Se afișează postările cu eticheta Gr. C.. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Gr. C.. Afișați toate postările

luni, 3 noiembrie 2025

Avem o țară...

Pentru că mulți dintre cititori nu cunosc poezia „Avem o țară” care a stârnit dispute aprinse între apărătorii ortodoxiei și neo-marxiștii autohtoni cărora li s-au alăturat și alți orfani de suflet și de caracter, m-am gândit că e bine să postez poezia.

După lectură sunt convins că nimeni nu se va întreba cine e autorul pentru că e poezie patriotică frumoasă, reușită, dătătoare de curaj în situații de cumpănă pentru țară.

De asemenea, nu cred că va găsi cineva un singur vers de sorginte legionară, îndemn la ură,  șovinism, iredentism, antisemitism, ori care nu s-ar preta pentru citire, cântare, memorare, recitare în diferite ocazii, indiferent ce canoane ar exista la momentul respectiv. Și atunci de ce întreg balamucul iscat?

Avem o țară unde au stăpânit odată

Vitejii Daci bărbați nemuritori

Și unde stau de veacuri laolaltă

Izvoare văi și munți cu fruntea-n zări.

Avem troițe sfinte altare și icoane

Și candeli ard cu mii de pâlpâiri

Avem atâtea lacrimi și prigoane

Că ne e plin pământul de martiri.

Avem la Putna Sfânt și viu cu duhul

Pe cel ce-a stat Ortodoxiei scut

Și azi de-l vom chema să-nfrâng-apusul

Va răsturna cinci veacuri de pământ.

Avem pe Brâncoveanu pildă tare

Căci pruncii lui sub sabie-au căzut

Ca să păzească fără de schimbare

Credința dreaptă-n care s-au născut.

Avem Ardealul sfânt pământul răstignirii

Cu tunuri sfârtecat de cel viclean

Avem ierarhii sfinți pe Iancu și martirii

Pe Horia tras pe roată pentru neam.

Azi iarași te-au suit vrăjmașii tăi pe cruce

Ardeal cu trei culori împodobit

Scriind deasupra vina ta cu sânge

Aceea că ortodoxia ai iubit.

Avem un Rai de sfinți în temniți dați la moarte

Și aruncați în groapa neștiuți

Dar astăzi dând pământul la o parte

Ies moaște sfinte-n zeghe grea de deținuți.

E jertfa lor de veacuri mărturia

Ce strigă din morminte pân' la noi

Să apărăm cu râvnă Ortodoxia

Și-acest pământ de Sfinți și de eroi.

                                                                      Gr. C.

miercuri, 11 decembrie 2024

Minaur Baia Mare a câștigat la Bacău...


CS Minaur Baia Mare şi CSM Bucureşti au obţinut victorii, marţi, în meciurile disputate din etapa a 14-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, prima a returului.

CS Minaur Baia Mare a dispus de CSM Bacău cu scorul de 32-26 (18-14), în deplasare. Milan Kotrc a marcat 9 goluri pentru Minaur, iar Tudor Botea a reuşit 8. De la băcăuani s-a remarcat lituanianul Gabrielius Zanas Virbauskas, cu 14 goluri.
CSM Bucureşti a întrecut-o pe CSM Vaslui cu scorul de 27-23 (12-7), în Sala Apollo. Răzvan Şefan Chiratcu a înscris 6 goluri pentru ”tigri”, iar Andrei Mihalcea şi Zamfir-Zavenica Dumitrana au înscris câte 5 goluri. Portarul Valentin Petrila a avut 13 intervenţii.
Andrei Iaşceanka a marcat 7 goluri pentru vasluieni.

Grigore CIASCAI