Se afișează postările cu eticheta Campionatele Europene de tenis de masă. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Campionatele Europene de tenis de masă. Afișați toate postările

miercuri, 18 iulie 2018

România, prima medalie la Campionatele Europene de tenis de masă


 România are asigurată o primă medalie la categoria sub 18 ani, la Campionatele Europene de tenis de masă de la Cluj Napoca, după victoria echipei de juniori fete, scor 3-2, în faţa Serbiei.
Tania Plăian (foto)a adus punctul decisiv al victoriei, scor 3-1 în faţa Tanijei Jokic, într-un duel în care, din nou, ca şi în optimi, toate cele trei fete din echipa pregătită de Petre Arnăutu au adus câte un punct.
"M-am simţit foarte bine la meci, de fapt - m-am sim'it excelent, pentru că am intrat pozitivă, ştiind că aveam multe victorii la adversara mea directă şi sunt foarte, foarte fericită pentru că am reuşit să aduc punctul deicisiv echipei mele. A fost simplu şi pentru că am avut oamenii dragi alături de mine, dar şi fani", a spus Tania, după meci.
România s-a calificat în semifinalele competiţiei de juniori 1 (15-18 ani), unde va înfrunta Rusia. Tricolorele au asigurate o medalie la această ediţie a Europeanului prin calificarea pe tabloul celor mai bune 4. Sursa Mediafax
                                                                                                        C.S.