Se afișează postările cu eticheta Cristian Diaconescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Cristian Diaconescu. Afișați toate postările

miercuri, 20 august 2014

Traian Băsescu a primit de la americani informaţii contra lui Cristian Diaconescu

În afara dorinţei Elenei Udrea de a candida din partea PMP pentru fotoliul prezidenţial, la baza mazilirii lui Cristian Diaconescu au mai stat, în ochii lui Traian Băsescu, şi informaţii, venite pe filiera Serviciilor Secrete, conform cărora acesta va face jocul lui Victor Ponta în cursa electorală. Conform informărilor primite de Băsescu, Diaconescu urma să îşi îndemne electorii ca, în turul II, să voteze cu Victor Ponta, fost coleg de partid.
Mai mult, sursele noastre spun că Traian Băsescu este nemulţumit şi de faptul că fostul său consilier, în calitate de preşedinte al Fundaţiei Mişcarea Populară, organizaţie care a stat la baza înfiinţării partidului prezidenţial şi care are ca membri un important activ de primari mai de la toate partidele, şi în special de la PDL, dorea să schimbe direcţia Fundaţiei. Unele informaţii ajunse la urechea lui Traian Băsescu, în special cea a unei apropieri între Victor Ponta şi Cristian Diaconescu, i-au fost confirmate Matrozului pe filieră americană. Concret, fostul ambasador al SUA la Bucureşti, Mark Gitenstein, i-ar fi spus, în mai multe rînduri, în diverse comunicări şi convorbiri telefonice, că face o greşeală prin susţinerea lui Diaconescu, despre care la Washington, în cercurile interesate de România, se ştie că este un apropiat al lui Victor Ponta, căruia i-a promis funcţia de ambasador al României la Organizaţia Naţiunilor Unite din 2015.


                                                                                                C.V.T.

duminică, 17 august 2014

Opinii. Trista umilire a lui Cristian Diaconescu

Cristian Diaconescu a ajuns intr-o situatie extrem de umilitoare, nemeritata pentru un om cu profilul profesional al domniei sale, dar spre care ma tem ca s-a dus intins, desi putea sa o anticipeze.
Ca d-na Udrea intentioneaza foarte serios sa candideze nu cred ca mai este un secret pentru nimeni. A lasat deja sa se intelega acest lucru foarte clar prin declaratii din ce in ce mai transparente.
Udrea: Romania este pregatita sa voteze o femeie. Voi avea sustinerea lui Traian Basescu
Si nu numai atat, dar pentru a elimina candidatura dlui Diaconescu, a fost declansata o ofensiva din ce in ce mai intensa de demolare a acestuia. A inceput cu declaratia Ruxandrei Dragomir, care nu numai ca invoca ineficienta electorala a lui Cristian Diaconescu pentru care nu se pot strange semnaturi, dar sugera chiar ca acesta l-ar fi tradat pe presedintele Basescu.
Si pentru ca dl Diaconescu nu s-a conformat, candidatului au inceput sa ii fie scoase scheletele din dulap: ca a participat, ca senator PSD, la prima suspendare a presedintelui, ca a fost un lider al stangii, ca e cam trasesist, ca ar putea fi pe mana cu Victor Ponta in virtutea acestui trecut comun si altele asemenea. Dar trecutul dlui Diaconescu era bine cunoscut in momentul in care a fost desemnat candidat al PMP. Si atunci?
Strategia Elenei Udrea mi se pare clara: un candidat iepure si un episod "draga, Cristi". Campania de imagine a domniei sale nu a incetat nicio clipa, nu a existat practic o campanie pentru dl Diaconescu, iar Elena Basescu sustine ca Elena Udrea a sabotat campania de strangere de semnaturi pentru acesta.
Existenta planului imi este sugerata si de felul in care a fost desemnat candidat dl Diaconescu: printr-un anunt al Elenei Udrea, primul in calitate de presedinte al PMP, in fata congresului, dar fara un vot al acestuia. Si cand apari din joben, acolo poti sa si dispari cu aceeasi viteza.
Ma intreb cum de dl Diaconescu nu si-a dat seama de ceea ce vedea practic mai toata lumea?!
Vazand cum au fost maturati intelectualii fondatori, vazand cum in locul lor sunt instalati la butoane alde Marin Anton, vazand amaraciunea cu care a plecat Marian Preda de la conducerea Fundatiei Miscarea Populara, exact dupa ce Elena Udrea a devenit presedinte cu acte in regula al PMP, stiind cum au fost manipulate locurile pe listele pentru europarlamentare, dupa cum Elena Udrea insasi recunostea povestind cum l-a urcat ea pe Teodor Baconschi cateva pozitii, la ce se astepta dl Diaconescu?
Nu era oare previzibil ca mai devreme sau mai tarziu va fi maturat?
Probabil dl Diaconescu a primit garantii din partea presedintelui. Asa cum se pare ca au primit si intelectualii fondatori ai PMP, ca jocurile nu vor fi facute pentru Elena Udrea. Dar iata ca garantiile acestea nu sunt suficiente. Ca presedintele nu poate sau nu vrea sa le onoreze, ne vom lamuri la un moment dat.
Cert este ca presedintele si l-a asumat public repetat pe Cristian Diaocnescu, a semnat primul lista de sustinere a acestuia, a fost candidatul sau. Umilirea lui Diaconescu este, implict, si umilirea presedintelui. Si-o asuma Traian Basescu de dragul ambitiilor Elenei Udrea? Este tradat sau a tradat?
Ceea ce se profileaza este o faramitare a electoratului proBasescu intre trei candidati fara sansa: Elena Udrea, Cristian Diaconescu, care spune ca va candida fara un partid in spate, si Monica Macovei. Este simbolul pentru mostenirea politica pe care o lasa Traian Basescu dupa 10 ani de erori politice si alegeri proaste.Sursa Ziare.Com


                                                                    Autor: Ioana Ene Dogioiu