Se afișează postările cu eticheta Dinu Popescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Dinu Popescu. Afișați toate postările

duminică, 16 martie 2025

Dinu Popescu: “Doar oamenii comozi Sistemului ajung pe buletinul de vot tura asta”


Doar oamenii comozi Sistemului ajung pe buletinul de vot tura asta. V-am spus că Simion va fi validat de BEC? V-am spus. Va trece și de CCR. Manipulările continuă.

Pe Călin Georgescu eu l-am sprijinit necondiționat, după cum s-a văzut, întrucât a fost SINGURUL candidat care a dovedit categoric că, în acest moment, și-a propus să înfăptuiască o autentică schimbare de Sistem și pentru că s-a dovedit că Sistemul Securist a intrat în fibrilații de frica sa…

…dar și pentru că multe dintre mesajele transmise de el sunt similare cu cele pe care eu le-am promovat de-a lungul anilor în emisiuni, editoriale etc.: nevoia de a construi o democrație PARTICIPATIVĂ, de a utiliza resursele României în interesul românilor, în locul cesionării lor pe daiboj către companii ce fac profituri uriașe exploatându-le, necesitatea unei reforme brutale a Serviciilor și a unei abordări demne, diferită de abjecta slugărnicie de până acum, în politica externă, în negocierile cu aliații noștri.

Am văzut că toți bine-cunoscuții teroriști și trădători din politică, presă și așa-zisa societate „civilă”, aceiași care de-a lungul anilor știm că au dezinformat masiv, că au semănat constant spaima și ura în societatea noastră (divide et impera), au reacționat precum o haită de hiene turbate la vederea lui Călin Georgescu, la gândul că C.G. ar putea fi președintele României. Au sărit la atac, l-au martelat cu calomnii, linșaje mediatice, fake-uri grosolane. Așadar, mi-am spus, dușmanul dușmanului meu e fratele meu.

Călin Georgescu a demonstrat astfel ceea ce eu afirm de mai bine de un deceniu: Nu avem decât ILUZIA ALEGERII și ILUZIA DEMOCRAȚIEI. Nu avem alegeri libere. În România, democrația e o himeră. De-a lungul anilor, mulți am avut suspiciunea asta, recunoașteți!

Acum această suspiciune a fost confirmată, probele sunt irefutabile. It is what it is, vorba „partenerului strategic”. Mai departe, în aceste condiții:

1. A merge la urne = a oferi pretextul pentru continuarea simulacrului. Participare la vot = de acord cu anularea alegerilor și interzicerea candidaților. Boicot = nu iau parte la mascarada asta. În actualele condiții, e clar că pe buletinele de vot vor fi DOAR oamenii Sistemului sau cei percepuți drept comozi pentru Putere.

Prezență foarte mică (preferabil cu o cifră) = mari probleme de legitimitate pentru următorul președinte (a confirmat-o chiar interimarul Bolojan). Da, de câștigat oricum va câștiga cineva, Nicu Șordan, Ponta, Simion sau Crin Antonescu – eiusdem farinae.

Ideal ar fi ca boicotul să nu însemne doar absenteism, ci să continue în stradă, prin proteste/greve, sesizări la instituțiile abilitate și parteneri pentru nerecunoașterea acestui scrutin, dar și alte acte pașnice, instrumente democratice de nesupunere civică, până la demisia judecătorilor CCR și guvernului, până ce lovitura de stat eșuează și se revine la cadrul constituțional: turul 2…

…Dar, după cum observăm, nu suntem (încă) suficient de uniți și de dornici de acțiune pentru asta. Mereu vrem să facă alții, să lupte alții pentru drepturile noastre. De aceea continuăm să ne amăgim cu iluzii, inclusiv iluzia că un singur om poate schimba un Sistem înrădăcinat și sprijinit de peste hotare.

2. Afirm asta ferm, să nu existe loc de vreun dubiu: Eu pe omul care l-a readus în Parlamentul României pe Becali, pe omul care l-a pus pe listele AUR pe Terheș, pe omul care a scos mandate la mezat ca la piață nu l-aș mai vota în veci. Oricine ar spune asta, indiferent de care ar fi miza! Nici măcar nu a avut minimul bun-simț de a-și prezenta scuze electoratului pentru această trădare.

Despre George Simion, chiar C.G. a afirmat în noiembrie 2024 că „nu e omul oamenilor lor, nu-și aparține, NU are nimic în comun cu interesul României”. Mă îndoiesc că s-au schimbat prea multe de atunci. A MINȚIT CĂ NU VA CANDIDA, deși Becali l-a dat mereu de gol spunând că o va face (și a avut dreptate)?…

…Eram în platou la Culisele Statului Paralel în seara de marți, când a afirmat ferm „Nu, nu voi candida la alegerile prezidențiale”. Ba chiar l-am felicitat pentru consecvență. Câteva ore a durat „consecvența” sa.

Pentru mine, Călin Georgescu este un candidat pe care l-am susținut pe criterii PRAGMATICE, nu un guru. Sunt de acord cu unele dintre mesajele sale (multe), nu cu toate, dar am crezut și continui să cred în patriotismul său, în bunele sale intenții, în capacitatea de a opri acest festival al trădării intereselor naționale și a înfăptui o schimbare în bine – pentru români și România.

Așadar, indiferent de mesajul său, NU, niciodată nu l-aș sprijini pe Simion în direcția asta. Exclus. Opțiunea mea este să nu particip la vot, consider că e singura firească pentru a nu contribui prin prezența mare la o pantalonadă, oferind astfel Puterii pretextul ideal pentru a transmite mesajul:

„Iată, democrația funcționează”. Nu, nu funcționează așa.

Mai mult, faptul că partidele ce se declară suveraniste au înscris candidați reprezintă și o uriașă eroare strategică: dincolo de faptul că semnalul unui boicot al partidelor ce pretind că sunt pro-democrație ar fi reverberat pe plan internațional…

…dacă la aceste alegeri partidele și candidații antiromânești nu ar fi avut ocazia de a continua să mobilizeze românii să voteze „ANTI”, invocând pericolul „extremismului/suveranismului” (cum au făcut-o până acum), iar gargara cu „ciuma roșie” nu mai merge folosită pe post de sperietoare, întrucât azi PNL+Ciumița = LOVEle, despre ce ar fi fost deZBATEREA publică în campania asta?

Fără un Scaraoțschi (în persoana așa-zișilor urmași ai lui Georgescu), cu ce ar fi mobilizat electoratul etern manipulat prin spaimă și ură (ANTI) la urne? Ar fi văzut cu toții cât de gol e împăratul. Cât de goi sunt toți candidații Sistemului. Nu era oare ăsta un șah mat dat ca la carte?

Autor: Dinu Popescu

PS: Vă recomand să urmăriți emisiunea TicTac News de seara trecută, cu prietenul Calin Valentin Catalin și subsemnatul. O găsiți pe Publive Media TV (FB și YT). De luni seara ne vedem LIVE zilnic. De ce? Ca să deranjez. #MândruCăDeranjez

luni, 11 noiembrie 2024

Dinu Popescu: “Observ că domnul general Rog s-a ținut de cuvânt cu promisiunea că Serviciul Român de Infractori va intra cu bocancii peste alegeri”


Observ că domnul general Anton Rog s-a ținut de cuvânt cu promisiunea că Serviciul Român de Infractori va intra cu bocancii peste alegeri dacă vor apărea candidați incomozi pentru Sistemul Securist.

Astfel, deși în ultimul an majoritatea clipurilor mele de pe Tik-Tok au trecut lejer de câteva mii/zeci de mii de vizualizări/clip, unele ajungând la +1milion, de când am anunțat că am acceptat să candidez la alegerile parlamentare din acest an pe listele Partidul PPR, locul 1 la Camera Deputaților, județul OLT, postările mele se ridică tot mai greu, ultima având sub 100 de vizualizări.

Îmi propusesem să mă ocup de un proiect de reformare a SRI-ului, astfel încât să devină, cum ar fi firesc, o structură a statului aflată sub control democratic (nu un stat în stat), o instituție în folosul DEMOCRAȚIEI, suveranității noastre și siguranței naționale a României și românilor, însă acum înțeleg că la acești odioși securiști n-ai ce să reformezi. Urlă securismul în ei!

Actualul SRI trebuie demantelat, reconstruit de la 0 cu sprijinul unor specialiști patrioți aflați în slujba României, nu prosternați în fața șlițului „partenerului strategic”. Este imperios ca actualii generali aflați la conducerea Sistemului Securist, dar și foștii (alde Coldea&Dumbravă), să fie anchetați și condamnați pentru toate sinistrele turpitudini comise din birourile de pe Strada Jandarmeriei, pentru că au transformat România în Securistan și au contribuit la acest lugubru festival al trădării României și românilor. Curând, aceste patibulare personaje vor înlocui epoleții cu treningul de deținut.

Băieți, pe mine NU mă intimidați, NU mă puteți nici șantaja, nici cumpăra. Pe mine NU mă opriți. Asta e promisiunea mea, băi, generalilor securici. Sunteți doar o gloată de țuțeri speriați, frustrați și penibili. Hai sictir!

Distribuiți!

 

Autor: Dinu Popescu



duminică, 8 septembrie 2024

Dinu Popescu: Isteria!

Ăsta e cuvântul care pare a ne caracteriza cel mai bine. Suntem o nație de isterici. Pe aici, orice adiere de vânt e motiv de BREAKING NEWS, obiect de tribulații. Suntem constant surprinși, șocați, etern vexați. Ninge în ianuarie? Catastrofă! E cald în iulie? Șoc și groază!

Citeam ieri o știre despre cum zeci de mii de participanți la Burning Man (un festival din SUA) au rămas blocați câteva zile în deșert din cauza ploilor. Mă gândeam cum ar fi tratat televiziunile din România un subiect similar: haos, imagini șocante, revoltător, HALUCINANT! Credeți că vreun post de știri din SUA a intrat în procedură de breaking news din cauza asta? I-a durut fix în cot, știrea a fost aruncată la categoria „și altele”.

Acum câteva zile, niște bucăți dintr-o dronă rusească AR FI căzut pe teritoriul românesc, fără a provoca niciun fel de pagube. Un incident similar a avut loc la finele anului trecut, în Polonia, unde fragmente dintr-o rachetă defensivă ucraineană au ajuns pe teritoriul polonez, ucigând doi fermieri. La noi, s-a blocat țara din cauza asta – furoare, dezbateri exhaustive!

Studiourile pline de analiști care elucubrau de zor. Dă-i cu NATO, cu articolul 5, cu întreținerea unei stări de aprehensiune, cu scenarii care mai de care mai ridicole, totul din cauză că unii (sanchi ”analiști”) nu știu să facă diferența între un PRESUPUS INCIDENT și un atac în adevăratul sens al cuvântului.

Suntem un popor de cațe, ne punem fustele în cap din orice nimic, alergăm cu viteza luminii după orice fentă. HAOLEU și HAOLEU! Nu știm cum să dezbatem un subiect cu calm, să fim raționali, sine ira et studio, să discutăm (mai ales în spațiul public) pe baza informațiilor certe, a argumentelor, nu a supozițiilor (adesea aberante), a lozincilor găunoase și emoțiilor distructive (ură, frică, nervozitate exacerbată).

Ne agităm precum (scuzați expresia) coiul în căldare, doar noi am inventat analogia asta funambulescă, dar știți ce e paradoxal și hilar? Că nu ne agităm pentru lucruri importante, relevante, nu ne indignează turpitudinile majore, ci orice bagatelă care apare în spațiul public. Facem din orice declarație a vreunui nimeni în drum, a vreunei dive de o zi, din orice incident minor, motiv de teroare, obiect de preocupare, subiect pentru analize interminabile despre nimic, înspre nimic.

În presa noastră, în mediul politic, în societatea civilă, orice nu e HALUCINANT, sigur este REVOLTĂTOR, orice nu e ȘOCANT, e TERIFIANT. Și trecem așa, șocați, tumefiați, halucinând de la un incident la altul, fără să înțelegem nimic, fără să schimbăm nimic pe fond, doar formele, iar alea doar pe ici, pe colo.

Fușerim tot ce e important, dar măcar ne indignăm cu talent pentru orice e neimportant! Facem din țânțar armăsar, în vreme ce elefanții ne strivesc în cameră, fără ca măcar să le simțim prezența. Urlăm mult, strigăm degeaba, nici măcar nu mai știm la cine, înspre cine și pentru ce, dar acest peren tumult zadarnic, deși pernicios, când ajunge la paroxism, ne răcorește, ne ajută să defulăm.

Ăștia suntem! De asta suntem aici! Sărim când ar trebui să rămânem calmi și privim placizi tocmai când ar trebui să ne oțărâm, să luam foc. Dubla măsură ne caracterizează, atât la nivel individual, cât și colectiv. Dubla măsură și țâfnele. Suntem polarizați, divizați, abrutizați și mancurtizați, nu știm să mai discernem între vital și insignifiant, între firesc și absurd.

Cât despre războaie, cea mai frumoasă definiție a conflictelor armate e dat-o un nene, Erich Hartmann, care chiar știa despre ce e vorba, căci a fost militar:

„Războiul este un loc în care tineri care nu se cunosc și nu se urăsc, se ucid între ei în numele unor bătrâni care se cunosc și se urăsc, dar nu se ucid”.

Cât despre tumultul nostru neîncetat, despre tot acest zgomot de fond, știți ceva?

„Ne zbuciumăm zadarnic, moartea își continuă în noi lungile sale meditații, neîncetatu-i solilocviu” – Emil Cioran

 

Autor: Dinu Popescu

joi, 11 aprilie 2024

Dinu Popescu: Care democrație!?!

 


(Articol foooooarte lung, greu, de necitit, cel mai bine e să nu treceți dincolo de rândul ăsta!)

După ce în ultimii 4 ani au jucat în picioare Constituția și legile României (bine, ei fac asta de 34 de ani, dar în ultimii 4 a fost mai rău ca oricând), PSD și PNL, alături de trepădușii ăia de la USR (care au fost și ei la guvernare) vă spun acum că TREBUIE să-i votați pe ei (culmea!) ca să apărați DEMOCRAȚIA. Democrația, care înseamnă ad litteram „puterea poporului” – demos + kratos, voința celor mulți -, adică fix principiul pe care ei au micționat în ultimii ani, atât în pandemie, cât și ulterior.

Da, e adevărat că democrația merită a fi construită și protejată, la fel cum e adevărat că azi nu există pericol mai mare la adresa democrației decât PSD, PNL și USR, toate măsurile luate de aceste partide în ultimii ani servind drept dovadă irefutabilă a acestui lucru.

Diverși lideri politici ai așa-ziselor partide mainstream se întrec în cuvântări amfigurice unde se zbat să explice ascensiunea în sondaje a partidelor ce se declară anti-sistem, aruncând vina pe diverse rețele sociale, ba pe dezinformare, ba pe extremism (sanchi!), dar NICIODATĂ pe eșecurile lor. În realitate, lucrurile sunt mult mai simple, atât de simple încât le-aș vorbi despre briciul lui Occam, dar unul ca Ciolacu ar fi capabil să mă întrebe dacă asta e vreo frizerie nouă deschisă pe lângă Guvern.

Sastisiți de incompetența și jemanfișismul guvernanților, indiferent că vorbim de PSD, PNL sau USR, mefienți, neputincioși în fața acestui festival al trădării intereselor României și românilor, cei mai mulți oameni fie privesc cu lehamite înspre orice mesaj propagandistic vine dinspre zona politică, fie caută speranța în mai bine în altceva, într-o alternativă (reală sau nu), căci s-au lămurit demult că PNL nu e alternativa la PSD, la fel cum USR nu e alternativă la nimic, ci catastrofă.

Pentru români, orice politician a devenit azi o figură patibulară, căci democrația reprezentativă nu poate funcționa dacă vulgul NU se simte reprezentat de clasa politică, nu simte că interesele sale reprezintă obiectul preocupării guvernanților și că voința sa (ca națiune) primează în fața altor directive. Asta e situația în care ne aflăm azi, nu doar în România, ci în numeroase state din Europa, chiar și în SUA, Canada, însă, în România, după zeci de ani în care românii au fost „amăgiți atât de-adese”, trădați și sfidați, umiliți, batjocoriți de clasa politică, boala s-a acutizat, rana a devenit cangrenă.

O scurtă retrospectivă:

În anii de criză financiară, majoritatea populațiilor și-au dorit protecție în fața băncilor hulpave care …provocaseră criza, aveau nevoie de stabilitate, sprijin, măsuri sociale, pentru a nu ajunge în indigență. În schimb, coluziunea dintre politicieni și bancheri a dus la protejarea EXCLUSIVĂ a celor din urmă, cu prețul unor milioane de vieți distruse și drame de neimaginat și nesuportat (mai țineți minte tăierea salariilor și creșterea TVA?). În capitalism, bănci private au fost salvate de la faliment cu bani publici, în vreme ce oamenii au fost evacuați din case, și-au pierdut afacerile, economiile, uneori viețile. Pentru ajutorarea lor nu au fost bani.

În anii de pandemie, majoritatea și-a dorit să vadă că sistemul politic, sistemul de sănătate și sistemul educațional vor funcționa ca la carte în fața unei situații cu care omenirea s-a mai confruntat în trecut, ba chiar pentru ea s-au făcut numeroase exerciții/repetiții/predicții, deci nu ar fi trebuit să vină ca o surpriză-surpriză. În schimb, au văzut circ, li s-a oferit teroare – politică, mediatică -, cei mulți au fost înșelați, sechestrați, ostracizați la comandă, discriminați, mințiți cu nerușinare. Protestele au fost interzise (democratic, nu?), presa a fost cenzurată, dictatura a fost instaurată ca la carte. NU, nu pentru protecția noastră, ci a lor, pentru ca ei să dea tunuri în liniște și pace.

Apoi au venit conflictele! Ucraina, Gaza…

De zeci de ani plătim o armată de sinecuriști, întregul aparat birocratic din spatele unor instituții, ba OMS, ba CE, ba ONU, avem o mulțime de summituri unde liderii politici merg cu avioanele private, cu alai, cu ighemonicon, se tratează cu mâncăruri și băuturi alese pe banii noștri, dar, cumva, crizele tot îi iau pe toți prin surprindere, habar n-au cum să minimizeze daunele și nici pacea nu sunt capabili s-o mențină.

După anii duri ai pandemiei (sau pandaliei?), abrutizați de teroare și spaimă, decepționați, plângându-și morții și lingându-și rănile, cu sechele dobândite din cauza serurilor alea despre care li s-a repetat obsesiv că sunt „SIGURE, EFICIENTE, OBLIGATORII”, cei mulți și necăjiți ar fi vrut doar explicații, o brumă de liniște și o mână de ajutor pentru a se întoarce la lucru/studii sau a-și repune afacerile pe picioare, pentru a minimiza daunele din anii de restricții.

În schimb, li s-a oferit perspectiva unui conflict sângeros, chiar nuclear. Americanii au dat startul la noua cursă a înarmării și, folosindu-și fantoșele, birocrații de la Bruxelles, au diseminat și mai multă teroare pe plan mondial. Banii ce în mod normal ar fi trebuit alocați pentru a sprijini oamenii afectați de măsurile imbecile și inutile luate în pandemie de politicieni au fost pompați în conturile oligarhilor din industria de armament, organizați sub denumirea pompoasă de „Complex Militar-Industrial”. Și dă-i cu miliarde, apoi cu zeci de miliarde, apoi sute, pentru a produce și mai multe arme.

Tancuri și rachete, în loc de leacuri și bunăstare, asta comandă sau livrează azi politicienii! „De ce nu puneți banii la un loc pentru aflarea leacurilor bune?”, întreba cândva Adrian Păunescu în poemul Manifest pentru sănătatea Pământului. „Nu sunt bani pentru leacuri!”, ne urlă ei sfidător! Dar oamenii, majoritatea, poporul, pe oameni îi întreabă cineva CE VOR? Vor să continuăm această competiție a neputinței, a morții? Îi întreabă cineva dacă vor să poarte războaiele altora, dacă vor conflicte și arme, în loc de diplomație și prosperitate pentru cei mulți și oropsiți?

Revenind pe plan intern, bolnave de securism și infestate de securiști, partidele care au guvernat de la ultimul rând de alegeri încoace, PSD, PNL și USR, și-au dovedit în repetate rânduri impotența și cinismul, liderii lor comportându-se între granițe precum vătafii, dar precum o haită de făfălugi în afara lor. Pe cât de ticăloși și asupritori au fost cu poporul român, pe atât de slugarnici, de obedienți și ridicoli au fost în relația cu Înalta Poartă de la Washington (pardon, parteneru’ nostru strategic) și birocrații de la Bruxelles.

Din 2020 încoace, mai întâi PNL, apoi PNL și USR, au terorizat la propriu România, servind gafe pe bandă rulantă, măsuri totalitare și profund ilegale, încălcând drepturile și libertățile oamenilor, promovând legi pe cât de inutile, pe atât de lugubre, totul dovedindu-se, în final, în zadar. Nimic, nicio singură măsură din cele luate de PNL, apoi de guvernarea PNL-USR în pandemie, nu a combătut sau atenuat efectele virusului vedetă, din contră, astăzi putem oferi ca enunț apodictic faptul că deciziile acestor guverne au dus la creșterea numărului de decese, nu mai vorbim de dramele românilor sechestrați ilegal în starea de urgență, a afacerilor ajunse în faliment, a milioanelor de oameni discriminați și ostracizați, ori de gaura de MILIARDE de euro în buget.

Apoi, PSD-PNL și-au bătut joc, pe rând, de profesori, medici, polițiști, fermieri, elevi, studenți, pensionari, investitori – am uitat pe cineva? De toată România! Doar de SUA nu și-au bătut joc, că acolo sunt stăpânii lor, nu între granițe. Acolo, când au zis că dau, au dat, când au zis că iau, au luat. Au dat bani, banii noștri, nu ai lor, și au luat plăcuța suedeză, dar n-au luat-o ei, ci tot noi. Singurul lucru pentru care nu a crâcnit Partidul Comasat Român că n-ar fi bani a constat în comenzile de arme, peste 12 MILIARDE DE DOLARI doar anul trecut. În rest, s-au frăsuit într-una.

12 miliarde de dolari doar anul trecut! Și unii spun că nu investim suficient în (sanchi!) APĂRARE. Comandăm arme de miliarde de dolari în țara unde școlile cad la propriu pe copii și pacienții mor din cauza lipsei minimelor dotări necesare în spitale, dar ne apărăm cu submarinele de hamsiile din Marea Neagră, cu avioanele de muște, cu rachetele de ploaie și cu tancurile de găurile din covrigi. Nici de astea, că armele le plătim acum, dar vor fi livrate …cândva, dacă vor mai fi livrate, iar când vor ajunge vor fi bune de dus la muzee, căci tehnologia va fi demult învechită.

Iar acum, pentru ca orice culme a tupeului fantastic să fie marcată, EI vin să ne spună că ei reprezintă democrația, că partidele lor sunt DEMOCRATICE, că dacă îi votați pe EI apărați democrația, libertatea, prosperitatea? Care democrație?

Democrația fără presă liberă? Presa a fost cenzurată, majoritatea jurnaliștilor au TRĂDAT publicul în pandemie, luând bani de la Guvern pentru silenzio stampa, pentru a chestiona „SURSELE OFICIALE”. Apoi, televiziunile și site-urile de știri, îmbuibate cu bani de la buget via subvenției pentru partide, în loc de informații veridice și analize lucide, s-au apucat să livreze propaganda noului PCR, escamotează dezvăluirile despre impostura lui Ciolacu, incompetența lui Ciucă și mișculațiile lui Klaun. Democrația unde 90% din mass-media sunt presă militarizată – controlată de Sistem?

Democrația fără societate civilă, căci proteste în România nu se fac decât cu sprijinul Sistemului? Democrație fără alegeri libere, căci comasarea alegerilor și ingerințele SRI (Serviciul Român de Infractori) în politică, justiție, media și procesul electoral seamănă cu operațiunile staliniste de menținere la putere a liderului suprem și partidului său?

Asta e „democrația” pe care PSD și PNL vă cer v-o apărați votându-i pe ei!? S-o apărați de extremiști? Ce mostră mai mare de extremism poate exista decât extrema incompetență, ticăloșie, arghirofilie și trădare specifică celor 3 purceluși – Klaun, Marcelino Ciolacu și Ciuca – ce azi s-au aciuat în palate?

Am mai spus asta, însă, iată, o repet: e datoria oricărui om de bună credință să facă TOT ce depinde de el pentru ca acest odios sistem represiv, securist, servil, să piardă puterea anul acesta. Personal, voi sprijini TOATE forțele politice care nu au fost niciodată la guvernare pentru a obține un scor cât mai mare la alegerile de anul acesta. Nu contează că vorbim de AUR și George Simion, Partidul Patrioților Români Răzvan Constantinescu, Mihai Lasca etc), Blocul Suveranist (Peia Ninel, Dan MV Chitic ș.a.m.d.), S.O.S (Iovanovici-Șoșoacă) sau cine o mai fi. ORICINE e mai bun decât cei care sunt astăzi.

Dacă ei vor dezamăgi, dacă unii dintre ei nu sunt alternative reale, ci forme de opoziție controlată, timpul va dovedi. Personal, consider că e o eroare faptul că azi, în loc să se lupte UNIȚI împotriva Sistemului represiv, se luptă între ei. Totuși, în final, asta e politica. Dar ei în niciun caz nu sunt nici răul cel mai mare, nici răul cel mai mic.

În alegerile de anul acesta, nu există răul cel mai mare și răul cel mai mic! Răul cel mai mare l-am văzut din partea partidelor care au guvernat în ultimii 4 ani – in extenso în ultimii 34. Ce pun ei pe masă, dincolo de discursurile soporifice, e subminarea independenței, anularea libertăților, crize, intrarea în războaie, dictatura minorităților, acceptarea dictatului de la Washington, servilism abject în fața Înaltelor Porți. TOATE deciziile lor, fără vreo minimă excepție, dovedesc asta. Ăsta nu că e răul cel mai mare, ăsta e dezastrul absolut pentru viitorul României. Ori, dacă PSD, PNL și USR/PMP/FD (sunt tot aia) vor rămâne la guvernare după acest an, dacă vor avea scoruri mari, ăsta e viitorul.

În încheiere fac o prolepsă: unii vor spune „stai, domnule, că nu e așa, de zici de USR, că USR e partid anti-sistem!”. E pe dracu’. Anti-sistem când ești braț la braț cu oamenii lui Băsescu și Lucovid Orban, premierul care se abțiguia în sediul guvernului când românii aveau nevoie de țidulă pentru a părăsi domiciliul? Anti-Sistem după ce ai fost la guvernare și ai produs orori și erori care au produs, la rândul lor, alte orori și pagube (vă mai amintiți de Ghinea sau Vlad Voiculescu)? Trepădușii uSRIști n-au fost în stare să-și gestioneze fără țâfne puerile partidul balama, dar unii îi văd ca salvatori demni de a guverna țara. Vă mai amintiți de circul din lunile petrecute de ei la guvernare? Ricanez.

Cât despre PSDPNL (Partidul Comasat Român), ar fi o uriașă eroare să faceți o comparație cu USL-ul de pe vremuri. USL era o creație împotriva sistemului băsist, când Băsescu era SISTEMUL. Tot Sistemul! Azi, Sistemul reprezintă conjurația dintre PSD, PNL și USR, dintre Antena 3 CNN și Digi24, dintre politicienii mainstream și jurnaliștii cu epoleți, toți fiind uniți în jurul mărețului Serviciu Român de Infractori, care a fost demult predat la cheie partenerului nostru strategic.

Vreți să știți cu cine vă luptați? Asta e hidra extremistă! Ăsta e adevăratul pericol la adresa democrației. Azi, în România (de fapt în majoritatea statelor lumii) nu mai există democrație, ci iluzia democrației. Democrația nu trebuie APĂRARĂ, ci CONSTRUITĂ. Ori construcția ei nu poate începe cu partidele care au demantelat-o în trecut.

Partidul Comasat Român, când vă cere votul, în realitate vă cere să apărați SISTEMUL. Adică ei și stăpânii lor. Asta e democrația în viziunea lor: lumea în care elitele (cei mai norocoși) nu trebuie deranjate în vreme ce își exercită tirania asupra celor mulți și lipsiți de putere. Asta e democrația pe care cei trei purceluși (Klaun-Ciolacu-Ciucă) ne cer s-o apărăm? Atunci, să ne 3.14ȘĂM pe democrația lor!

Am certitudinea că n-a citit nimeni până aici, însă o scriu oricum: Felicitări pentru că ai lecturat până aici! O zi frumoasă, excelențelor!

PS: Dacă totuși ați citit până aici, vă îndemn să și distribuiți! Hai să-i exasperăm și pe alții!

 

Autor: Dinu Popescu

joi, 28 martie 2024

Dinu Popescu: “Trăiți, munciți și muriți!”


După ce economistul șef al BNR ne-a spus să nu mai sperăm ca fraierii să crească nivelul de trai, că deja o ducem mult mai bine decât ar trebui în opinia sa, din America vine una și mai tare:

Larry Fink, CEO-ul BlackRock, fondul de investiții care deține bucăți mari din toate corporațiile importante ale lumii (media, bănci, IT, producție de armament, hrană etc.) a declarat că trebuie să terminăm cu dorința asta tâmpită de a ieși la pensie. În sistemul sclavagist denumit pompos CAPITALISM, pensia încurcă, idealul fiind să munciți până crăpați, pentru a produce profituri grase plutocraților.

În scrisoarea sa anuală adresată directorilor executivi şi investitorilor, omul care dă ora exactă în business și politică s-a revoltat împotriva pensionării la 65 de ani, afirmând că “este un pic nebunesc faptul că ideea noastră pentru vârsta de pensionare de 65 de ani provine din vremea Imperiului Otoman”.

Trăiți, munciți și muriți!

Dar să nu cumva să comiteți impietatea de a muri înainte de a vă plăti creditele cu dobânzi uriașe și, neapărat, înainte de a muri nu uitați să vă asigurați că vă plătiți cu conștiinciozitate taxele și impozitele și că produceți suficient în timpul vieții ca ipochimeni alde Fink să-și permită barem un avion privat nou, câțiva bolizi pentru beizadele, multe genți scumpe pentru ibovnice și nări pline cu cocaină de cea mai bună calitate. #Capitalism, tati! Dacă nu faceți asta, ori sunteți d-ăia răi, comuniști, ori ați trăit degeaba!

Pentru aceia care se întrebau obsesiv “CINE ne va plăti nouă pensia?”, iată răspunsul: NIMENI, căci nu va mai exista pensie. Trăiți, munciți și muriți! Atât veți mai avea voie.

Autor: Dinu Popescu

marți, 15 august 2023

Dinu Popescu: „Jurnalism este să redai ceea ce alţi oameni nu vor să redai. Restul e PR”



Pe o platformă care pretinde că face jurnalism independent și investigații de calitate, personal, mi-ar fi plăcut să urmăresc reportaje pe care nu mai ai nicio șansă să le vezi azi pe vreun post tv sau site de știri.

Mi-ar fi plăcut, spre exemplu, să văd un material pe tema celor 120 de milioane de seruri „Faizăr și Mondena”, cumpărate de statul român prin semnătura premierului Cîțu. Să aflu ce s-a întâmplat cu ele, câte au fost livrate, câte mai sunt de livrat, cât am plătit pentru ele, cât ne costă distrugerea lor, unde și cum vor fi distruse.

Totodată, de banii ăia mulți primiți de la public, niște jurnaliști corecți, imparțiali, care trăiesc din donații, cred că ar fi găsit ca fiind extrem de util pentru interesul public să investigheze cum au fost cheltuiți banii publici în cadrul afacerii «Pandalia» – marele jaf, achizițiile de izolete, măști, combinezoane, ventilatoare, camere hiperbarice și spitale mobile la suprapreț, care zac TOATE nefolosite prin depozite.

Ce s-a întâmplat cu echipamentele neconforme, cu inovațiile tehnologice care nu au funcționat niciodată (tuneluri dezinfectante, purificatoare și altele de genul, livrate gata…stricate). Cine răspunde pentru aceste gheșefturi sau, mai bine spus, de ce nu răspunde nimeni? A, și că veni vorba, mai face ‘Raed Sirianu’?!

Ar mai fi fost interesant, apropo de presă, un demers jurnalistic d-ăsta independent, care să urmărească modul în care, în ultimii ani, zeci de milioane de euro din bani publici au ajuns dinspre guvern în conturile patronilor trusturilor de presă.

Mai ales cum, o parte din acești bani, au aterizat direct în buzunarele proprietarilor unor televiziuni fără angajați, fără producție și telespectatori, și unor site-uri obscure, cu audiență 0, cu 0 personal și 0 venituri din publicitate, societăți comerciale care au încasat zeci de mii de euro fiecare doar pentru că au difuzat niște spoturi cu „poartă mască, arată că îți pasă” și cu „doar vaccinarea va opri pandemia”, spoturi la care nu s-a uitat nimeni.

Eu am scris aici despre câteva astfel de cazuri. Doar pornind de la articolele mele, ar fi putut fi realizate zeci de materiale interesante, expuse zeci de cazuri asupra cărora planează suspiciuni de corupție, de abuz, de jaf la drumul mare.

Aș mai aprecia mult să văd azi un demers jurnalistic serios, o dezbatere ori o serie de interviuri prin care distinșii noștri politicieni să fie chestionați cu privire la faptul că, la începutul anului 2022, erau la un pas de a trece prin Parlament legea Certificatului Verde.

Vă reîmprospătez memoria, căci ar fi păcat să uităm tocmai asta:

Pe fondul faptului că unele state adoptaseră, în ciuda protestelor, vaccinarea obligatorie cu seruri arn-mesager (deci produse aflate în stadiul de experiment) și booster din 6 în 6 luni, România urma să adopte o lege apropiată: Neînțepații ar fi fost obligați să se testeze din două în două zile, pe banii lor, altfel le-ar fi fost interzis dreptul la muncă, la libera circulație, la îngrijire medicală, chiar la educație (în cazul copiilor „neimunizați” – am pus în ghilimele, căci azi știm, dincolo de orice dubiu, că celebrele seruri experimentale NU au imunizat pe nimeni, din contră, au crescut riscul de a contracta infecția, aspect confirmat și reconfirmat de studii).

Atunci, ni se spunea că fără certificat verde, 3-4 doze pe an, teste și restricții, vom muri pe capete. Politicienii și „eroii în halate” urlau că dacă nu ne facem doza 3-4-5, dacă renunțăm la mască și la restricțiile care oricum, așa cum a confirmat ICCJ, au fost ilegale, instituite abuziv, va fi rău de tot, nenorocire, dezastru, catastrofă.

Întrebarea cheie pentru toți cei care au susținut și întreținut această teroare mediatică, politică, această formă de dictatură, e simplă:

Dacă în ianuarie 2022 era o nevoie imperioasă, dom’le, de CERTIFICAT VERDE, chiar se punea problema unei forme mai dure a legii, a vaccinării obligatorii cu booster bianual, că „altfel murim pe capete”, ce s-a întâmplat de, doar două luni mai târziu, s-a renunțat la toate restricțiile și la acest proiect imbecil? Și, mai ales, cum de nu am murit pe capete și nu a mai fost „pandemia nevaccinaților” (cum titra mare Digi), după ce s-a renunțat la toate restricțiile și totul a revenit la normal?

Ați auzit vreun jurnalist din ăsta „onest” să îi deranjeze pe distinșii politicieni și medici, dintre care majoritatea au susținut aceste restricții ce s-au dovedit a fi inutile (chiar imbecile) și teroarea mediatică, cu astfel de întrebări? Să-i întrebe cineva dacă ei sunt mulțumiți de modul în care au gestionat cei 2 ani de pandemie, mai ales că majoritatea sunt și azi în aceleași funcții sau în funcții similare?

Nu în ultimul rând, de la o platformă de jurnalism onest și independent, eu m-aș aștepta să publice frumos, transparent, lista cu toți donatorii, persoane fizice și juridice, și sumele donate de aceștia. Nu e nimic rușinos sau ilegal în a susține pecuniar jurnalismul independent, deci de ce o astfel de informație ar fi păzită de jurnaliștii ăia „independenți” cum sunt păzite secretele de stat?

Evident, nimeni din presa asta care se pretinde a fi „ultimul bastion al jurnalismului onest” nu se va obosi să demareze investigații jurnalistice cu privire la aspectele enunțate mai sus, nici să deranjeze vreun politician greu cu întrebări incomode, nici să-și publice sursele de finanțare.

Fiindcă presa asta e ocupată ca, între două investigații mai de doamne-ajută, făcute să nu bată la ochi (și pe care, recunosc, uneori le-am apreciat și eu), să toarne pe gâtlejurile oamenilor multă propagandă (vă mai amintiți „reportajul” ăla în care „jurnaliștii” Recorder îi batjocoreau pe pacienții unui spital de boli infecțioase, urlând la ei: „Ia ziceți, băi, vă pare rău că nu v-ați înțepat?”).

Tot presa asta e ocupată cu probleme d-astea grave, cum ar fi să investigheze modul în care un nene a făcut rost de numărul de telefon al unui alt nene, într-o lume în care nimic nu e mai ușor decât să faci rost de datele de contact ale cuiva – eu însumi am ajutat numeroși colegi din presă cu numere de telefon ale politicienilor sau ale altor jurnaliști, la fel cum am ajutat amici cu contactele unor medici sau avocați, când au avut nevoie.

În încheiere, două precizări:

În sfada dintre Godină și Recorder, am urmărit materialul, am lecturat argumentele ambelor părți, apoi m-am documentat extra. Materialul Recorder nu e, în opinia mea, o investigație jurnalistică, ci o poveste frumoasă pe care ei au spus-o în așa fel încât faptele să corespundă narațiunii, scenariului ce fusese stabilit anterior: Polițistul bun, persecutat de Sistem la ordinul afaceristului malefic, cu pile.

De aceea, aspecte esențiale au fost expuse superficial, în vreme ce insinuări nefundamentate au fost induse agresiv. Sigur, nu a ajutat deloc faptul că cei vizați de material au refuzat să răspundă la întrebări când li s-a dat posibilitatea, lucru care ar trezi suspiciuni oricui.

Totuși, personal, consider că în locul acelui om de afaceri din Oradea, dacă într-adevăr polițistul respectiv ar fi scuipat (pe mine sau pe cineva drag), nu că aș fi procedat la fel, ci de 10 ori mai rău, căci eu nu obișnuiesc să o întorc cu aceeași monedă, ci cu o forță mult mai mare decât cea cu care am fost atacat. În accepțiunea mea, acel om a fost chiar prea galant, căci a urmat calea legală (plângere).

Dacă ipochimenul ăla, altfel polițist, într-adevăr a scuipat-o pe soția omului de afaceri, n-o să vă zic ce cred eu că ar merita să i se întâmple (că nu aș vrea să supăr vreun algoritm și să mi se șteargă postarea), dar vă asigur că nu la un apel telefonic de dojană mă refer aici, nici pe departe.

Și da, intuind o întrebare de bun simț, răspund clar: Sunt situații când mi se pare și normal, și firesc, și eficient, să îți faci singur dreptate, indiferent de riscuri și consecințe, mai ales într-un stat care a dovedit în repetate rânduri că protejează infractorii, nu victimele.

Dacă tot veni vorba de jurnalism, din moment ce nu ne putem aștepta ca vreo platformă din asta de „jurnalism independent”să adreseze întrebările de mai sus, am luat problema în propriile mâini, deși eu n-am resursele și sprijinul celebrilor investigatori de friCA CĂrora tremură chiloții unora.

Cum am spus, cu sprijin puțin (chiar infim, față de resursele celebrei platforme susținută de ditamai Departamentul de Stat), dar cu tupeu mult, construiesc treptat propriul proiect, unul liber de orice formă de cenzură, unul care are menirea de a deranja prin analize incomode, dar pertinente, nu de a scuipa unde abia ce a lins și apoi de a linge unde tocmai ce a scuipat, cum fac anumiți „jurnaliști d-ăștia onești”.

Așadar, revin cu răspunsurile pe măsură ce le voi primi de la instituțiile abilitate. Între timp, felicitări fiindcă ai lecturat până aici. O zi frumoasă, excelențelor, mai ales că e prima din ultima lună a acestei veri.

PS: „Jurnalism este să redai ceea ce alţi oameni nu vor să redai. Restul e PR”.

 

Autor: Dinu Popescu