Se afișează postările cu eticheta Grecia-România. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Grecia-România. Afișați toate postările

joi, 14 noiembrie 2013

Avancronica meciului Grecia – România

Pe arena celor de la Olympiakos, Grecia intalneste Romania in prima mansa din cadrul barajului pentru calificarea la mondialul brazilian din 2014. Dupa cum bine se stie, Grecia este o echipa care se apara foarte bine avand in Sokratis Papastathopoulos si Vasilis Torosidis 2 fundasi care evolueaza la echipe bune din Europa, chiar daca nu sunt titulari acolo, totusi, au jucat ceva meciuri in acest sezon, iar pe langa acestia mai sunt si jucatori de la Olympiakos, o echipa buna din Liga Campionilor. Nici pe faza ofensiva, elenii nu stau rau, si chiar daca vedeta Samaras nu va juca, el acuzand ceva probleme in aceasta saptamana, tot mai raman jucatori care pot face diferenta precum: Salpingidis, Mitroglou sau Gekas, mai ales ca grecii evolueaza in fata propriilor fani. De partea cealalta, Romania si-a pierdut unul dintre cei mai buni oameni ai sai, pe fundasul Vlad Chiriches, care s-a impus neasteptat de repede la Spurs, insa s-a accidentat in ultima partida a echipei din Londra si va lipsi la aceasta partida. Se pare ca va lipsi si Tatarusanu, insa el nu este o mare pierdere, Pantilimon avand calitate necesara sa-l inlocuiasa cu brio. De asemenea, Pintili va absenta si el, insa nici acolo nu cred ca e o mare problema, Lazar fiind un jucatori de calitate, mai ales ca evolueaza in Grecia. Va fi greu pentru Romania sa faca fata in Grecia, mai ales ca nu vad cum ar putea marca deoarece nu prea exista calitate in fata, singurul jucator care ar putea face diferenta fiind Alex Maxim, un jucator aflat intr-o forma excelenta, insa dupa cate se pare el nu este in gratiile selectionerului Romaniei, iar un alt jucator care putea face diferenta pe contre, el fiind si foarte bun la finalizare ar fi fost Gigel Bucur, insa el n-a fost convocat. In aceste conditii, cred ca Grecia se va impune fara sa primeasca gol.Preluare Sport Local

                                                                                  de Istvan Bertalan


Se apropie meciul anului pentru Victor Piţurcă şi o întreagă generaţie de fotbalişti români!

"Cred că şansele sînt 50%-50%. Din momentul în care am aflat adversarul de la tragerea la sorţi, nu facem altceva decît să studiem echipa României şi jocul său. Şi, bineînţeles, am analizat punctele forte ale jucătorilor şi o să le avem în vedere şi la meci. Pe de altă parte, am observat punctele slabe, şi ale lor, şi ale noastre, pentru a putea să facem faţă românilor"a spus selecţionerul Greciei, Fernando Santos, care e convins că România va juca prudent şi anticipează o strategie de contraatac a lui Victor Piţurcă.
Această filozofie va fi abordată şi de greci, anunţă selecţionerul portughez al elenilor.
"Cunoaştem cu toţii că trebuie să înscriem, dar este şi mai important să nu primim gol. Nici una dintre echipe nu va juca pentru un scor egal. Sînt sigur că nici România nu a venit aici pentru o remiză. Sigur va avea grijă de apărare, dar va încerca pe contraatac să ne surprindă. Şi noi vom face acelaşi lucru. Ne gîndim mai întîi la apărare şi apoi ne vom preocupa să înscriem”, a declarat Fernando Santos, conform digisport.ro
Hai România! Acum ori niciodată! Aşa cum au strigat suporterii români şi atunci când ne-am calificat la CM din Mexic 1970! Doamne ajută!

                                                                                              GDL