzăului, unde se află vestitele vetre isihastice. Dar și în alte părți
din lume. Din Noua Zeelandă, în Dakota de Nord. Eu am rămas cu imaginea
fascinantă de la Costești, județul Vâlcea. Locul în care am auzit cum cresc
pietrele… Merită să mergeți să le vedeți la fața locului. Și uite cum o
convorbire telefonică dintre colegi s-a prefăcut într-o frumoasă amintire,
devenită acum, poveste.
Fritz este dispus să-și lase miniștrii să facă echipă pentru români!
Președintele USR, Dominic Fritz, a anunțat, luni seară, că USR e gata să facă parte dintr-un guvern minoritar, după eșecul Cabinetului Veștea în Parlament.
Jocurile lui Bolojan și șleahta PNL-USR
Guvernul imaginar Veștea a picat! Urmează Călin Georgescu premier?
Parlamentul s-a pregătit pentru unul dintre cele mai
importante voturi politice ale anului. Guvernul Veștea a intrat luni seară, de
la ora 21:30, în fața plenului reunit al Camerei Deputaților și Senatului
pentru votul de învestitură, după o zi marcată de audieri-maraton, negocieri de
ultim moment și incertitudini privind majoritatea parlamentară necesară. În
condițiile în care mai multe partide au anunțat oficial că nu vor susține
Executivul, atenția s-a mutat asupra discuțiilor purtate cu AUR, formațiune ale
cărei voturi ar putea deveni decisive, a transmis EVZ.
După ce a picat la votul din Parlament, premierul
desemnat Adrian Veștea a spus că are conștiința împăcată și a plecat singur,
după ce a aflat rezultatul votului, în care Guvernul său a picat.
"Nu am avut o discuție cu președintele despre
AUR. Trebuia să stau de vorbă cu toate partidele. Le-am spus că voi identifica
soluțiile bune, nu am avut nici o problemă. Este decizia lor, mi-am făcut
datoria. Am încercat sîă creionez, să am un guvern responsabil. La AUR am fost
datorită unei invitații. La USR nu am avut nici o invitație. Nu a fost o
decizie fermă. Consider că am conștiința împăcată. Am vorbit cu partidele
parlamentare care mi-au solicitat acest lucru", a spus Adrian Veștea, după
care a coborât, singur, scările de la Parlament, relatează Știripesurse.
Guvernul
Adrian Veștea NU a primit votul de încredere în Parlament
Guvernul lui
Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Din
cele 233 de voturi necesare, Veștea a reușit să convingă doar 207 parlamentari
să își exprime opțiunea în plenul reunit al Parlamentului.
Au fost
înregistrate 189 de voturi ”pentru” și 23 ”împotrivă”. Pentru ca Guvernul
Veștea să trecă mai erau necesare încă 44 de voturi ”pentru”.
S-au înregistrat absențe de marcă în Parlament. Toți
parlamentarii AUR au lipsit la unison, în frunte cu George Simion.
O altă
absență de marcă a fost cea a lui Victor Ponta, observă Știripesurse.
„Sunteți un guvern anti-românesc, ca și cel de
dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândit - proeuropean - asta
înseamnă, așa se traduce - antiromânesc, pentru că cei pe care i-ați exclus din
ecuație sunt pro-români, nu pro-europeni, nu pro-ruși, pro-români! (...) V-ați
autodenunțat și v-ați divulgat stăpânul, făcându-i pe naționaliști
extremiști...”, a declarat senatorul Miron Manega, înainte de a i se închide
microfonul.
"Astăzi,
după această cupolă a Parlamentului, există un singur câștigător. Există un
singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie
recunoscut. Felicitări, George Simeon. Ai dat șah și mat", a declarat
Kelemen Hunor.
"Semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în
decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidențiale, pentru care nici
astăzi nu avem o explicație. Societatea așteaptă o explicație în continuare. Doamnelor
și domnilor, banalizarea răului întotdeauna începe cu un pas mic, un pas
aparent nevinovat, un pas care poate fi explicat rațional, un pas care trece
peste valori, un pas care trece peste principii, peste principii fără de care
nu se poate crea o societate bazată pe încredere. Trece peste principii și
câmpul de bătălie politică devine extrem, extrem de tulbure".
"În aceste zile asistăm la cea mai complexă
bătălie politică pentru putere, nu pentru oameni, nu pentru comunități, ci
pentru putere. O țară mică, o țară slabă, o țară fără putere economică și
militară, la periferie și la granița de ciocnire între marile puteri globale,
poate supraviețui doar dacă ține de principii, ține de valori și caută aliați. Astăzi
se întâmplă un lucru aparent minor. Dacă trece guvernul condus de domnul
Veștea, va trece cu voturile colegilor de la AUR. Sigur, lucrurile sunt simple.
Nu se întâmplă un mare lucru. Cele două partide care au obținut cele mai multe
mandate în decembrie 2024 se aliniază la guvernare. Perfect democratic, am
zice", a mai spus Hunor, conform Știripesurse.
"Doamnelor și domnilor, astăzi se termină o
epocă și nu știm ce va urma. Uniunea Democrată Maghiară din România astăzi nu
va participa la vot. În momentul votului vom părăsi sala", a încheiat
liderul UDMR.
„Oare unde au fost românii când a fost tăiat
Viteazul?”
George Simion și-a început discursul într-o notă
profund naționalistă, amintind de debutul său în legislativ și recitând versuri
cu o puternică încărcătură istorică pentru a ilustra ceea ce el numește declinul
moral al conducătorilor actuali, transmite Realitatea.
„De 35 de ani sunteți la conducere. De 35 de ani, în
România, trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în
cotidian. În primul meu discurs ținut aici, în Parlamentul României, am recitat
dintr-o poezie: 'Nu mai acuzați străinii că ne taie domnitorii / Și nu
îngrijesc o țară cu guverne provizorii. / Eu atât aș vrea să aflu, arătându-vă
obrazul: / Oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?'”
România,
„singurul stat din UE unde sunt anulate alegerile”
Liderul AUR a taxat dur discrepanța uriașă dintre
promisiunile din campaniile electorale și realitatea cruntă în care se zbate
țara, amintind inclusiv de recentele crize politice și decizii judiciare care
au blocat procesele democratice.
Eșecul economic: „Pentru că de 35 de ani trădarea a
fost la ordinea zilei, ni s-a promis din aceste bănci, în aceste săli, din
aceste instituții, prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimele locuri
în toate topurile europene.”
Colapsul democratic: „Ni s-a promis libertate și
democrație și, din păcate, România a ajuns singurul stat din Uniunea Europeană
unde sunt anulate alegerile. Parlamentul României și politica au devenit
sinonime cu trădarea.”
Apel la popor și boicotul: „AUR nu trădează!”
Finalul discursului a declanșat un adevărat cutremur
în sală. Simion s-a întors cu spatele la prezidiu și s-a adresat direct
cetățenilor, dând semnalul ieșirii din sală pentru a refuza validarea noului
Executiv prin vot.
„Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să
ne croim un alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită, să fim conduși de
niște trădători. Însă, eu și toți oamenii din această sală care nu sunt
trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea
și, de mâine, vă așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara
noastră, pentru poporul român. AUR nu trădează și există o majoritate a
românilor care nu trădează!”
Imediat după aceste cuvinte, în timp ce din tabăra
majorității guvernamentale se auzeau vociferări și huiduieli, toți
parlamentarii AUR s-au ridicat în picioare în mod organizat și au părăsit în
masă plenul. Gestul lasă învestitura noului cabinet într-o legitimitate
puternic contestată de opoziție și anunță o sesiune parlamentară extrem de
incendiară.
Transcrierea
intergrală: „De 35 de ani ați fost la conducere, de 35 de ani, în România,
trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în cotidian.
„Nu mai acuzați străinii că ne taie domnitorii și
intimidează țara cu guverne provizorii. Eu atât aș vrea să aflu, arătându-vă
obrazul: oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?”
Pentru că de 35 de ani trădarea a fost la ordinea
zilei, ni s-a promis, din aceste bănci, în aceste săli, în aceste instituții,
prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimele locuri în aproape toate
topurile.
Ni s-au promis libertate și democrație, iar România
a ajuns, din păcate, singurul stat din Uniunea Europeană în care au fost
anulate alegeri.
Parlamentul
României și politica au devenit sinonime cu trădarea.
Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să
ne croim alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită și să fim conduși de
niște trădători. Trebuie să stăm drepți, trebuie să stăm în picioare, demni și
mândri de ceea ce am fost și de ceea ce suntem.
Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau
altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne
ridicăm în picioare și părăsim această sală sinonimă cu trădarea.
De mâine, așteptăm să ne croim un alt viitor pentru
România, pentru țara noastră, pentru poporul român.
AUR nu trădează și există o majoritate a românilor
care nu trădează.” a spus George Simion.
„Începând cu sfârșitul lunii februarie a acestui an
a început un război în Iran. Imediat după ce a început acest război, România a
aflat cât de vulnerabilă este, pentru că atunci când dobânzile la datoria
publică au început să revină la valori de peste 7%, au început să tremure
toți.Asta ne arată cât de firavă este această economie și cât de expusă unei
crize pe care o așteptăm. Astăzi, România
rezistă, statul român rezistă și nu intră în incapacitate de plată doar pentru
că nu este o criză internațională. În momentul în care va fi, vom avea soarta
Greciei dacă nu înțelegem că trăim o criză economică și o negăm.
Citind programul de guvernare propus de guvernul pe
care trebuie să-l votăm astăzi sau să nu-l votăm, am dedus că nu au înțeles că
trecem printr-o criză profundă, pentru că cei care constituie acest posibil
guvern ne cer să-i votăm pentru a aplica exact aceleași măsuri ca guvernul care
a fost demis prin moțiune de cenzură.
Nu rezultă de nicăieri din acest program de
guvernare că noua echipă propusă a înțeles gravitatea situației în care suntem
și a înțeles unicitatea fenomenului de stagflație, cauzat fix de aceleași
măsuri care sunt propuse pe mai departe.
Și continuă cu aceleași neadevăruri cu care încercăm
să ne mințim toți. În continuare ni se vinde povestea că vor fi atrași 9
miliarde de euro din PNRR în cele trei luni rămase, când toată lumea știe că
mai mult de 5 nu prea au șanse să atragă, nimeni.
În continuare ni se spune că, dacă vom scădea
consumul și vom menține taxele de consum ridicate, vom crește investițiile.
Realitatea execuției bugetare la patru luni ne arată că toate cheltuielile de
capital au scăzut cu 9 miliarde de lei.
Deci este o criză economică la care guvernul propus
nu a găsit răspunsul, de vreme ce ne propune același program de guvernare
precum guvernul demis, guvernul Ilie Bolojan.
În afară de criza economică, avem și o criză
politică, de vreme ce nu se poate constitui o majoritate stabilă. Și, oameni
buni, trebuie să înțelegeți că răspunsul la o criză politică este transparența
majorităților. În momentul în care se încearcă croirea de majorități obscure
prin diferite unghere, nu se va reuși.
În momentul în care ni se spune de la această
tribună, de către premierul desemnat, cuvântul «reconciliere», dar un partid
votat, un singur partid din cele nouă formațiuni reprezentate azi în Parlament,
este înlăturat de la dreptul de a participa la guvernare chiar de către
președintele statului care patronează acest guvern, ce reconciliere este aia?
Deci avem o criză economică, avem o criză politică.
Dacă nu le vom trata cu înțelepciune, cu transparență, cu onestitate și cu
pricepere, vom rata acest moment. Sunteți pe cale să-l ratați. Vă mulțumesc!” a
afirmat senatorul AUR Gabriel Petrișor Peiu.
Sursa:
Active News
Evenimentele zilei 23 iunie 2026
Evenimente 23 iunie
Henric VIII și François I au semnat tratatul secret împotriva împăratului Carol V.
David Emmanuel își ia doctoratul la Sorbona cu teza „Etude des intégrales abeliennes de troisieme espace", devenind astfel al doilea român doctor în matematici la Sorbona.
S-au stabilit relații diplomatice între România și Spania.
A luat ființă, la București, Societatea Națională de credit Industrial, al cărei scop era stimularea dezvoltării industriale a țării.
Londra, 23-25 iunie. Concurs hipic, organizat cu prilejul încoronării regelui George al VI-lea al Angliei, a cărui Cupa Challenge de Aur a revenit călărețului român Henry Rang.
Thomas Mann devine cetățean american
A intrat în vigoare Tratatul asupra Antarcticii, elaborat în anul 1959;
Echipa națională de handbal masculin a obținut, la Frankfurt pe Main (Germania), titlul de campioană mondială universitară.
Republica Moldova își declară suveranitatea de stat (independența - pe 27 august 1991)
Gangsterul american John Gotti a fost condamnat la închisoare pe viață
S-a desfășurat, la Teatrul de Balet „Oleg Danovski" din Constanța, prima ediție a Concursului Internațional de Dans (23 iunie - 1 iulie)
Gloria Macapagal Arroyo, a fost proclamată oficial, de Congresul filipinez, învingătoare în alegerile prezidențiale din 10 mai 2004
Reuniunea miniștrilor afacerilor externe din Grupul celor șapte state puternic industrializate plus Rusia (G-8) (Londra)
Primul concert al formației Depeche Mode în România
Celebrări 23 iunie
Comemorări 23 iunie
2011: 



































