marți, 23 iunie 2026

„Cântec de ziua Iei” la CASPEV Baia Mare


 Azi la Asociatia Caspev am sărbătorit în avans Ziua Iei prin spectacolul „Cântec de ziua Iei”, susținut de corul Crizanteme - un eveniment deosebit, dedicat identității românești și uneia dintre cele mai frumoase piese ale portului nostru popular: ia românească.

Cunoscuți pentru pasiunea și energia lor, membrii Corului „Crizanteme”, coordonați de dirijor profesor Chereji Dorin, au interpretat un repertoriu special de cântece populare. Momentul artistic a fost răsplătit cu aplauze binemeritate și multe zâmbete.
Activitatea a fost organizată în parteneriat cu Direcția de Asistență Socială Baia Mare cu sprijinul Fundatia Regala Margareta a Romaniei prin Fondul pentru Varstnici .
Prin acest spectacol am dorit să arătăm încă o dată cât de importanți sunt seniorii comunității aceștia sunt o adevărată "lecție deschisă" despre păstrarea tradițiilor și transmiterea lor din generație în generație.

CASPEV








Geniul lui Messi: Talent pur sau o „superputere” ascunsă?!

Mulți spun că Lionel Messi nu este din această lume, dar unii psihologi au o teorie fascinantă: acesta ar avea o formă ușoară de Sindrom Asperger (o tulburare din spectrul autismului).

Deși diagnosticul nu este confirmat oficial și este negat de familie, experții cred că această particularitate îi oferă trei avantaje uriașe pe teren:

*  Hiper-focus total: În timpul meciului, presiunea și tribunele dispar pentru el. Rămâne doar o concentrare extremă pe minge.

*  Minte de scaner: Procesează jocul în imagini, „fotografiind” pozițiile tuturor într-o fracțiune de secundă și anticipând fazele.

*  Reflexe robotice: Nevoia specifică de repetiție l-a ajutat să-și ducă driblingul și execuțiile la un nivel de automatism perfect.

Chiar și legenda Romário a stârnit un scandal uriaș în trecut, spunând că acest „dar” îi oferă lui Messi un avantaj cognitiv similar cu cel al lui Einstein sau Newton.

 Doar oamenii speciali pot avea un asemenea talent, asta e clar! Deocamdată Lionel Messi face istorie pentru Argentina și Campionatul Mondial, fiind golgheterul all-time cu 18 goluri marcate la cele șase ediții la care a participat! Și mai poate înscrie, în ce formă este pe pământ american!

Cristi Someșan

COMUNICAT DE PRESĂ


ROMÂNIA NU POATE FI CONDUSĂ LA NESFÂRȘIT PRIN INTERIMATE ȘI ARANJAMENTE DE CULISE

Partidul România Mare constată cu indignare că România continuă să fie reprezentată în plan intern și extern de un executiv aflat într-o situație politică și constituțională contestabilă, în timp ce la nivel european se iau decizii cu consecințe istorice pentru viitorul națiunii române.

În aceste condiții, solicităm încetarea de urgență a actualei formule de interimat de la Palatul Victoria și revenirea la o guvernare bazată pe legitimitate democratică deplină, nu pe improvizații politice și înțelegeri de grup.

România este implicată astăzi în procese decizionale majore la nivelul Uniunii Europene. Se discută și se aprobă programe financiare de anvergură, politici de securitate, proiecte de înarmare, măsuri privind extinderea Uniunii și numeroase acte legislative care vor produce efecte directe asupra cetățenilor români pentru mulți ani de acum înainte.

Aceste hotărâri nu reprezintă simple acte administrative. Ele angajează destinul țării. Ele definesc poziția strategică a României într-o lume aflată într-o profundă transformare geopolitică.

Partidul România Mare consideră că niciun guvern aflat într-o situație de interimat nu are autoritatea morală și politică de a lua sau de a susține asemenea decizii în numele poporului român.

Este inadmisibil ca viitorul României să fie negociat și angajat de persoane care nu beneficiază de o legitimitate politică deplină și care nu au primit un mandat explicit pentru asumarea unor obligații strategice pe termen lung.

Cerem respectarea strictă a Constituției și a principiilor democratice. Cerem transparență totală în privința angajamentelor asumate în numele României. Cerem ca interesul național să primeze în fața intereselor de partid, de grup sau de carieră politică.

Totodată, Partidul România Mare va informa instituțiile europene competente asupra situației existente și va solicita analizarea implicațiilor pe care această stare de fapt le poate avea asupra reprezentării legitime a României în procesul decizional european.

România nu este proprietatea niciunui partid și nici a vreunui grup de interese. România aparține poporului român, iar vocea acestuia trebuie respectată.

Partidul România Mare va continua să apere suveranitatea națională, demnitatea statului român și dreptul cetățenilor de a fi reprezentați legitim și responsabil, atât în țară, cât și în exterior.

BIROUL DE PRESĂ

PSD își asumă guvernarea! Vrea funcția de premier...

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat azi, după consultările de la Cotroceni, că își asumă guvernarea, chiar și funcția de premier. Liderul social-democrat a respins un guvern care să includă AUR.

„România are nevoie de un guvern rapid. Este vorba de angajamente internationale, de economie. De asemenea, am înțeles că trebuie să venim rapid cu o soluție. PSD l-a anunțat astăzi pe președinte că este gata să își asume guvernarea. Acest lucru l-am spus și la întâlnirile anterioare.

Așteptăm finalul acestor consultări, iar PSD este gata să formeze un guvern pe care, urmare a acestor discuții pe care președintele le va avea, ne-am dori să intre cât mai rapid în funcție”, a precizat Sorin Grindeanu.

Președintele PSD a mai spus că partidul său își dorește să fie parte a unei soluții de care are nevoie România acum.

,,Pentru că orice zi pierdută, nu pentru PSD, ci pentru România, aduce minus pentru viața românilor. Toate aceste jocuri politice pentru menținerea unora sau altora în funcție sper că s-au epuizat. Așteptăm finalul acestor consultări, iar PSD rămâne partidul care, pe lângă partidul cel mai mare din Parlament, își dorește să fie partea unei soluții”, a declarat Grindeanu.

Întrebat despre relația cu AUR și negocierile din ultima vreme cu partidul, liderul PSD a răspuns că nu va forma o eventuală guvernare cu partidul lui George Simion.

,,…cu AUR, nu!”, a clarificat Sorin Grindeanu.

,,Am avut de fiecare dată deschidere în a găsi soluții. PSD împreună cu alți colegi din Parlament au fost cei care au spus stop și am votat acea moțiune de cenzură. PSD își dorește să facă parte din soluția care ne va duce la un nou guvern, rapid.

Nu e cazul (de propunere de premier n.r.) nu s-a vorbit, noi i-am spus președintelui că, da, dacă asta este soluția care se dagajă, atunci PSD își asumă guvernarea inclusiv funcția de premier”, a mai spus Grindeanu.

Delegația PSD a care a mers la Cotroceni a fost formată din Sorin Grindeanu, Claudiu Manda, Marian Neacșu, Natalia Intotero și Doina Federovici iar la consultări, din partea Președinției, au fost consilierii prezidențiali Ana Maria Geană, Radu Burnete, Diana Iancu și Eugen Tomac, fost premier desemnat .

C.L.

Lista liberalilor care vor fi excluși din PNL. Rareș Bogdan este cap de listă

 


O nouă ruptură internă zguduie Partidul Național Liberal. Potrivit unor surse politice, conducerea PNL urmează să decidă azi, 23 iunie, excluderea a 18 parlamentari și lideri locali care l-au susținut pe Adrian Veștea.

Conform informațiilor pe surse, lista celor vizați de sancțiuni s-ar afla nume importante din partid care au susținut proiectul politic contestat de actuala conducere liberală. Decizia ar urma să fie luată într-o ședință a noii conduceri PNL, instalată după congresul extraordinar al partidului.

Parlamentarii care au votat guvernul Veștea:

1. Cătălin Predoiu

2. Monica Anisie

3. Sorin Câmpeanu

4. Nicoleta Pauliuc

5. Mihai Veștea

6. Andrei Baciu

7. Lucian Bode

8. Alina Gorghiu

9. Ion Iordache

10. Aneta Matei

11. Mititelu Eduard

12. Pandea Ciprian

13. Prișcă Răzvan

14. Rusu Sebastian

15. Ionuț Stroe

De asemenea, vor fi excluși liderii locali Adrian Veștea (Consiliul Județean Brașov) și Hubert Thuma (Consiliul Județean Ilfov) , potrivit surselor. Ultimul pe listă este europarlamentarul Rareș Bogdan.

Sursa: cotidianul.ro.

Ludovic Orban, o caricatura bahistă, identitară a PNL...

 

Din categoria „ştirbilor” pe care-i evalua pe vremuri stomatologic Gabriel Liiceanu, exilându-i în lumea derizorie a cuvântătoarelor care mai mult încurcă viaţa pe pământ şi interesele dinţoşilor decât să fie de vreun folos cu umbra lor, liberalul Orban vrea acum să compromită şi ce mai e de compromis din blazonul brătienilor.
Ca şi cum nu ar fi fost de-ajuns dictatorismul bolojenist care s-a instalat tam – nesam, ca un val anesteziant, peste o adunătură de doctrinari ai individualismului pavoazaţi la derută, pentru congres, în tricouri galben – canar, trebuia să apară la tribună cu damful său ilariant şi „marele Ludovic”, pentru a confirma identitatea papagalicească a auditoriului adus cu arcanul la pavilionul expoziţional.
Cu toate că îi cunoşteam, din imagini de patrimoniu, valoarea inestimabilă de „bahist”, vocalist şi dansator, de data asta apariţia sa scenică m-a luat prin surprindere.
Vizibil emoţionat, cu buzele vinete ca după o cură cu dude negre, cu vocea tremurândă dar nemiloasă, cu başii săi celebri daţi la maximum, s-a dezlănţuit: cât de criminal e PSD-ul că face ce face şi cât de genial a fost Ciucu, că a făcut ce a făcut.
În delirul său Bolojan era un Mesia pe care nu-l merităm iar Nicuşor un trădător care trebuie degrabă suspendat.
La sfârşit au fost câteva aplauze palide venite din peluza special adusă pentru atmosferă şi… offf… toată lumea a răsuflat uşurată că jena a luat sfârşit.
Am evocat acest moment pentru că are simbolismul său. Bolojan a vrut să ne arate de ce trebuie înlocuiţi vechii liberali cu noi liberali. Pentru că „vechii” sunt expiraţi, cam de valoarea lui Ludovic Orban, iar noii sunt „inspiraţi”, cam de valoarea lui Dominic Fritz.
O vorbă bună şi pentru Ciprian Ciucu. L-am lăudat pe blogul ăsta de câte ori i-am pomenit numele. Pentru că stau în sectorul 6 şi mi s-a părut de excepţie ce a făcut el, ca primar, aici.
Se pare, însă, că dosarul său de la DNA este unul solid şi grav. Arcul peste judeţe pe care l-a făcut cu Bolojan întru susţinerea unor investitori imobiliari aflaţi în graţiile contractuale ale celor doi primari pare că nu a fost chiar dezinteresat ci, dimpotrivă, foarte interesat.
Să vedem ce surprize ne rezervă cuplul DNA - Nicuşor Dan care e la mutare, acum, după congresul în regim de urgenţă (suspectă) a PNL, dar am o presimţire (şi, mărturisesc, sper să se confirme) că ceva e putred în frăţia Bolojan - Ciucu.
Trăim vremuri foarte interesante. Să ne aşezăm comod în fotolii.

Contele de Saint Germain

De ce au eșuat la noi Proiectele Oamenilor providențiali

Particip la o dezbatere dedicată Regelui Mihai I. Regele Mihai a intrat deja în acea etapă mortală din destinul unei personalități. E deja statuie. Și ca orice statuie, deși zilnic împrospătată cu flori omagiale, Regele Mihai nu mai stârnește nimic. Nici măcar o părere pro sau contra.

De aceea, din dezbatere mă stârnește altceva. Un invitat – profesor de istorie – lansează o idee incitantă: Istoria României cunoaște trei personaje Al. I. Cuza, Carol al II-lea, Nicolae Ceaușescu – dominate de ambiția unor Proiecte pe care au vrut să le impună țării cu orice preț. Esența acestor proiecte – zice tovarășul meu de taifas – o reprezentau o sumă de reforme ale statului. Proiectele n-au fost duse la capăt sau chiar au eșuat lamentabil. Intervenind în replică, după ce remarc originalitatea ideii, îmi permit să adaug pe lista propusă de interlocutor și pe Ion Antonescu. După care purced harnic la câteva considerații despre relația dintre Proiecte și Realitatea românească de la vremea respectivă:

1) Toate Proiectele s-au vrut a fi aplicate de sus în jos. Nu neapărat, pentru că ele n-ar fi răspuns unor cerințe de esență ale realității, ci pentru că autorii lor, oameni ce se credeau providențiali, n-au beneficiat de o forță politică autentică, la rându-i convinsă că sunt necesare respectivele reforme radicale. Cu excepția Mișcării Legionare și a Mișcării Comuniste la început, mai precis, până a nu se nomenklaturiza, România n-a cunoscut forțe politice seduse de un Proiect pentru viitorul țării. Ar fi fost normal ca oamenii prezidențiali să fie sau impuși în fruntea țării de o forță politică sau ca ei să-și asume, parveniți la șefia statului prin alte mijloace, Proiectul unei formațiuni politice. În absența forței politice, fiecare a pus la lucruri structuri speciale (Armata -Ion Antonescu, Securitatea – Nicolae Ceaușescu) sau formațiuni politice artificiale (FRN – Carol al II-lea). Una dintre cauzele eșecului tocmai în această realitate stă. Mașinăriile au funcționat în silă, mereu impulsionate de Conducător, au transpus Proiectul fără să priceapă mare lucru din el sau pur și simplu l-au boicotat.

2) De regulă, Proiectele depășeau cu mult realitățile precise din jurul Oamenilor providențiali. Necesare pentru mersul înainte al națiunii, ele loveau interese sociale și economice precise. Era de așteptat ca reacția față de ele să fie uriașă. Specificul românesc a făcut ca reacția adversă să nu fie fățișă și, prin asta, mai ușor de evaluat și de contracarat, ci piezișă și ascunsă, nu de puține ori pitită sub surâsul moldo-valahe aprobatoare. Acest fel de rezistență s-a constituit într-un pericol de moarte pentru Oamenii providențiali. Trași pe sfoară de entuziasmul mimat al celor puși la lucru, ei nu și-au mai luat nici o măsură de siguranță. De aceea, au și sfârșit, toți, așa de prost. Alungați din țară (Al. I. Cuza și Carol al II-lea) sau executați (Ion Antonescu, Nicolae Ceaușescu).

3) Oamenii providențiali suferă, printre altele, de megalomanie. Convinși că sunt aleși ai lui Dumnezeu, că prin gura lor vorbește Zeul, ei cred că ajunge să lanseze Proiectul pentru ca toată lumea să cadă pe spate și să purceadă neîntârziat la transpunerea lui în practică. Astfel amăgiți, Oamenii providențiali nu văd în realizarea Proiectului capătul unui Proces îndelungat și complicat, din parcursul căruia nu pot fi excluse compromisurile, alianțe de conjunctură, cedările temporare. Înaintarea în proiect e văzută de ei ca goana pe o autostradă unde, în realitate, înaintarea trebuie să fie ca o târâre printr-o junglă.

4) Marile proiecte presupun, pentru a fi îndeplinite, un Popor definit prin conștiința sacrificiului prezent de dragul generațiilor viitoare. Nu e cazul Poporului Român, prin excelență fixat în prezentul zilei de azi și în strâmtimea locului în care viețuiește.

5) Marile Proiecte pot fi realizate numai dacă Poporul condus de Omul providențial crede în Lucrările publice, în spațiul din afara casei sale.

Nu e cazul Poporului român, dispus să-și facă un Palat strălucitor pe o stradă mocirloasă, râmată de porci.

S-ar putea spune, drept concluzie, că românii nu sunt un Popor pentru Proiectele Oamenii nu sunt un Popor pentru Proiectele Oamenii providențiali.

 

Autor: Ion Cristoiu

Sursa: Ion Cristoiu Blog

Infatuarea unor scriitori membri ai Uniunii Scriitorilor

                                                       de Al Florin Țene

În toate epocile literare, talentul autentic a coexistat cu orgoliul. Literatura este unul dintre domeniile în care creatorul își investește nu doar inteligența și cultura, ci și propria personalitate. Din această cauză, succesul poate genera uneori o imagine exagerată despre sine, transformând încrederea legitimă în valoarea proprie într-o formă de infatuare. Critica literară a observat adesea că, alături de vocația artistică, la unii autori apare și tendința de a se considera superiori colegilor de breaslă sau de a revendica exclusiv meritul valorii literare.

Uniunea Scriitorilor din România, ca organizație care reunește autori cu temperamente și concepții estetice diferite, nu este o excepție de la această realitate umană. În interiorul oricărei bresle culturale apar rivalități, competiții pentru premii, funcții, recunoaștere critică sau vizibilitate publică. Uneori, aceste competiții stimulează creația și contribuie la afirmarea valorilor autentice. Alteori însă, ele generează atitudini de autosuficiență, grupări de influență și conflicte care umbrează dialogul cultural.

Infatuarea se manifestă prin convingerea că propria operă este nedreptățită, că succesul altora este rezultatul unor conjuncturi favorabile și că valoarea personală nu este apreciată la adevărata ei dimensiune. Literatura română a cunoscut numeroase polemici între scriitori, de la disputele dintre junimiști și adversarii lor până la conflictele dintre generațiile contemporane. Aceste tensiuni demonstrează că orgoliul intelectual este adesea inseparabil de destinul creatorului. Romanul Orgolii al lui Augustin Buzura ilustrează tocmai complexitatea relației dintre valoare, ambiție și dorința de recunoaștere.

Există însă o diferență esențială între orgoliul creator și infatuare. Orgoliul creator reprezintă conștiința valorii proprii și perseverența în apărarea operei. Infatuarea, dimpotrivă, presupune exagerarea meritelor personale și diminuarea valorii celorlalți. În momentul în care scriitorul nu mai acceptă critica, nu mai poate dialoga cu opiniile diferite și consideră că apartenența la o instituție culturală îi conferă automat superioritate, actul creator riscă să fie afectat.

Paradoxal, istoria literaturii arată că adevărații clasici au fost adesea caracterizați prin modestie și prin respect față de contemporani. Marile opere nu s-au impus prin declarații de autoelogiere, ci prin rezistența lor în timp. Cititorii și critica sunt cei care validează durabil valoarea unei creații, nu autorul însuși.

Prin urmare, infatuarea unor scriitori, indiferent dacă sunt sau nu membri ai Uniunii Scriitorilor, trebuie privită ca o slăbiciune omenească și nu ca o caracteristică a breslei în ansamblu. În orice comunitate literară există personalități modeste și generoase, dar și figuri dominate de vanitate. Ceea ce rămâne, dincolo de orgolii și dispute, este opera literară. Ea constituie adevărata măsură a unui scriitor și singurul criteriu care rezistă.

Diplomă de excelență pentru dr. Teodor Ardelean din partea Primăriei municipiului Baia Mare

 


Astăzi, 23 iunie, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare, a avut loc o întâlnire la Sala de Consiliu a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu”, avându-l ca invitat pe domnul primar Ioan Doru-Dăncuș, care i-a acordat domnului director, dr. Teodor Ardelean, o diplomă de excelență pentru „o viață trăită sub semnul cărții, al culturii și al slujirii comunității”.

Cu prilejul acestei vizite, a fost reluată discuția cu privire la realizarea monografiei municipiului Baia Mare în vederea sărbătoririi a 700 de ani de la atestare (1329).
Dr. Teodor Ardelean i-a dăruit domnului primar un exemplar din lucrarea „Magnum Diarium Academicum Septentrionis”, o sinteză a unor preocupări pentru memorie, continuitate și valorizarea patrimoniului intelectual regional, volum lansat recent la Biblioteca Județeană, în data de 15 iunie.
A fost prezent la întâlnire și pictorul Mircea Bochiș, artistul băimărean având un bogat program expozițional în următoarea perioadă, invitat la Cluj și la Sibiu, cu expoziția „Maestrul și discipolul – Vasile Kazar și Mircea Bochiș”.

BJPD BM






O amintire cu trovanți


                                   de Gheorghe Pârja

Mai zilele trecute, mă sună colegul de liceu, Adrian Vețeleanu, din Râmnicu Vâlcea. Îmi spune, printre altele, că se află la Costești, la celebrii trovanți. Așa că mi-a stârnit o amintire cu aceste pietre miraculoase, din studenție. Când am avut prilejul să fiu invitat de criticul și istoricul literar Al. Oprea, pe atunci directorul Muzeului Literaturii Române, să fac parte dintr-o echipă de cercetare, condusă de savantul Mihai Pop, cunoscut folclorist, de obârșie maramureșeană. Mai erau în grup poetul Gheorghe Pituț, profesoara Simona Cioculescu, scriitorul Nicolae Ioana și jurnalistul Ilie Purcaru. Teritoriul de acțiune a fost zona Vâlcea. Am ajuns într-o duminică la Vaideeni, loc cunoscut pentru creșterea oilor. Celebra comunitate păstorească din Oltenia de sub Munte era urmașa ciobanilor ungureni din Ardeal. Un tărâm încărcat de legende și bogat în peisaje de vis. Savantul Mihai Pop a cercetat folclorul păstoresc, ceilalți aveau alte domenii asumate.

Eu eram ucenicul grupului, dar m-am simțit în largul meu, deoarece aveam o experiență de acasă, pe lângă turmele de oi. Mi-a rămas vie imaginea din Căminul cultural din Vaideeni, ticsit de săteni veniți la întâlnirea cu savantul Mihai Pop. Profesorul Oprea m-a provocat să citesc o poezie. O mioritică: Colindă păstorul cu turmele flămânde/Câmpiile noastre supărător de pustii… Cum a fost un an secetos, poemul meu a prins. Drept răsplată, am fost invitat la casa unui oier cu faimă. Acolo, printre bucate și vin, gazda casei aduce vorba despre trovanții de la Costești. Și cum distanța nu era mare între Vaideeni și Costești, gazda noastră a organizat o călătorie a grupului să vedem ciudatele pietre.

Recunosc că am fost surprins de priveliștea oferită. Mi s-au părut niște pietre stranii, bizare. Au forme sferice, elipsoidale, ori au configurația cifrei opt. Au mărimi diferite, de la câțiva centimetri, până la cinci metri. Se formează într-un deal, de unde se desprind, alunecând într-o râpă. Și asta se întâmplă de milioane de ani, confirmă geologii. De altfel, numele de trovanți le-a fost dat de geologul român Gheorghe Murgoci, în anul 1907. Trovanții, deși par făcuți de mâna omului, nu sunt opere de artă. După cum aminteam, prima impresie pe care mi-a produs-o vederea acestor miracole geologice a fost copleșitoare și a rămas neatinsă până în ziua de astăzi.

Am crezut că sunt de origine cosmică, aduse pe aceste meleaguri de zeii puternici ai lumii apuse. Acolo, la fața locului, savantul Mihai Pop, cunoscător al acestor fenomene geologice, ne-a spus că aceste ciudățenii din piatră se formează în straturile nisipoase ale solului, începând de la un punct, un nucleu care ia forma sferică și crește în diametru cam cu câțiva centimetri la o mie de ani. Apoi am cules și argumente ale specialiștilor, care confirmă viziunea folcloristului, că trovanții sunt o aglomerare de pietricele fine de nisip, legate între ele printr-un ciment carbonatic și nu trebuie confundați cu structura cristalului. Cu timpul, fie datorită mișcărilor pământului, fie că au crescut în dimensiune, aceste sfere formate se ciocnesc unele de altele, ori se înghesuie una în alta, făcând posibilă unirea lor.

De obicei, ca în lumea omenească, sfera cea mare o înghite pe cea mică. Ca în parabola peștelui. Am văzut la Costești, atunci, că pietrele miraculoase erau așezate prin curțile gospodarilor ca ornamente obișnuite. Am căutat și alte însemnări despre aceste pietre care sunt o enigmatică lume de piatră. Cu șase milioane de ani înaintea nașterii genialului sculptor Constantin Brâncuși, natura a creat, nu departe de satul natal al lui, propriile variante ale Domnișoarei Pogany. Unii critici de artă au sugerat că ar exista o legătură între creația lui Brâncuși și miracolul trovanților. Fenomenul vine dintr-o vreme îndepărtată, numărată cu milioanele de ani.

Au fost prilejuri fericite pentru cei cu imaginația aprinsă să desprindă și înțelesuri magice. Au fost asociați cu bobul de grâu, care la geto-daci a fost plantă sacră, potirul sfânt, din care se zămislește taina vieții, veșnica întrupare a trupului și a sufletului, în Marea Trecere. Dar trovanții au corespondenți și în alte locuri din România. Cum ar fi în Munții Buzăului, unde se află vestitele vetre isihastice. Dar și în alte părți din lume. Din Noua Zeelandă, în Dakota de Nord. Eu am rămas cu imaginea fascinantă de la Costești, județul Vâlcea. Locul în care am auzit cum cresc pietrele… Merită să mergeți să le vedeți la fața locului. Și uite cum o convorbire telefonică dintre colegi s-a prefăcut într-o frumoasă amintire, devenită acum, poveste.

Fotografia zilei - Absolvenții Liceului industrial minier Baia Mare, secția Topografie, promoția 1976

 


Fritz este dispus să-și lase miniștrii să facă echipă pentru români!


Președintele USR, Dominic Fritz, a anunțat, luni seară, că USR e gata să facă parte dintr-un guvern minoritar, după eșecul Cabinetului Veștea în Parlament.

„Și proști, și fuduli, dar mai ales fără niciun gând la cetățeni. Aroganța cu care au încercat să ne convingă zile întregi că au voturile, ca apoi să se umilească în fața extremiștilor pentru nimic, trădează fix același dispreț pentru români cu care au încercat să ne bage pe gât, sub steagul stabilității, Nordis, inflația și cutiile de pantofi cu bani”, a scris Dominic Fritz, luni seară, pe Facebook.
Liderul USR a susținut că oamenii sunt „sătui de nedreptate” și că „nu ne trebuie discursuri care sună bine, ci gesturi care repară”.
„După haosul iresponsabil și înjositor al acestor zile, acum avem nevoie urgent de consultări transparente, fără surprize și fără înțelegeri sub masă. USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar care să livreze în continuare reforme, curățenie și o viață mai bună”, a mai transmis Fritz.
Dominic Fritz a mai spus că este mândru că USR „a rămas consecvent față de valorile pentru care a primit încrederea cetățenilor”.
„Ne vom lupta și în continuare pentru o Românie corectă, prosperă, europeană”, a mai scris Fritz.

C.L.

Gluma zilei - „Mă întorc acasă”

 


Jocurile lui Bolojan și șleahta PNL-USR

 


Vin cu propunerea de a sprijini un guvern PSD condus de Sorin Grindeanu.
In parlament însă vor vota alaturi de AUR împotriva instalării acestui guvern și astfel va cădea și a doua propunere.
Nicușor Dan ținta lui Bolojan va fi principalul perdant, deoarece îi mai rămîn două variante, oricare din ele ducind la suspendare.
Varianta 1-numirea unui guvern minoritar format din PNL-USR și UDMR în frunte cu Bolojan, dacă refuză urmează propunere de suspendare la care va accesa cu mare plăcere AUR.
Varianta 2-alegeri anticipate la care se vor alinia PNL-USR din dorința de răzbunare pe Nicușor Dan, UDMR care consideră că va avea același procent și AUR care abia așteaptă să valorifice procentul de 49% vehiculat în sondaje, deci o variantă și mai sigură de suspendare.
Ce frumos nu?!

Vasile LEȘ, ex-lider REMIN

Guvernul imaginar Veștea a picat! Urmează Călin Georgescu premier?

 

Parlamentul s-a pregătit pentru unul dintre cele mai importante voturi politice ale anului. Guvernul Veștea a intrat luni seară, de la ora 21:30, în fața plenului reunit al Camerei Deputaților și Senatului pentru votul de învestitură, după o zi marcată de audieri-maraton, negocieri de ultim moment și incertitudini privind majoritatea parlamentară necesară. În condițiile în care mai multe partide au anunțat oficial că nu vor susține Executivul, atenția s-a mutat asupra discuțiilor purtate cu AUR, formațiune ale cărei voturi ar putea deveni decisive, a transmis EVZ.

După ce a picat la votul din Parlament, premierul desemnat Adrian Veștea a spus că are conștiința împăcată și a plecat singur, după ce a aflat rezultatul votului, în care Guvernul său a picat.

"Nu am avut o discuție cu președintele despre AUR. Trebuia să stau de vorbă cu toate partidele. Le-am spus că voi identifica soluțiile bune, nu am avut nici o problemă. Este decizia lor, mi-am făcut datoria. Am încercat sîă creionez, să am un guvern responsabil. La AUR am fost datorită unei invitații. La USR nu am avut nici o invitație. Nu a fost o decizie fermă. Consider că am conștiința împăcată. Am vorbit cu partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru", a spus Adrian Veștea, după care a coborât, singur, scările de la Parlament, relatează Știripesurse.

Guvernul Adrian Veștea NU a primit votul de încredere în Parlament

 Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Din cele 233 de voturi necesare, Veștea a reușit să convingă doar 207 parlamentari să își exprime opțiunea în plenul reunit al Parlamentului.

 Au fost înregistrate 189 de voturi ”pentru” și 23 ”împotrivă”. Pentru ca Guvernul Veștea să trecă mai erau necesare încă 44 de voturi ”pentru”.

S-au înregistrat absențe de marcă în Parlament. Toți parlamentarii AUR au lipsit la unison, în frunte cu George Simion.

 O altă absență de marcă a fost cea a lui Victor Ponta, observă Știripesurse.

„Sunteți un guvern anti-românesc, ca și cel de dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândit - proeuropean - asta înseamnă, așa se traduce - antiromânesc, pentru că cei pe care i-ați exclus din ecuație sunt pro-români, nu pro-europeni, nu pro-ruși, pro-români! (...) V-ați autodenunțat și v-ați divulgat stăpânul, făcându-i pe naționaliști extremiști...”, a declarat senatorul Miron Manega, înainte de a i se închide microfonul.

 "Astăzi, după această cupolă a Parlamentului, există un singur câștigător. Există un singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simeon. Ai dat șah și mat", a declarat Kelemen Hunor.

"Semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidențiale, pentru care nici astăzi nu avem o explicație. Societatea așteaptă o explicație în continuare. Doamnelor și domnilor, banalizarea răului întotdeauna începe cu un pas mic, un pas aparent nevinovat, un pas care poate fi explicat rațional, un pas care trece peste valori, un pas care trece peste principii, peste principii fără de care nu se poate crea o societate bazată pe încredere. Trece peste principii și câmpul de bătălie politică devine extrem, extrem de tulbure".

"În aceste zile asistăm la cea mai complexă bătălie politică pentru putere, nu pentru oameni, nu pentru comunități, ci pentru putere. O țară mică, o țară slabă, o țară fără putere economică și militară, la periferie și la granița de ciocnire între marile puteri globale, poate supraviețui doar dacă ține de principii, ține de valori și caută aliați. Astăzi se întâmplă un lucru aparent minor. Dacă trece guvernul condus de domnul Veștea, va trece cu voturile colegilor de la AUR. Sigur, lucrurile sunt simple. Nu se întâmplă un mare lucru. Cele două partide care au obținut cele mai multe mandate în decembrie 2024 se aliniază la guvernare. Perfect democratic, am zice", a mai spus Hunor, conform Știripesurse.

"Doamnelor și domnilor, astăzi se termină o epocă și nu știm ce va urma. Uniunea Democrată Maghiară din România astăzi nu va participa la vot. În momentul votului vom părăsi sala", a încheiat liderul UDMR.

 „Oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?”

George Simion și-a început discursul într-o notă profund naționalistă, amintind de debutul său în legislativ și recitând versuri cu o puternică încărcătură istorică pentru a ilustra ceea ce el numește declinul moral al conducătorilor actuali, transmite Realitatea.

„De 35 de ani sunteți la conducere. De 35 de ani, în România, trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în cotidian. În primul meu discurs ținut aici, în Parlamentul României, am recitat dintr-o poezie: 'Nu mai acuzați străinii că ne taie domnitorii / Și nu îngrijesc o țară cu guverne provizorii. / Eu atât aș vrea să aflu, arătându-vă obrazul: / Oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?'”

România, „singurul stat din UE unde sunt anulate alegerile”

Liderul AUR a taxat dur discrepanța uriașă dintre promisiunile din campaniile electorale și realitatea cruntă în care se zbate țara, amintind inclusiv de recentele crize politice și decizii judiciare care au blocat procesele democratice.

Eșecul economic: „Pentru că de 35 de ani trădarea a fost la ordinea zilei, ni s-a promis din aceste bănci, în aceste săli, din aceste instituții, prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimele locuri în toate topurile europene.”

Colapsul democratic: „Ni s-a promis libertate și democrație și, din păcate, România a ajuns singurul stat din Uniunea Europeană unde sunt anulate alegerile. Parlamentul României și politica au devenit sinonime cu trădarea.”

 Apel la popor și boicotul: „AUR nu trădează!”

Finalul discursului a declanșat un adevărat cutremur în sală. Simion s-a întors cu spatele la prezidiu și s-a adresat direct cetățenilor, dând semnalul ieșirii din sală pentru a refuza validarea noului Executiv prin vot.

„Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să ne croim un alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită, să fim conduși de niște trădători. Însă, eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și, de mâine, vă așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează!”

Imediat după aceste cuvinte, în timp ce din tabăra majorității guvernamentale se auzeau vociferări și huiduieli, toți parlamentarii AUR s-au ridicat în picioare în mod organizat și au părăsit în masă plenul. Gestul lasă învestitura noului cabinet într-o legitimitate puternic contestată de opoziție și anunță o sesiune parlamentară extrem de incendiară.

 Transcrierea intergrală: „De 35 de ani ați fost la conducere, de 35 de ani, în România, trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în cotidian.

 În primul meu discurs de aici, din Parlamentul României, am recitat un fragment dintr-o poezie:

„Nu mai acuzați străinii că ne taie domnitorii și intimidează țara cu guverne provizorii. Eu atât aș vrea să aflu, arătându-vă obrazul: oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?”

Pentru că de 35 de ani trădarea a fost la ordinea zilei, ni s-a promis, din aceste bănci, în aceste săli, în aceste instituții, prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimele locuri în aproape toate topurile.

Ni s-au promis libertate și democrație, iar România a ajuns, din păcate, singurul stat din Uniunea Europeană în care au fost anulate alegeri.

Parlamentul României și politica au devenit sinonime cu trădarea.

Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să ne croim alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită și să fim conduși de niște trădători. Trebuie să stăm drepți, trebuie să stăm în picioare, demni și mândri de ceea ce am fost și de ceea ce suntem.

Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare și părăsim această sală sinonimă cu trădarea.

De mâine, așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român.

AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează.”  a spus George Simion.

„Începând cu sfârșitul lunii februarie a acestui an a început un război în Iran. Imediat după ce a început acest război, România a aflat cât de vulnerabilă este, pentru că atunci când dobânzile la datoria publică au început să revină la valori de peste 7%, au început să tremure toți.Asta ne arată cât de firavă este această economie și cât de expusă unei crize pe care o așteptăm.  Astăzi, România rezistă, statul român rezistă și nu intră în incapacitate de plată doar pentru că nu este o criză internațională. În momentul în care va fi, vom avea soarta Greciei dacă nu înțelegem că trăim o criză economică și o negăm.

Citind programul de guvernare propus de guvernul pe care trebuie să-l votăm astăzi sau să nu-l votăm, am dedus că nu au înțeles că trecem printr-o criză profundă, pentru că cei care constituie acest posibil guvern ne cer să-i votăm pentru a aplica exact aceleași măsuri ca guvernul care a fost demis prin moțiune de cenzură.

Nu rezultă de nicăieri din acest program de guvernare că noua echipă propusă a înțeles gravitatea situației în care suntem și a înțeles unicitatea fenomenului de stagflație, cauzat fix de aceleași măsuri care sunt propuse pe mai departe.

Și continuă cu aceleași neadevăruri cu care încercăm să ne mințim toți. În continuare ni se vinde povestea că vor fi atrași 9 miliarde de euro din PNRR în cele trei luni rămase, când toată lumea știe că mai mult de 5 nu prea au șanse să atragă, nimeni.

În continuare ni se spune că, dacă vom scădea consumul și vom menține taxele de consum ridicate, vom crește investițiile. Realitatea execuției bugetare la patru luni ne arată că toate cheltuielile de capital au scăzut cu 9 miliarde de lei.

Deci este o criză economică la care guvernul propus nu a găsit răspunsul, de vreme ce ne propune același program de guvernare precum guvernul demis, guvernul Ilie Bolojan.

În afară de criza economică, avem și o criză politică, de vreme ce nu se poate constitui o majoritate stabilă. Și, oameni buni, trebuie să înțelegeți că răspunsul la o criză politică este transparența majorităților. În momentul în care se încearcă croirea de majorități obscure prin diferite unghere, nu se va reuși.

În momentul în care ni se spune de la această tribună, de către premierul desemnat, cuvântul «reconciliere», dar un partid votat, un singur partid din cele nouă formațiuni reprezentate azi în Parlament, este înlăturat de la dreptul de a participa la guvernare chiar de către președintele statului care patronează acest guvern, ce reconciliere este aia?

Deci avem o criză economică, avem o criză politică. Dacă nu le vom trata cu înțelepciune, cu transparență, cu onestitate și cu pricepere, vom rata acest moment. Sunteți pe cale să-l ratați. Vă mulțumesc!” a afirmat senatorul AUR Gabriel Petrișor Peiu.

Sursa: Active News

Aforismul zilei

 


Evenimentele zilei 23 iunie 2026


 Evenimente  23 iunie

1532

Henric VIII și François I au semnat tratatul secret împotriva împăratului Carol V.

1879

David Emmanuel își ia doctoratul la Sorbona cu teza „Etude des intégrales abeliennes de troisieme espace", devenind astfel al doilea român doctor în matematici la Sorbona.

1881

S-au stabilit relații diplomatice între România și Spania.

1923

A luat ființă, la București, Societatea Națională de credit Industrial, al cărei scop era stimularea dezvoltării industriale a țării.

1937

Londra, 23-25 iunie. Concurs hipic, organizat cu prilejul încoronării regelui George al VI-lea al Angliei, a cărui Cupa Challenge de Aur a revenit călărețului român Henry Rang.

Trofeul „Daily Mail" a fost cucerit de Felix Țopescu, tatăl cunoscutului comentator sportiv de televiziune, Cristian Țopescu
1944

Thomas Mann devine cetățean american

1961

A intrat în vigoare Tratatul asupra Antarcticii, elaborat în anul 1959;

Tratatul bloca, pe o perioadă de 30 de ani, pretențiile oricărui stat la o suveranitate teritorială în Antarctica, unde cercetarea științifică este liberă, iar orice activitate cu scopuri militare este interzisă.
1985

Echipa națională de handbal masculin a obținut, la Frankfurt pe Main (Germania), titlul de campioană mondială universitară.

1990

Republica Moldova își declară suveranitatea de stat (independența - pe 27 august 1991)

1992

Gangsterul american John Gotti a fost condamnat la închisoare pe viață

2001

S-a desfășurat, la Teatrul de Balet „Oleg Danovski" din Constanța, prima ediție a Concursului Internațional de Dans (23 iunie - 1 iulie)

2004

Gloria Macapagal Arroyo, a fost proclamată oficial, de Congresul filipinez, învingătoare în alegerile prezidențiale din 10 mai 2004

2005

Reuniunea miniștrilor afacerilor externe din Grupul celor șapte state puternic industrializate plus Rusia (G-8) (Londra)

2006

Primul concert al formației Depeche Mode în România


Celebrări 23 iunie

David Ogilvy1911

S-a născut David Ogilvy.

Richard Bach2008

S-a născut Richard Bach.

Jean Anouilh1910

S-a născut Jean Anouilh.

Alexandru Odobescu1834

S-a născut Alexandru Odobescu.

T1954

S-a născut Traian Stef.

V1943

S-a născut Viola Vancea.

Pyotr Vyazemsky1792

S-a născut Pyotr Vyazemsky.


Comemorări 23 iunie

Peter Falk2011

A murit actorul Peter Falk - FOTO.

Jonas Edward Salk1995

A murit Jonas Edward Salk.

Montgomery Clift1966

A murit Montgomery Clift.

Sursa: Wikipedia