miercuri, 24 iunie 2026

Instantanee foto din Rezervația de stejar pedunculal BAVNA Lucăcești-Fersig, în căutarea Drăgoaicelor și-a bureților usturoi (ultimii care s-au sacrificat să fie comestibili)

 









                                                         Doar foto: GDL, UZPR

Semnificațiile zilei de 24 iunie 2026

 


Evenimente

1948: Avion american de aprovizionare, în contextul Blocadei Berlinului de către sovietici.

Nașteri

Decese

Sărbători


Sursa: Wikipedia

marți, 23 iunie 2026

Semnal editorial - Volumul ,,Cornel Udrea: între două zâmbete, o eternitate. In memoriam"

 


Eternitatea dintre două zâmbete

sau
,,Cornel Udrea. Între două zâmbete, o eternitate"...
Motto:
,,Există persoane a căror prezență nu poate fi măsurată doar în ani, ci și în ecoul lăsat în urma lor. Cornel Udrea a fost unul dintre acești oameni rari, un creator care a înțeles că viața, în toate formele sale - de la bucuria ludică a umorului, până la profunzimea meditației dramatice - este cea mai prețioasă materie primă a artei".
Mariana Moga
Sub directa și minuțioasa supraveghere a scriitoarei Mariana Moga, a ieșit din tipar, volumul amintit, ,,Cornel Udrea. Între două zâmbete, o eternitate - in memoriam", în condiții grafice de excepție. Volumul, a apărut la Editura Castrum de Thymes, 2026, ISBN 978-630-380-007-3, 96 p., repet, coord. Mariana Moga, având pe coperta 1 și 4, poză Cornel Udrea, realizată de Laurențiu Bădicioiu (coperta 1), iar pentru coperta IV, a fost selectat un text, plus foto, preluare din ziarul ,,Făclia": ,,Aniversări clujene. Cornel Udrea - omul care face cuvintele să zâmbească (interviu)".
Coordonarea acestui proiect, scriitoarea Mariana Moga, scrie ,,în loc de prefață', în articolul numit ,,Vocea care a scris, scriitorul care a rămas în unde", următoarele: ,,Însă, pentru mulți, Cornel Udrea rămâne inseparabil de radio. Undele radiofonice au fost instrumentul său de a ajunge, direct și cald, în casele și în viața noastră. Vocea sa era un reper, o constantă a bunului gust și a inteligenței, demonstrând că radioul poate fi, dincolo de informare, un spațiu de înaltă cultură și de empatie autentică", (p. 7).
,,Tăcerea vine și pleacă
fără să știi;
imposibil de implorat
cerul care
ne privește în ochi
cu mirare
când steaua numelui
se deschide în rai", afirmă scriitoarea Carmen Tania Grigore, în poezia ,,Dintr-o viață în alta", (p. 16), iar renumitul scriitor Nicolae Băciuț, în ,,Clepsidra cu sentimente", afirmă: ,,L-am cunoscut pe Cornel Udrea și atunci când a râs și atunci când a plâns, dar având mereu la purtător iubirea de oameni, de adevăr și frumos. Prezența lui era tonifiantă, nu aveai timp să simți că trece timpul oricum", (p. 18).
Simona Mihuțiu, scrie despre ,,Vindecarea cuvântului de tristețe", iar coordonarea acestui proiect, Mariana Moga, îi dedică un poem, numit ,,Din amfiteatrul zâmbetului crud", din care redau ultima strofă:
,,E un nume scris în fila veșniciei,
Printre pași grăbiți nu piere ce-a lăsat,
Rămâne stăpân pe țărmul comediei
Și în mii de inimi, în veci, va fi păstrat", (p. 24), în timp ce, președintele național al Ligii Scriitorilor Români, scriitorul Al. Florin Țene, spune: ,,Cornel Udrea - un spirit ludic al Clujului". Dorel Cosma, realizează un ,,Remember - Cornel Udrea", în timp ce poetul Cornel C. Costea, îi dedică maestrului, în memoriam, patru strofe, adunate în poezia ,,E ziua cea dintâi. Scriitorului Cornel Udrea, după spectacolul Maraton - Radio Cluj, la 70 de ani, în ziua echinocțiului de primăvară".
Vâlceanca Zenovia Zamfir, renumită și talentată scriitoare, care l-a și cunoscut personal (cunosc și știu!), afirmă că pentru Cornel Udrea, ,,Umorul înseamnă potrivire între suflet și realitate", iar poeta Ștefania Petrov, îi dedica un poem, ,,In Memoriam Cornel Udrea", din care preiau strofa întâi:
,,S-a stins o voce caldă-n glumă fină,
Lăsând pe pagini sâmburi de lumină,
Maestru blând, ce-a refuzat să creadă.
Că viața e o simplă mascaradă", (p. 35). Clujeanca mea dragă, prof. dr. Maria Vaida, scrie, printre altele, următoarele rânduri: ,,Personalitate marcantă a Clujului cultural din ultima jumătate de veac, a celor două secole în care a trăit, regretatul Cornel Udrea mi-a oferit prilejul de a-mi adresa un elogiu pentru monografiile pe care le publicasem până la data întâlnirii noastre", (p. 36), iar Vasile Bele (în speță, eu!), printr-un poem, îmi exprim durerea pierderii Marelui Cornel Udrea. Poemul l-am numit metaforic ,,Plânge scena", mulțumind coordonatoarei Mariana Moga, pentru că a admis spre publicare și tipărire, acest poem - respect și prețuire adâncă...
Camaradul și omul de televiziune, dar și interpret de muzică populară, Ovidiu Putea Someș, îl numește pe Cornel Udrea ,,Omul la timpul potrivit", afirmând: ,, L-am invidiat pentru puterea de a scrie și de sprinteneala cu care punea în scenă un spectacol de umor", (p. 43), în timp ce, scriitoarea Elena Obrinteschi, îi dedică un portret literar în acrostih. Felicitări, pentru ideea absolut minunată. Întocmai am procedat și eu, crezând și asumându-mi imaginea portret literar în acrostih.
Fondatorul și coordonatorul postului Radio TV Unirea International, scrie: ,,Uneori, oamenii ne marchează profund. Nu sunt cei care vorbesc cel mai mult, sunt cei care știu să lase în urmă o liniște plină de sens. O liniște care nu apasă, ci rămâne vie în tine mult timp după ce întâlnirea s-a încheiat. Cornel Udrea, a fost, pentru mine, unul dintre acei oameni", (p. 46), iar poeta Nastasica Popa, îi dedică poemul ,,Maestrului Udrea".
Între regretatul Cornel Udrea și scriitorul George Smarandache, se pare că a fost ,,O prietenie de decenii", iar despre câteva ,,Amintiri sculptare în suflet", scrie Luminița Postolache.
Poetul Cristinel Badea, prin patru strofe (patru catrene!), ne face mărturisire când și cum l-a cunoscut, poezie intitulată, chiar așa: ,,Ne-am cunoscut la Boghiș", urmată de o dedicație ,,Lui Cornel Udrea":
,,Te port în gând și-n suflet amintire,
Umorul tău nicicând nu se va stinge,
Chiar dacă te-ai ascuns de-a mea privire,
Uitarea-mi niciodată nu te-atinge", (p. 65).
Ca o completare, Carmen Tania Grigore, într-un articol, aduce ,,Pios omagiu și neuitare", Maestrului Udrea. La fel procedează, și Nastasica Popa, afirmând că: ,,Îngerii sunt printre noi. Ei ne-au fost prieteni", iar scriitoarea Mariana Moga, mai adaugă un poem - ,,Ecoul care nu pleacă. In memoriam Cornel Udrea", spunându-ne;
,,Și noi,
cei care l-am citit,
l-am ascultat
sau doar l-am simțit
în felul de a fi,
știm că nu e finalul.
E doar o pauză
între două replici,
fără a le uita", (p. 60).
Alt clujean, alt anotimp - Ovidiu Vasile, ne oferă ,,Mărturia unui discipol. In memoriam Cornel Udrea", iar vocea Ștefaniei Petrov, continuă cu ,,Lecția de zbor a unui condei înmuiat în umor", folosind următorul motto: ,,Când cerneala se termină, începe lumina", (p. 64), dar și cu poemul ,,Amintiri neprețuite", din care redau atât:
,,Îmi amintesc scena,
emoția care nu mai încăpea în cuvinte
și felul în care el părea deja sosit
în mijlocul luminii,
acolo unde pentru mine totul era încă o încercare", (p. 72).
Maramureșeanul prof. Gelu Dragoș, în semnalul său numit: ,,Cornel Udrea - eleganța umorului și noblețea prieteniei", afirmă: ,, Pentru cei care l-au cunoscut, maestrul Cornel Udrea, rămâne nu doar autorul unor texte memorabile, ci și un model de rafinament sufletesc și de generozitate intelectuală", (p. 67), iar scriitoarea Mihaela Dana Chioariu, ne vorbește despre ,,Cornel Udrea și expresiile sale zâmbitoare". Supra, vorbeam despre un portret literar în acrostih. Și eu i-am dedicat unul. Îl veți găsi în volum...
Constanța Tanți Triță, o bună prietenă și o foarte talentată scriitoare, ne invită să-i fim părtași la drum, ,,În amintirea unui spirit ales - Cornel Udrea", iar Cornel C. Costea, scrie poemul: ,,Privind adânc. Scriitorului Cornel Udrea". Coordonatoarea proiectului, scriitoarea Mariana Moga, realizează ,,Portretul lui Cornel Udrea. Ironie, luciditate și spirit ludic", urmat de articolul semnat de către Simona Mihuțiu, numit: ,,Despre Cornel Udrea", afirmând: ,,Încă de la început am remarcat aparenta sobrietate a lui Cornel Udrea, surprinzătoare pentru un umorist, o seriozitate degajată prin întreaga lui făptură", (p. 79).
,,Acolo unde timpul și-a depus demisia,
există o tabără unde lumina nu se stinge niciodată.
Deși e cer, tăcerea e-n concediu fără plată,
e o efervescență continuă de manuscrise și calambururi ce refuză categoric să intre în arhiva raiului", mai adaugă, cu rafinament, regret vizibil și talent, poeta Ștefania Petrov, în poezia: ,,Tabăra de creație din cer. Mic tratat de indisciplină celestă", (p. 81). Urmează Cristinel Badea, cu un articol: ,,Despre Cornel Udrea" și încă un poem, numit metaforic: ,,Oameni cu sufletul în palme. Lui Cornel Udrea", semnat de către poeta Elena Obrinteschi, din care citez a treia strofă:
,,Ca dramaturg, poet și umorist,
A întâlnit literatura-n colț, desculță
Și povestea cu glasul cald, dar trist,
De cadre incapabile s-o-nalțe", (p. 85).
Volumul ,,Cornel Udrea: între două zâmbete, o eternitate. In memoriam", are și o Anexă foto, foarte frumos oglindită în contextul literar. Anexa, cuprinde câteva dintre realizările literare ale maestrului Cornel Udrea, dar și aspecte din viața de zi cu zi, a regretatului Actor și Umorist, Poet și Dramaturg... un dialog extrem de interesante și de o sensibilitate aparte.
Finalul doresc să aparțină, Marelui Maestru! Prin urmare, voi finaliza, citând de pe coperta spate, câteva gânduri, ce aparțin Omului, Actorului, Poetului, Dramaturgului - Cornel Udrea, cuvinte, rostite și rămase în arhiva de aur a literaturii, cuvinte care plâng și râd, cuvinte care vindecă: ,,Nu oricine poate să scrie umor. Să faci cuvintele să zâmbească, să trăiască o altfel de viață decât trăiesc în poezie, sau în teatru, sau în proză, e greu. Dar merită! A fost o plăcere și gândul că oamenii citesc, ascultă umor, m-a făcut să mă simt bine, să mă simt împlinit. Am avut întotdeauna ușurința scrisului. (...) Eu scriu tot timpul în gând. Și noaptea visez umor, mă scol și pun pe hârtie. Fac asta de zeci de ani, somn întrerupt, un somn creator și adorm la loc liniștit". Da! Acesta este, a fost și va rămâne, Cornel Udrea. Regret trecerea lui și îl rog pe Bunul și Dreptul Dumnezeu, să îl răsplătească înmiit cu lumină, convins fiind că și în cerescul rai, Maestrul Cornel Udrea, nu se dezice...
Mariana Moga! Distinsă și bună prietenă, ești o minune și faci minuni. Una dintre aceste ,,minunate-minuni" este acest volum, este acest extraordinar de reușit proiect, la care te-ai angajat, cu respect, responsabilitate și asumare, cu acribie și prețuire adâncă față de Omul - Cornel Udrea, convins fiind că din Cer, îți mulțumește și se bucură.
Felicitări, tuturor celor care au răspuns acestei inițiative, proiectului și care au lăsat, (fugar sau nu, dar cu siguranță toate au pornit din inimă), un gând din bucuria întâlnirii cu acest Mare Om și Umorist - Cornel Udrea. Fiecare, are imaginea unui înger, a unui om între oameni și regretăm Marea Plecare, dar știm că nu ne putem opune voinței lui Dumnezeu.
Maestre, ești un fericit, acolo în Rai! Te-ai revăzut cu mulți dintre prietenii grăbiți și ei, spre cer...
Oriunde ai fi, uneori mă uit spre cer, mă uit înspre stele, și cred că una dintre acestea ești Dumneata, cel care ne vede, ne aude, ne îmbrățișează cu brațe de lumină... Drum lin înspre Lumina Învierii!
Vasile Bele / UZPR
Chiuzbaia, iunie 2026