Se afișează postările cu eticheta Dr.Gheorghe Funar. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Dr.Gheorghe Funar. Afișați toate postările

duminică, 17 februarie 2019

PAPA FRANCISC A ACCEPTAT SĂ FIE PREZENT LA DECLARAREA AUTONOMIEI TERITORIALE A ARDEALULUI?!


 Autoritățile de la Budapesta i-au pregătit pe ungurii din Ungaria și pe etnicii maghiari din România pentru marele eveniment, pelerinajul iredentist programat la Miercurea-Ciuc pentru ziua de 1 iunie 2019 când, în prezența Papei Francisc, să fie declarată autonomia teritorială a Ardealului și, apoi, alipirea la Ungaria.
    În fiecare an, pelerinajul Rusaliilor catolice de la Șumuleu Ciuc a avut loc în sâmbăta dinaintea Rusaliilor. În anul 2019 pelerinajul catolic va avea loc în ziua de 8 iunie a.c. Pelerinajul iredentist , împotriva Poporului Român și a integrității teritoriale a României, este programat cu o săptămână mai devreme, sperând organizatorii și participanții că nu-i vede Dumnezeu și nici Sfânta Fecioară Maria.
    Se știe că, după Marea Adunare de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918, la care au participat peste 100.000 de români din toate provinciile istorice ale Geției, Poporul Român a înfăptuit Marea Unire și a realizat România Mare.
    Ungaria și organizațiile etnicilor maghiari din România nu au recunoscut niciodată Unirea de la Alba Iulia și au luptat continuu împotriva Poporului Român și a Statului Național Unitar Român. La începutul anului 1919, Republica Sovietică Socialistă Ungaria, condusă de Bella Kun și Rusia Sovietică  în frunte cu Vladimir Ilici Lenin au declanșat un război împotriva României pentru cucerirea Ardealului și instaurarea Comunismului ale cărui baze teoretice au fost puse de tovarășul Karl Marx și „soția” sa cu barbă, tovarășul Engels. Atunci, Armata Română i-a învins pe cotropitori și la 4 august 1919 a ocupat Budapesta.

După Tratatul de la Trianon din 4 iunie 1920, Ungaria a obținut o parte din Sfântul Pământ Românesc până la Tisa, unde locuiau 1.200.000 de români care aveau 192 de biserici ortodoxe și greco-catolice.
    În ultimii 100 de ani, Ungaria și iredentismul maghiar, au acționat continuu împotriva României și a Poporului Român aplicând, de regulă, politica pașilor mărunți cu scopul de a anexa Ardealul. După Diktatul de la Viena din 30 august 1940, Ungaria condusă de amiralul fără flotă Horthy Miklos a săvârșit numeroase atrocități împotriva românilor și evreilor din Ardealul cedat de regele Carol al II-lea. Pentru miile de români uciși în chinuri groaznice de către unguri și cei peste 156.000 de evrei trimiși în lagărele din Germania de către Ungaria nici până astăzi autoritățile acestei țări nu au cerut scuze Poporului Român și nu au plătit despăgubiri pentru victimele Holocaustului.
    Adevărul istoric cunoscut și de către conducătorii Ungariei și de către unguri este că Poporul Român este urmașul real al Poporului Get, Primul Popor de pe planeta Pământ pe care Bunul Dumnezeu l-a așezat, cu cel puțin 7.000 de ani î.Hr., în Geția Edenică, în Grădina Maicii Domnului. Acesta este Dreptul Istoric Primordial al Poporului Get și al Poporului Român asupra teritoriului din multimilenara Vatră Sfântă și Strămoșească.
    Din Istoria Europei se știe că hoardele barbare ale hunilor au ajuns pe bătrânul continent și s-au așezat în Câmpia Panonică, în jurul anului 900 d.Hr. Atunci, strămoșii noștri Geți au fost ospitalieri cu noii veniți. După 300-400 de ani, unele hoarde barbare ale hunilor au migrat, din nou, în număr mic și s-au așezat în unele localități Getice din Ardeal, cu o vechime de câteva mii de ani. Capitala Ungariei, orașul Budapesta își trage numele de la cetatea Getică Buda ale cărei ruine sunt bine conservate și constituie un punct de atracție turistică.
    Până la Tratatul de la Trianon, din anul 1920, Ungaria nu a existat ca stat în Europa. Mincinoșii științifici oficiali de la Budapesta, care au falsificat grosolan Istoria acestei țări, i-au învățat pe politicienii maghiari despre așa-zisul mileniu de ocupație a Ungariei asupra Ardealului care a durat 51 de ani, de la 1867 până în anul 1918.
    Sfidând Adevărul și Dreptul Istoric al Poporului Român asupra Ardealului, conducătorii Ungariei, ai bisericilor catolice maghiare și ai numeroaselor organizații ale etnicilor maghiari din România au programat, în complicitate cu Papa Francisc, ca pe Sfântul Pământ Strămoșesc Românesc, în mijlocul țării noastre, la Miercurea-Ciuc, în ziua de 1 iunie 2019 să declare autonomia teritorială a Ardealului și să acționeze în plan extern pentru recunoașterea acesteia, după modelul Kosovo.
    Pentru a putea pretinde aplicarea principiului autodeterminării popoarelor, Ungaria a acordat dublă cetățenie pentru circa 4,2 milioane cetățeni români (din care 1,2 milioane etnici maghiari) și a cumpărat multe sute de mii de hectare de teren agricol și păduri în Ardeal.  Acestea se adaugă la zecile de mii de imobile dobândite ilegal de multe persoane juridice și persoane fizice maghiare la care Statul Român le plătește anual peste 500 milioane euro la hoții de imobile şi la cei care au fost împroprietăriţi ilegal.
    Cu ştiinţa şi acordul Papei Francisc, la Miercurea-Ciuc este pregătită participarea Preşedintelui Ungariei, a Primului-ministru, a întregului Guvern și Parlament de la Budapesta, a europarlamentarilor din Ungaria (inclusiv a pastorului Tokes Ladislau), a liderilor organizațiilor maghiare din Bazinul Carpatic, din alte țări europene, din S.U.A., Canada și Australia, precum și a peste 100.000 de unguri din Ungaria, Serbia, Slovacia, Cehia, Croația, Ucraina și foarte mulți din România, organizați de U.D.M.R. și bisericile catolice maghiare.
    Serviciul Român de Informații (S.R.I.) și Serviciul de Informații Externe (S.I.E.) au aflat și i-au înștiințat în scris pe Președintele României, Primul-ministru, Președintele Senatului și Președintele Camerei Deputaților despre ce a pregătit Ungaria împreună cu Papa Francisc împotriva Poporului Român și a integrității teritoriale a României! Cu toții ascund Adevărul și nu acționează pentru a interzice vizita Papei Francisc în România și pelerinajul iredentist inventat la Miercurea Ciuc pentru ziua de 1 iunie a.c., unde urmează să fie declarată autonomia teritorială a Ardealului, limba maghiară ca limba oficială în Ardeal și să fie arborate mii de drapele ale Ungariei.
    Partidul România Noastră solicită autorităților Statului Român să acționeze, de urgență, pentru:
    1.Informarea corectă a Parlamentului și  Poporului Român despre pregătirile făcute de Ungaria, împreună cu U.D.M.R. și Papa Francisc, pentru dezmembrarea teritorială a României și declararea autonomiei Ardealului.
    2.Interzicerea vizitei Papei Francisc în România.
    3.Declararea ca persoană non grata a conducătorilor din Ungaria, inclusiv ai partidelor politice, care s-au pronunțat ori au acționat pentru autonomia teritorială a Ardealului.
    4.Scoaterea în afara legii a U.D.M.R., a Partidului Civic Maghiar (P.C.M.) și a Partidului Popular al Maghiarilor din Transilvania (P.P.M.T.).
    5.Eliminarea U.D.M.R. de la guvernarea României și a reprezentanților acestei organizații șovine, extremiste și  antiromânești din toate instituțiile Statului Român, atât cele centrale, cât și cele locale.
    6.Interzicerea Universității de vară antiromânești de la Tușnad, organizată de Ungaria și U.D.M.R,.
    7.Interzicerea separatismului școlar și universitar pe criterii etnice, a limbii maghiare în instituțiile publice și a denumirilor de localități în limba maghiară, identice cu cele din timpul ocupației horthyste.
    8.Dezarmarea formațiunilor paramilitare maghiare din Ardeal.
    9.Informarea tuturor organismelor de conducere ale Uniunii Europene, a Parlamentului European și a Guvernelor din toate țările membre ale Uniunii Europene despre acțiunile Ungariei vizând dezmembrarea teritorială a României.


Dr.Gheorghe Funar
Președintele Partidului România Noastră
Candidat la funcția de Președinte al României, la alegerile din noiembrie 2019



luni, 20 aprilie 2015

ALOGENUL CU SENTIMENT AMAR

  În zilele de 17 și 18 aprilire 2015 a fost organizat și s-a desfășurat la Cluj-Napoca ultimul congres al U.D.M.R., care a făcut bilanțul celor 25 de ani de acțiuni coordonate de la Budapesta împotriva Statului Național, Unitar Român și pentru dezmembrarea teritorială a României, în vederea anexării Ardealului la Ungaria.
            În loc să refuze invitațiile primite de la U.D.M.R. și să boicoteze congresul acestei formațiuni culturale neguvernamentale maghiare, care are ca obiectiv principal obținerea autonomiei teritoriale a Ardealului, liderii partidelor politice parlamentare care, în ultimii 25 de ani, au guvernat România în concubinaj cu U.D.M.R. și împotriva Poporului Român, au fost prezenți la Cluj-Napoca și i-au felicitat pe conducătorii iredentismului maghiar din Ungaria și din țara noastră. Ei i-au lăudat și i-au felicitat pentru profesionalismul lor pe foștii miniștrii ai U.D.M.R. pe care Direcția Națională Anticorupție (D.N.A.) caută să-i aresteze. Se știe că, toate partidele parlamentare s-au opus, prin vot secret cu bile, ca parlamentarii U.D.M.R. să fie arestați pentru faptele lor împotriva Poporului Român și a României.
            Președintele României, domnul Klaus Werner Iohannis le-a transmis un mesaj de felicitare participanților la congresul U.D.M.R., cu toate că știe care sunt obiectivele antiromânești ale extremiștilor unguri și ce acțiuni au întreprins atât în țară cât și în străinătate împotriva Poporului Român și a României.
            La congresul U.D.M.R. de la Cluj-Napoca a fost prezent și președintele Senatului României, alogenul Călin Constantin Anton Popescu Tăriceanu. Acesta a declarat, în timpul congresului, că are un sentiment amar când ajunge în Inima Ardealului  și vede că municipiul reședință al județului Cluj are denumirea legală de Cluj-Napoca, pentru a sublinia trecutul de peste 7.000 de ani al acestei localități geto-dace și continuitatea neîntreruptă a românilor pe aceste meleaguri.
            Dovedind că nu are cunoștințe elementare despre Istoria Poporului Român, urmaș al Poporului Primordial al Geto-Dacilor în Grădina Maicii Domnului, în Dacia Edenică, alogenul Călin Constantin Anton Popescu Tăriceanu a afirmat la congresul U.D.M.R. că denumirea de Napoca este comunistă și trebuie înlăturată, așa cum pretinde Budapesta și extremiștii unguri.
            Pe plăcile de aur de la Sinaia și pe hărțile din antichitate este menționat orașul Napuca sau Napoca, precum și municipiul Napoca, din anul 119 d.Hr. Alogenul Tăriceanu susține că, în urmă cu câteva mii de ani, existau comuniști. Se poate ajunge într-o asemenea situație ridicolă deoarece persoanele alese în Parlamentul României și cele numite în Guvern nu sunt supuse niciunui control medical, dar mai ales psihiatric.
            Același personaj, Călin Constantin Anton Popescu Tăriceanu, nu are niciun sentiment amar că se păstrează la Cluj-Napoca denumirea Universității Babeș-Bolyai, dată personal de tovarășul Nicolae Ceaușescu. Alogenul cu sentiment amar nu a cerut la congresul U.D.M.R. să se revină la denumirea inițială de Universitatea Daciei Superioare, în locul actualei denumiri, dată în perioada socialismului.
            În anul 2003, când s-a căsătorit la Budapesta cu a patra soție, atunci când a renunțat la religia ortodoxă și a trecut la cea catolică, liderul P.N.L. Tăriceanu nu a avut un sentiment amar și nu le-a solicitat autorităților din Ungaria să schimbe denumirea capitalei pentru că provine de la cetatea geto-dacă Buda. Nu le-a cerut nici să renunțe la steagul Budapestei, identic cu cel al României, moștenit și păstrat de 1.100 de ani de la strămoșii noștrii geto-daci.
            Pe vremea Genialului Mihai Eminescu, care a acționat pentru ca Ardealul să se desprindă din Imperiul Austro-Ungar și să revină la Țara-Mamă, denumirea capitalei Ungariei era Buda-Pesta. După ce îl vor căuta procurorii D.N.A. pe alogenul cu sentiment amar s-ar putea ca acesta să vadă doar...buda. Vine vremea când el va trebui să răspundă, ca fost prim-ministru, pentru: genocidul de după închiderea spitalelor și cel provocat de aditivii alimentari cancerigeni; renunțarea ilegală la datoria de aproape trei miliarde dolari a Irak-ului față de Poporul Român; retrocedările ilegale de imobile etc.
            Alogenul Tăriceanu a încercat să-și întemeieze solicitarea ilegală de a ascunde trecutul istoric, de peste 7.000 de ani, al orașului Napoca și de găselnița multiculturalismului. El nu a aflat că la începutul anului 2011, Cancelarul Germaniei, Președintele Franței și Primul-ministru al Marii Britanii au declarat că ”multiculturalismul este un eșec.”
            La congresul U.D.M.R. de la Cluj-Napoca, alogenul cu sentiment amar nu le-a spus participanților dacă a solicitat și a primit sau nu a dobândit cetățenia  Ungariei. Poate află Opoziția din Senat sau mass-media dacă acesta are dublă cetățenie și dacă mai simte sentimentul amar. Alogenul Tăriceanu cu sentiment amar declarat la congresul U.D.M.R. de la Cluj-Napoca:
            - Nu a avut curajul, ca președinte al Senatului României, să le precizeze participanților unguri că România este Stat Național, suveran, unitar și indivizibil.
            - Nu le-a amintit delegaților unguri că Ardealul este Sfânt Pământ Românesc, o parte din Grădina Maicii Domnului, unde trăiește fără întrerupere, de peste 12.000 de ani, o mare parte a Poporului Român, urmaș al Poporului Primordial al Geto-Dacilor, ”singurul moștenitor legitim al acestei patrii”, așa cum a dovedit marele istoric Nicolae Densușianu în cartea ”Dacia Preistorică” și în cartea ”Revoluțiunea lui Horea în Transilvania și Ungaria”, apărută în anul 1884 și care a fost și este interzisă în Ungaria.
            - Nu le-a solicitat delegaților maghiari să recunoască după aproape o sută de ani, Marea Unire de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918 și Tratatul de la Trianon, din 4 iunie 1920.  
            - Nu i-a înștiințat pe participanții maghiari că în limba ungară sunt peste 2.300 de cuvinte care provin din Limba Română, așa cum a confirmat Academia din Budapesta în cartea ”Istoria cuvintelor ungare de origine română”, apărută în anul 1982.
            - A uitat să se laude că în timp ce era prim-ministru al României a promovat proiectul de lege privind Statutul minorităților naționale, elaborat de U.D.M.R. (în timp de 12 ani), iar în ziua de 25 octombrie 2006 în Senat numai reprezentanții P.N.L. și P.D. l-au votat pentru a susține dezmembrarea teritorială a României și autonomia Ardealului.
            - Nu și-a amintit de ”performanțele” vicepremierilor, miniștrilor și secretarilor de stat ai U.D.M.R., materializate în: închiderea a peste 2.000 de școli românești și a circa 200 de spitale; zeci de mii de retrocedări ilegale de imobile; cumpărarea unor uriașe suprafețe de terenuri agricole în Ardeal; loviturilor date instituțiilor de cultură românești etc.
            - Nu a avut curajul să solicite, nici ca premier, nici ca președinte al Senatului, aplicarea principiului reciprocității în relațiile cu Ungaria, astfel încât etnicii români din această țară să beneficieze de același drepturi pe care le au etnicii ungurii din România.
            - A uitat să le amintească despre faptul că nu are un sentiment amar de pe urma prieteniei sale și a afacerilor cu fostul ambasador al Ungariei la București, cel care a fost expulzat din România înainte de anul 1990, pentru acțiunile sale antiromânești, care au culminat cu închiderea Consulatului Ungariei de la Cluj-Napoca.
            - Nu s-a lăudat că, în cei 12 ani când eu am fost primar al municipiului Cluj-Napoca, nu a avut niciodată un sentiment amar când a fost în vîjîială electorală prin Inima Ardealului. Atunci, în perioada 1992-2004, nu a avut curajul să solicite nici primarului municipiului Cluj-Napoca și nici populației majoritare românești să renunțe la trecutul istoric de peste 7.000 de ani și la denumirea de Napoca. Abia în ziua de 17 aprilie 2015, alogenul Tăriceanu, în nume personal și nu al Senatului României, s-a făcut avocat al Ungariei și al U.D.M.R. O fi primit mai mult de 30 de forinți ? Poate va afla Opoziția din Senatul României, care a amânat, de la sfârșitul lunii martie a.c., până după Sfintele Paști,  schimbarea sa din funcție.



Dr.Gheorghe Funar,
Primar al municipiului Cluj-Napoca în perioada 1992-2004



Cluj-Napoca,19 aprilie 2015


miercuri, 3 septembrie 2014

CE SE ASCUNDE ÎN SPATELE ORDONANŢEI GUVERNULUI PONTA III PRIVIND MIGRAŢIA ALEŞILOR LOCALI ?!

Opinia publică din România şi din Uniunea Europeană (U.E.) a fost şocată de adoptarea de către Guvernul Ponta III (P.S.D., U.D.M.R., P.C. şi U.N.P.R.), în ziua de 28 august a.c., a ordonanţei de urgenţă (neconstituţională şi neînscrisă în Legea de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonanţe de urgenţă, pe această temă) vizând suspendarea aplicării Legii privind Statutul aleşilor locali, pe timp de 45 de zile.  Recurgând la diktatură, Guvernul româno-maghiar Ponta III, nu s-a consultat, dar nici măcar nu a înştiinţat structurile asociative ale aleşilor locali, în legătură cu reintroducerea migraţiei politice a primarilor, preşedinţilor de Consilii judeţene şi a consilierilor locali şi judeţeni, aşa cum îi obligă legislaţia existentă. Proiectul acestei ordonanţe prevedea un interval de 10 zile în care aleşii locali să poată migra spre P.S.D. şi alte formaţiuni politice. Ulterior, în textul final al ordonanţei a fost prelungit termenul la 45 de zile, timp care să se suprapună peste campania electorală pentru alegerea Preşedintelui României.
                În spatele acestei ordonanţe de urgenţă se ascund cel puţin următoarele obiective urmărite de către Guvernul Ponta III şi candidatul P.S.D. la funcţia de Preşedinte al României:
                1. Fraudarea alegerilor prezidenţiale, în principal, prin votul multiplu ce va fi practicat de participanţii la turismul electoral din 2 şi 16 noiembrie a.c., precum şi prin valorificarea tuturor pârghiilor pe care le au primarii cu scopul de a-i determina pe alegători să-l voteze pe candidatul Victor Viorel Ponta ca Preşedinte al României.
                2. Formarea unui mare „paravan” după care Ungaria şi U.D.M.R. să înfăptuiască şi să declare autonomia teritorială şi pe criterii etnice a aşa-zisului ţinut secuiesc, la 20 octombrie 2014, cu ocazia sărbătoririi celei de a III-a zi naţională  a Ungariei din acest an.
                3. Vânzarea terenurilor agricole, sub coordonarea directă a premierului Ponta, la state străine şi persoane juridice străine, cu încălcarea Constituţiei şi fără ştirea Poporului Român.
                4. Pregătirea unei noi etape de jefuire a bogăţiilor naturale ale Poporului Român, la cele mai mici redevenţe din lume, începând cu anul 2015.
                5. Ascunderea adevărului privind uriaşele retrocedări ilegale de clădiri, terenuri şi păduri din Ardeal către Ungaria, persoane juridice şi persoane fizice maghiare. Un exemplu edificator şi în acelaşi timp revoltător îl constituie recenta retrocedare ilegală din Alba Iulia, Capitala Unirii, a Bibliotecii Battyaneum, care a fost dată Episcopiei Catolice de Alba Iulia. Odată cu cedarea monumentalei clădiri a acestei Biblioteci au fost date Ungariei şi manuscrisele medievale, de o valoare inestimabilă. În această Bibliotecă se află, din anul 1782, prima jumătate din Codex Aureus, cel mai celebru manuscris medieval din Europa. A doua jumătate a manuscrisului Codex Aureus se află la Vatican. De asemenea a fost dată Ungariei, odată cu clădirea Bibliotecii, toată colecţia de carte şi de manuscrise medievale.
                În cartierul „Cetate” din municipiul Alba Iulia, peste 85% din clădiri au fost retrocedate ilegal către Ungaria şi persoane juridice maghiare. Doar trei clădiri mai aparţin Statului Român, iar dintre acestea imobilele aparţinând Universităţii „1 Decembrie 1981”  sunt în proces de retrocedare către bisericile ungureşti.
                Pe surse, s-a aflat că toate terenurile din cartierul „Cetate” din Alba Iulia, inclusiv cel aferent Catedralei Reîntregirii Neamului, au fost revendicate şi au intrat ilegal în proprietatea bisericilor ungureşti şi a Statusului romano-catolic ! S-ar putea ca noii proprietari unguri să interzică desfăşurarea pe terenurile lor a Sărbătoririi Zilei Naţionale de la 1 Decembrie la Alba Iulia, posibil începând cu anul 2014.
                6. Abaterea atenţiei cetăţenilor români, mai ales a celor cu drept de vot, de la programul electoral formal al candidaţilor Puterii şi Opoziţiei.
                7. Ascunderea înţelegerii secrete dintre partidele politice parlamentare, poreclite de Stânga şi de Dreapta, la alegerile din noiembrie a.c., pentru funcţia de Preşedinte al României, respectiv:
                a) Stânga va achiziţiona, în viu, aleşi locali, mai ales primari şi preşedinţi de Consilii judeţene care sunt cercetaţi penal, dându-le acestora speranţa că îi va putea salva sau amnistia ori graţia la începutul anului 2015 după ce candidatul Victor Viorel Ponta câştigă alegerile, prin fraudarea acestora.
                b) Dreapta a declarat că nu va primi traseişti, dintre aleşii locali, dar nu a făcut un apel la aceştia, care sunt membrii ai P.D.L. şi P.N.L., ca să nu părăsească aceste partidele şi nici nu i-a avertizat că riscă să le înceteze mandatul, după ce această ordonanţă va fi declarată neconstituţională. E important de reţinut că toate actele semnate de către cei care vor migra, în cele 45 de zile, vor fi nule de drept.
                8. Mituirea pre-electorală, din banii publici, a unor aleşi locali şi practicarea traficului de influenţă pentru „sensibilizarea” multora dintre cei aleşi de cetăţeni în iunie 2012.




Dr.Gheorghe Funar
Candidat independent pentru funcţia de Preşedinte al României

  Bucureşti,

29 august 2014

vineri, 22 august 2014

SCRISOARE DESCHISĂ

Adresată cetăţenilor români, din Ţara-Mamă şi de pretutindeni, de către candidatul independent Gheorghe Funar pentru funcţia de Preşedinte al României, la alegerile din noiembrie 2014
 Alegerile pentru funcţia de Preşedinte al României, din noiembrie a.c., au o importanţă crucială pentru existenţa şi viitorul Poporului Român şi a Patriei noastre. După 25 de ani de anti-românism şi jaf internaţional, alegerile pentru funcţia de Preşedinte al României pot şi trebuie să ducă la o ADEVĂRATĂ SCHIMBARE, de la dictatură la democraţie ! În România ultimilor 25 de ani au existat foarte multe vorbe despre democraţie, dar în fapt a fost o dictatură exercitată de asasinii economici şi asasinii politici internaţionali şi autohtoni împotriva Poporului Român, prin intermediul şi cu sprijinul partidelor politice care s-au aflat, cu schimbul, la Putere. După decembrie 1989, în România a existat şi s-a exercitat dictatura partidelor politice împotriva Poporului Român ! Minorităţile politice s-au grupat şi-au acţionat, timp de 25 de ani, împotriva alegătorilor care le-au votat. Cei trei Preşedinţi ai României post-decembriste (Iliescu, Constantinescu şi Băsescu) şi primii-miniştrii s-au comportat şi au acţionat ca stăpâni ai Poporului Român ! Majorităţile parlamentare nu au fost stabilite de alegători, nu au exprimat voinţa Poporului Român şi nu au apărat Interesul Naţional ! Aceste construcţii politice artificiale au fost impuse de stăpânii străini ai României cu scopul de a putea jefui enorm din avuţia Poporului Român, mai ales pe calea privatizărilor, a concesionării bogăţiilor naturale şi a retrocedărilor ilegale de clădiri, terenuri şi păduri.
Jaful din avuţia naţională şi pagubele produse Poporului Român, în ultimii 25 de ani, de Regimurile Iliescu, Constantinescu şi Băsescu, împreună cu partidele şi alianţele politice care i-au susţinut, sunt mult mai mari decât distrugerile din cele două Războaie Mondiale, din secolul trecut!
Regimurile şi Guvernele post-decembriste au ajuns şi s-au menţinut la Putere prin fraudarea alegerilor şi, apoi, prin migraţia parlamantarilor, care nu este şi nu poate fi sancţionată prin încetarea mandatului.
După ce au fraudat alegerile, cei ajunşi la Putere au creat cadrul legal pentru finanţarea partidelor politice parlamentare din banii contribuabililor. După ce le-au furat voturile, aleşii din Parlament i-au pus la plată pe săracii români.
Regimurile post-decembriste, precum şi toate Guvernele din perioada 1990-2014 au refuzat să prezinte pubic STAREA NAŢIUNII şi au ascuns ADEVĂRUL privind drumul greşit pe care au îndreptat Poporul Român şi România ! Niciun Regim post-decembrist şi niciun partid politic care s-a aflat la Putere nu şi-a asumat responsabilitatea pentru modul în care a guvernat România şi pentru STAREA NAŢIUNII !
Partidele politice care s-au aflat la Putere au fost preocupate, mai ales, de două obiective: îndeplinirea poruncilor stăpânilor străini ai României şi, respectiv, de fraudarea alegerilor pentru ca ulterior să poată face jocurile politice.
Regimurile Iliescu, Constantinescu şi Băsescu, împreună cu partidele politice care s-au aflat la Putere în ultimii 25 de ani, au adus Poporul Român şi România în cea mai periculoasă situaţie din ultimile milenii.
Împotriva Poporului Român s-a pus la cale şi se desfăşoară, de 25 de ani, cel mai mare Holocaust din Istoria Omenirii, mult mai mare decât cel suferit de evrei în timpul celui de al-II-lea Război Mondial !
În campania electorală pentru alegerile din noiembrie a.c. candidaţii din partea partidelor şi alianţelor politice care s-au aflat la Putere, în diverse combinaţii, respectiv Elena Udrea, Victor Viorel Ponta şi Klaus Johannis au ocazia să prezinte bilanţul guvernării Regimurilor post-decembriste, timp de 25 de ani, împotriva Poporului Român şi României. Cei trei candidaţi au şansa să explice alegătorilor şi telespectatorilor de ce partidele lor: au furat Poporului Român cea mai mare bogăţie a sa, care este munca; de ce au desfiinţat peste şase milioane locuri de muncă; de ce au închis fabricile, uzinele, combinatele, minele, unităţile agricole, unităţile militare, şcolile, spitalele, institutele de cercetare ştiinţifică etc; de ce au obligat să emigreze peste cinci milioane de români, mai ales tineretul din România; de ce au dat la străini, aproape gratuit, bogăţiile naturale ale Poporului Român; de ce au îndatorat Poporul Român cu peste 150 miliarde euro şi ce au realizat din aceste împrumuturi uriaşe; de ce au lovit crunt în: Învăţământ, Sănătate, Armată, Industrie, Agricultură, Transporturi şi Turism; de ce au răstignit satul românesc; de ce au umilit şi batjocorit milioane de români; de ce au lovit sistematic în demnitatea cetăţenilor români şi în mândria de a fi român; de ce au otrăvit cetăţenii români cu aditivi alimentari cancerigeni şi tineretul cu produse etnobotanice; de ce au acceptat şi susţin genocidul provocat de exploatarea gazelor de şist prin fracturare hidraulică; de ce au pregătit exproprierea cetăţenilor români de către titularii licenţelor de exploatare minieră; de ce au făcut din români cei mai săraci locuitori din Uniunea Europeană şi cetăţeni de rangul doi; de ce au susţinut participarea U.D.M.R. la guvernare şi acţiunile sale împotriva românilor şi a României; de ce au pregătit revizuirea Constituţiei şi au inclus în Legea fundamentală pretenţiile U.D.M.R. şi ale Ungariei îndreptate împotriva Poporului Român şi a Statului Naţional Unitar Român; de ce au adoptat o lege privind vânzarea pământului românesc la străini cu încălcarea Constituţiei; de ce nu au valorificat în Interesul Poporului Român rezerva valutară a României; de ce au acceptat retrocedările ilegale de clădiri, terenuri şi păduri (în valoare de peste 100 miliarde euro); de ce au pregătit şi fraudat alegerile; de ce au oferit la milioane de români pensii şi ajutoare sociale de exterminare mai ales a persoanelor cu handicap; de ce au dispărut peste 10.000 de copii din România şi care este soarta lor; de ce au fost încurajate adopţiile internaţionale şi au fost vânduţi la străini peste 20.000 de copii; de ce au ascuns ADEVĂRUL privind Istoria Poporului Român, urmaş al Poporului Primordial din Grădina Maicii Domnului şi Istoria Limbii Române, urmaşă a Limbii Primordiale a Geto-Dacilor ş.a.
Merită întrebaţi, de către alegătorii şi moderatorii de emisiuni de televiziune şi radio, cei trei candidaţi, Udrea, Ponta şi Johannis, dacă îşi asumă responsabilitatea şi consideră că sunt vinovate partidele lor de modul de guvernare al României, pentru consecinţele acestuia şi, în final, de ce candidează pentru funcţia de Preşedinte al României.
Învăţând din lecţiile amare ale Istoriei din ultimii 25 de ani, Poporul Român are şansa să aleagă ca Preşedinte al României pe un candidat independent, un român iubitor de Neam şi Ţară, cu frică de Dumnezeu, care să respecte Constituţia şi legile, care să oblige Guvernul şi Parlamentul ca să pună în aplicare ceea ce hotărăşte Poporul Român prin referendumuri, în probleme de Interes Naţional ! Guvernanţii şi parlamentarii pot fi obligaţi astfel să renunţe la mentalitatea de dictatori şi să devină „slugi” ale Poporului Român.
Dacă nu vor fi capabili şi nu pot să respecte voinţa Poporului Român vor fi înlocuiţi, în mod legal, cu alţi români patrioţi, competenţi şi incoruptibili.
Românii, din Ţara-Mamă şi de pretutindeni, au şansa uriaşă la alegerile din noiembrie a.c. să facă trecerea paşnică de la dictatura partidelor politice la democraţie ! Este necesar ca românii să se deştepte, să se unească, să se prezinte cu toţii la urne şi să voteze pentru ADEVĂRATA SCHIMBARE ÎN BINE a soartei Poporului Român şi a României !
În acest context politic şi văzând cine sunt candidaţii propuşi de partidele şi alianţele politice pentru funcţia de Preşedinte al României, precum şi reluarea de către aceşti candidaţi a obiectivelor din campaniile electorale, promisiuni pe care nu le-au realizat în 25 de ani, m-am decis să accept solicitarea Filialelor Partidului România Mare (P.R.M.) pentru a candida ca independent la alegerile din noiembrie a.c.
Cu toate că sunt cunoscut de milioane de români din Ţară şi de pretutindeni, pentru Dumneavoastră şi cei care doresc să mă susţină, prin semnături pentru înscrierea în campania electorală pentru alegerea Preşedintelui României, am să prezint câteva date biografice, respectiv câteva informaţii despre activităţile şi preocupările mele:
* M-am născut la data de 29 septembrie 1949 în oraşul Sânnicolau Mare, judeţul Timiş, din părinţi români, Maria şi Vasile Funar.
* Sunt căsătorit, cu Sabina-Mărioara Funar, prof.univ. dr. la U.S.A.M.V. Cluj-Napoca şi avem un băiat George-Sabin şi trei nepoţi.
* Locuiesc în Municipiul Cluj-Napoca, str.Parâng nr.8, bloc H4, ap.14.
* Am absolvit Facultatea de Studii Economice din Cluj-Napoca şi sunt doctor în economie.
* În perioada 1977-1992 am fost cadru didactic (asistent şi lector) la Institutul Agronomic „Dr.Petru Groza”, respectiv Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Cluj-Napoca (U.S.A.M.V.).
* În perioada 1990-1992 am fost ales prodecan al Facultăţii de Horticultură.
* În perioada 1992-2004 am fost ales şi reales primar al municipiului Cluj-Napoca.
* În perioada 2004-2008 am fost ales senator de Cluj, pe lista Partidului România Mare.
* În Parlament am fost ales lider al Grupului parlamentar P.R.M. şi apoi secretar al Senatului României.
* În Parlamentul României am avut o activitate foarte bogată, nemaiînregistrată la niciun ales din ultimii 150 de ani.
* În primăvara anului 1990, am fost unul dintre fondatorii Filialei clujene a Uniunii „Vatra Românească” şi ai Partidului Unităţii Naţionale Române (P.U.N.R.).
* În perioada 1992-1997 am fost ales preşedinte al P.U.N.R., iar din 1998 până în iunie 2013 am fost ales secretar general al Partidului România Mare. La Congresul extraordinar al P.R.M., din 27 iulie 2013, desfăşurat la Alba Iulia, am fost ales preşedinte al Partidului România Mare. Dosarul cu modificările la Statutul P.R.M. şi hotărârile adoptate la acest Congres se află încă pe rol la Tribunalul Bucureşti şi din acest motiv, pentru a nu fi blocată candidatura mea din partea P.R.M. (nefiind pronunţată o decizie definitivă) am decis să candidez la alegerile din noiembrie a.c. ca independent, dar susţinut de Partidul România Mare şi de românii care acceptă oferta mea electorală.
* Am avut onoarea să candidez la funcţia de Preşedinte al României, din partea P.U.N.R., la alegerile din 1992 şi 1996. În anul 1992 m-am clasat pe locul trei, fiind votat de aproape 1,3 milioane de alegători, reprezentând 10,9% dintre cei care s-au prezentat la urne. Atunci sloganul meu electoral a fost „Munca, legalitate, unitate, demnitate şi credinţă în Dumnezeu”.
* În anul 2011 am publicat cartea „Holocaustul împotriva românilor” (687 pagini), urmată în anul 2012 de cartea „Holocaustul împotriva Poporului Român” (507 pagini). Am în pregătire o nouă carte cu titlul „Holocaustul din Grădina Maicii Domnului”. Cele trei cărţi cuprind opiniile autorului cu privire la viaţa politică, economică şi socială din România ultimilor 25 de ani, precum şi numeroase soluţii concrete de rezolvare a consecinţelor guvernărilor post-decembriste.

Conform Legii nr.370/2004 pentru alegerea Preşedintelui României, este necesar ca la dosarul fiecărui candidat să fie depusă o listă cuprinzând cel puţin 200.000 de semnături ale susţinătorilor săi.
Sloganul electoral al candidatului independent Gheorghe Funar este „ROMÂNIA UNITĂ, ROMÂNI FERICIŢI !”
Cu ocazia strângerii de semnături şi în campania electorală voi prezenta o mare parte dintre soluţiile concrete şi realiste privind dezvoltarea economică a României şi creşterea rapidă a nivelului de trai al cetăţenilor români. Temele şi soluţiile prezentate în continuare sunt ocolite sau uitate de candidaţii anunţaţi din partea Dreptei şi Stângii politice, pentru funcţia de Preşedinte al României.
În mod normal şi din respect pentru Poporul Român pe care l-a umilit, batjocorit şi sărăcit, timp de 25 de ani, ar trebui ca partidele politice parlamentare care, la comandă politică străină, au „năpârlit” acum în alianţe de Dreapta şi de Stânga, să-şi asume responsabilitatea asupra consecinţelor guvernării României, să ceară iertare românilor din Ţara-Mamă şi de la cei obligaţi la emigrare, să anunţe că în următorii 25 de ani nu îşi mai desemnează candidaţi la funcţia de Preşedinte al României şi nu mai participă la fraudarea alegerilor şi la actele de corupţie.
Principalele teme pe care le voi aborda în campania electorală sunt următoarele:
- Adoptarea principiului democratic al conducerii României de către Poporul Român, prin referendumuri naţionale, iar Parlamentul, Preşedintele şi Guvernul României, precum şi partidele politice sunt obligate să îndeplinească obiectivele stabilite de majoritatea cetăţenilor români.
- Unirea românilor şi respectarea poruncilor Fiului lui Dumnezeu.
- Interzicerea vânzării pământului strămoşesc, care este bun naţional, la state străine, la persoane juridice şi persoane fizice străine, până când în toate ţările din Uniunea Europeană se legiferează şi se trece la vânzarea terenurilor agricole la străini.
- Valorificarea uriaşelor bogăţii naturale din România în Interes Naţional, numai prin contracte de împărţire a producţiei, din care cel puţin 85% să rămână Poporului Român. Se interzice, prin lege, jefuirea bogăţiilor naturale, în schimbul unor redevenţe derizorii şi umilitoare.
- Reindustrializarea ţării, asigurarea locurilor de muncă şi repatrierea românilor care au fost obligaţi să emigreze de Regimurile Iliescu, Constantinescu şi Băsescu.
- Unirea României cu Republica Moldova, după modelul Germaniei, până la 1 Decembrie 2018, pe baza voinţei exprimate de Poporul Român, singurul din Europa care trăieşte despărţit în două state.
- Dezvoltarea multilaterală şi în ritm rapid a relaţiilor cu Republica Moldova, după modelul german.
- Sprijinirea puternică a comunităţilor româneşti din străinătate şi aplicarea principiului reciprocităţii în relaţiile cu Ungaria, Serbia, Ucraina şi Bulgaria, în ceea ce priveşte drepturile minorităţilor etnice.
- Valorificarea în Interes National a rezervei valutare a Poporului Român, aflată în administrarea Băncii Naţionale, prin alocarea a cel puţin 70% pentru creditarea pe termen lung a agenţilor economici, prin C.E.C. Bank, cu o dobândă de maxim 2%, în vederea dezvoltării economice a României şi a asigurării locurilor de muncă pentru toţi cetăţenii români.
- Redeschiderea minelor şi prelucrarea în România a minereurilor feroase şi neferoase.
- Naţionalizarea unităţilor economice care au fost privatizate şi apoi închise datorită nerespectării clauzelor contractuale, de către noii proprietari, porecliţi „investitori strategici”.
- Oprirea tăierii pădurilor pentru combinatele unor investitori străini, interzicerea exportului de buşteni şi cherestea, prelucrarea masei lemnoase în România.
- Prezentarea în Parlament a proiectului Legii Bugetului de Stat şi promulgarea acesteia numai cu excedent bugetar.
- Alocarea anuală din Produsul Intern Brut (P.I.B.) a cel puţin: 10% pentru Sănătate; 8% pentru Învăţământ; 4% pentru Armată; 3% pentru Cultură (din care 1% pentru şantierele arheologice şi pentru redeschiderea muzeelor de istorie) şi 2% pentru Cercetare ştiinţifică.
- Asigurarea locurilor de muncă pentru români în România, precum şi repartiţii pentru tineri la absolvirea şcolilor şi facultăţilor.
- Reducerea cotei unice de impozitare la 10% şi a T.V.A. la 10%, iar la alimentele de bază la 3%.
- Creşterea calităţii vieţii prin majorarea salariului minim pe economie la 1.500 lei/lună, a pensiei minime şi ajutoarelor sociale la 1.000 lei/lună, a alocaţiei de stat pentru fiecare copil la 500 lei/lună, triplarea burselor pentru elevi şi studenţi, începând cu anul 2015. Ulterior, nivelul acestora, inclusiv a tuturor salariilor şi pensiilor, va creşte anual cu cel puţin 25%.
- Creşterea nivelului de trai al cetăţenilor români prin alinierea salariilor şi pensiilor la nivelul celor din Uniunea Europeană.
- Asigurarea hranei sănătoase pentru populaţia României prin valorificarea întregului potenţial agricol şi refacerea sistemului naţional de irigaţii.
- Realizarea unei reţele naţionale a pieţelor de gros pentru contractarea şi valorificarea produselor agricole de la ţărani şi micii fermieri.
- Interzicerea otrăvirii cetăţenilor români cu aditivi alimentari cancerigeni şi produse etnobotanice.
- Interzicerea exploatării gazelor de şist prin fracturare hidraulică, precum şi a folosirii cianurii în minerit la exploatarea aurului, argintului şi metalelor rare.
- Elaborarea şi aplicarea unui Program Naţional de lichidare a sărăciei din România, din viaţa şi casele românilor, în cel mult cinci ani.
- Reducerea vârstei de pensionare la 60 de ani pentru femei şi 62 de ani pentru bărbaţi.
- Stoparea programului criminal de depopulare a României, mai ales a satelor şi zonei montane, precum şi adoptarea şi finanţarea unui Program Naţional pentru dezvoltarea zonelor rurale, păstrarea tradiţiilor strămoşeşti şi valorificarea moştenirii istorice de la Geto-Daci.
- Cunoaşterea şi valorificarea ADEVĂRATEI ISTORII a Poporului Român, a Limbii Române şi apărarea Genialului Mihai Eminescu.
- Blocarea modificărilor la Legea minelor, susţinută de toate partidele politice parlamentare, care urmăreşte exproprierea românilor de către titularii licenţelor de exploatare minieră.
- Acoperirea integrală a pagubelor produse de inundaţii, la cetăţeni şi persoane juridice, din Fondul de rezervă la dispoziţia Guvernului.
- Realizarea reţelei naţionale de autostrăzi în maxim cinci ani, precum şi finalizarea lucrărilor începute în domeniul hidroamelioraţiilor, în maxim trei ani.
- Modificarea Codului fiscal în sensul că mărirea impozitelor, a taxelor şi accizelor se hotărăşte numai de către Poporul Român, prin referendum naţional.
- Creşterea datoriei externe a României, precum şi sursele de rambursare a creditelor luate de Regimurile post-decembriste, împreună cu guvernatorul Băncii Naţionale a României, se hotărăsc numai de către Poporul Român, prin referendum naţional.
- Combaterea rapidă şi cu fermitate a corupţiei, a evaziunii fiscale, a intrărilor în insolvenţă şi a rambursărilor ilegale de T.V.A.
- Anularea Legii privind procedura insolvenţei şi înăsprirea pedepselor pentru cei care nu plătesc datoriile la Buget şi la firmele creditoare.
- Transparenţă totală şi desecretizarea contractelor de privatizare, a contractelor de concesionare a bogăţiilor naturale şi a licenţelor de exploatare a resurselor naturale, încheiate în ultimii 25 de ani.
- Abrogarea Legilor de privatizare a PETROM şi a Băncii Comerciale Române (B.C.R.), precum şi renegocierea privatizărilor diktate de Fondul Monetar Internaţional (F.M.I.), Banca Mondială şi Comisia Europeană.
- Redeschiderea celor 3.000 de şcoli româneşti şi a celor 50 de spitale închise în timpul Regimului Băsescu, cu concursul premierilor Emil Boc, Mihai Răzvan Ungureanu şi Victor Viorel Ponta, precum şi cu sprijinul P.S.D., P.D.L., P.N.L. şi U.D.M.R.
- Finanţarea din Bugetul de Stat şi din bugetele locale a lucrărilor la Catedrala Mântuirii Neamului, la biserici şi mănăstiri.
- Tragerea la răspundere penală şi civilă a persoanelor vinovate de privatizările frauduloase de lichidarea unităţilor economice şi a locurilor de muncă, de îndatorarea Poporului Român la bănci străine, de acordarea licenţelor de exploatare a bogăţiilor naturale la cele mai mici redevenţe din lume, de Holocaustul împotriva românilor.
- Prezentarea în Parlament a bilanţului tranziţiei, privatizărilor, reformelor, aderării la Uniunea Europeană şi al îndatorării la băncile străine.
- Eliminarea imunităţilor pentru Preşedintele României, parlamentari, miniştrii, procurori şi judecători.
- Asigurarea unor alegeri libere şi nefraudate prin următoarele modificări aduse cadrului legal.
a) În Biroul Electoral Central (B.E.C.) şi în birourile electorale din teritoriu să intre, de drept, reprezentanţii tuturor candidaţilor la funcţia de Preşedinte al României şi nu doar cei ai partidelor politice parlamentare şi ai alianţelor dintre acestea, aşa cum este în prezent. Prin O.U.G.nr.45/2014, premierul şi candidatul Victor Viorel Ponta a interzis candidaţilor independenţi şi candidaţilor partidelor politice neparlamentare să aibă reprezentanţi în B.E.C. şi în birourile secţiilor de votare , cu scopul evident de a putea frauda alegerile pentru funcţia de Preşedinte al României, din noiembrie 2014.
b) Să fie eliminaţi din listele electorale cei 2,2 milioane de alegători fictivi, „masă de manevră” pentru a stabili cine câştigă, prin furt, funcţia de Preşedinte al României. Conform datelor oficiale, numărul cetăţenilor cu drept de vot înscrişi în listele electorale este mai mare cu 2,2 milioane decât numărul cetăţenilor adulţi stabilit la recensământul populaţiei din anul 2011, rezultatele căruia au fost publicate în Monitorul Oficial, abia la începutul lunii august 2014.
c) Buletinele de vot să fie înseriate.
d) Să se prevadă în Legea electorală pedeapsa cu închisoare de la 3 la 5 ani şi confiscarea integrală a averii pentru cetăţenii care pregătesc sau participă la fraudarea alegerilor pentru funcţia de Preşedinte al României.
e) Să se interzică manipularea alegătorilor prin sondaje de opinie în timpul campaniei electorale, precum şi exit-polurile la ieşirea alegătorilor de la urne, în fond o altă stratagemă folosită pentru fraudarea alegerilor.
- Dizolvarea de drept a partidelor politice care pun la cale sau participă la fraudarea alegerilor.
- Interzicerea alocaţiilor bugetare pentru partidele parlamentare şi pentru U.D.M.R.
- Scoaterea în afara legii a U.D.M.R. şi interzicerea partidelor politice constituite pe criterii etnice.
- Stoparea acţiunilor diabolice ale Ungariei şi ale revizionismului maghiar vizând dezmembrarea teritorială a României şi obţinerea autonomiei Ardealului.
- Înlăturarea de pe teritoriul României a însemnelor care amintesc de ocupaţia Ungariei şi de crimele săvârşite de teroriştii unguri împotriva românilor, evreilor şi secuilor.
- Expulzarea din România a cetăţenilor care au acţionat, în ultimii 25 de ani, împotriva Statului Naţional Unitar Român, a Limbii Române, a simbolurilor naţionale ale României, a lui Mihai Eminescu, a celor care au susţinut şi au participat la Holocaustul împotriva românilor, precum şi a celor care au acţionat pentru autonomie teritorială sau alte forme de autonomie ori separatism pe criterii etnice.
- Salvarea rapidă a românilor de la deznaţionalizare şi creşterea sprijinului Statului Român pentru păstrarea identităţii etnice a românilor de pretutindeni.
- Adoptarea cadrului legal pentru apărarea demnităţii românilor din Ţara-Mamă şi de pretutindeni.
- Oprirea împărţirii teritoriale a României cerută de U.D.M.R. şi susţinută de toate partidele politice parlamentare şi candidaţii lor la funcţia de Preşedinte al României.
- Asigurarea unei bune colaborări şi în Interes Naţional între Preşedintele României, Parlament şi Guvern pentru îndeplinirea obiectivelor stabilite de Poporul Român prin referendumuri.
- Participarea Preşedintelui României la şedinţele de Guvern în care se dezbat probleme de Interes Naţional privind politica externă, apărarea ţării, asigurarea ordinii publice, precum şi la cele în care se prezintă proiectele de legi sau ordonanţe de urgenţă vizând respectarea hotărârilor luate de Poporul Român prin referendumuri naţionale.
- Prezentarea de către Preşedintele României, în fiecare an, în Parlament a STĂRII NAŢIUNII, precum şi a unor mesaje cu privire la principalele probleme economice, sociale şi politice ale Naţiunii Române.
- Respectarea obligaţiilor asumate de România ca ţară membră a Uniunii Europene şi a N.A.T.O.
- Atragerea integrală de către Guvern a fondurilor europene cuvenite Poporului Român.
- Extinderea relaţiilor cu Republica Populară Chineză şi marele popor chinez prieten al Poporului Român.
- Dezvoltarea relaţiilor cu Federaţia Rusă şi repatrierea, până la sfârşitul anului 2018, a celor două tezaure ale Poporului Român care au fost duse la Moscova, în anii 1917 şi 1944 (cele 300 plăci mari de aur din tezaurul de la Sinaia).
- Respectarea tratatelor internaţionale ale României, cu excepţia celui cu Ungaria care trebuie urgent denunţat şi a celui cu Ucraina care se impune a fi renegociat.
- Eliminarea, din anul 2015, a umilinţelor la care sunt supuşi cetăţenii români prin neacceptarea, în ultimii 8 ani, a intrării României în Spaţiul Schengen şi a vizelor pentru S.U.A., Canada şi Australia.
Dacă aveţi şi alte propuneri de teme pe care să le susţin în campania electorală, Vă rog să le transiteţi, pe adresa de e-mail gheorghe_funar@yahoo.com, respectiv ioanbaldea@yahoo.com ori prin poştă la adresa sediului Partidului România Mare din municipiul Cluj-Napoca, judeţul Cluj.
Rezolvarea temelor prezentate mai sus depinde mult de viitorul Preşedinte al României, dar decizia finală aparţine Poporului Român, care trebuie să acţioneze unit, cu responsabilitate şi cu fermitate.
Cetăţenii-alegători care nu vor să participe la vot în noiembrie 2014 înseamnă că acceptă pe mai departe, pentru ei şi urmaşii lor, dictatura partidelor politice îndreptată împotriva Poporului Român, precum şi continuarea politicilor de jefuire şi dezmembrare teritorială a României. Cei care nu se vor prezenta la vot înseamnă că sunt de acord ca asasinii economici şi asasinii politici străini şi autohtoni să decidă, în următoarele decenii, soarta Poporului Român şi viitorul României.
În cazul în care Dumneavoastră agreaţi o parte din temele expuse mai sus şi doriţi ca viitorul Preşedinte al României să le îndeplinească împreună cu Poporul Român şi pentru fericirea Neamului Românesc, Vă adresez cinci rugăminţi:
1. Să completaţi, cel puţin, un exemplar din lista de susţinători ai candidatului independent Gheorghe Funar şi apoi, până cel târziu la data de 16 septembrie a.c., să-l expediaţi în original, prin poştă, la adresa P.R.M. Cluj, Bulevardul 21 Decembrie 1989 nr.3, Municipiul Cluj-Napoca, judeţul Cluj. Pentru alte detalii puteţi suna la telefonul 0264-591.448 sau pe e-mail.
2. Să transmiteţi prin e-mail această SCRISOARE DESCHISĂ şi formularul (ataşat) pentru strângerea de semnături la cel puţin 20 dintre neamurile şi prietenii Dumneavoastră.
Tabelul ataşat nu trebuie completat în format electronic, ci acesta trebuie printat şi completat pe toate câmpurile inserate (de preferat, cu un pix cu pastă albastră) cu toate datele corecte, solicitate în formular.
3. Să participaţi activ, în măsura posibilităţilor, la campania electorală pentru susţinerea candidatului independent Gheorghe Funar şi să mergeţi la vot în zilele de 2 şi 16 noiembrie 2014 pentru a decide: SCHIMBAREA DICTATURII PARTIDELOR POLITICE CU DEMOCAŢIA; REUNIFICAREA PATRIEI; FERICIREA POPORULUI ROMÂN.
4. Să conştientizaţi că, dacă în 25 de ani, partidele politice care s-au aflat la Putere şi au avut susţinere majoritară în Parlament nu au reuşit să rezolve problemele României şi ale Poporului Român, nu au reuşit să îndeplinească promisiunile electorale propuse tot de ele, atunci cu siguranţă că noii candidaţi ai alianţelor de Stânga şi de Dreapta pentru funcţia de Preşedinte al României vor oferi electoratului aceleaşi gogoşi şi pomeni electorale. Partidele şi alianţele care îi susţin pe aceşti candidaţi ( Udrea, Johannis şi Ponta) se pregătesc să fraudeze din nou alegerile din noiembrie a.c la fel cum au procedat şi în anii trecuţi. Este incredibil , dar adevărat. Partidele politice parlamentare, care abia după 25 de ani au primit poruncă să se adune, teoretic, la Stânga sau la Dreapta, se pregătesc intens, au staff-uri profesioniste, care să fure cea mai înaltă funcţie în Statul Român, aceea de Preşedinte al României. Cu prilejul acestor alegeri din noiembrie a.c. românilor le-a fost dat să afle că hoţii sunt unii de Stânga şi alţii de Dreapta. Mare e Grădina Domnului ! Niciunul dintre candidaţii partidelor şi alianţelor politice pentru funcţia de Preşedinte al României nu poate jura, cu mâna pe Biblie, că formaţiunile politice din care au făcut sau fac parte nu au fraudat alegerile precedente (prezidenţiale şi parlamentare) şi că nu se pregătesc pentru a fura voturile alegătorilor şi la alegerile din 2 şi 16 noiembrie a.c.
Personal, am convingerea că domnii Victor Viorel Ponta, Klaus Johannis şi doamna Elena Udrea vor spune Adevărul şi nu vor avea curajul să jure strâmb, cu mâna pe Biblie.
Vă amintiţi că după turul II al alegerilor din anul 2009 pentru funcţia de Preşedinte al României, actualul premier Victor Viorel Ponta a recunoscut public că cei din echipa lui Traian Băsescu au furat mai mult decât cei din alianţa care l-a susţinut pe candidatul Mircea Geoană. Acum, pentru alegerile din noiembrie a.c. cei din conducerea P.S.D. şi aliaţii lor sunt mult mai bine pregătiţi pentru fraudarea alegerilor pentru funcţia de Preşedinte al României, dar au uitat să ţină seama de faptul că ei nu pot fura atât de mult cât românii vor vota. De asemenea, cei care se pregătesc şi vor să fraudeze alegerile pentru noul Preşedinte al României nu au luat în calcul faptul că alesul Poporului Român va solicita Parchetului şi Direcţiei Naţionale Anticorupţie (D.N.A) să-i cerceteze penal pe toţi cei implicaţi în tentativa şi în fraudarea alegerilor din noiembrie a.c.
5. Să ţineţi seama de ceea ce a scris Genialul Mihai Eminescu în ziarul „Timpul” din 5 decembrie 1882: „Istoria îşi are logica ei proprie: nici un neam nu e condamnat de a suporta, în veci, un regim vitreg, corupt şi mincinos.” Au fost prea mulţi cei 25 de ani de dictatură a partidelor politice aflate la Putere, a Preşedinţilor şi Guvernelor României împotriva Poporului Român !
Vă mulţumesc pentru sprijinul acordat. Prin munca şi votul Dumneavoastră se vor împlini speranţele pentru o Românie unită şi fericirea Poporului Român !

Dr.Gheorghe Funar
Candidat independent pentru funcţia de Preşedinte al României

Cluj-Napoca, 20 august 2014