Se afișează postările cu eticheta Lia Savonea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Lia Savonea. Afișați toate postările

luni, 20 octombrie 2025

Scor strâns, 5-4! Urmează prelungirile...

Curtea Constituţională a României (CCR) a admis, luni, sesizarea depusă de Înalta Curte de Casaţie de Justiţie (ICCJ) în legătură cu legea privind pensiile magistraţilor, pentru care Guvernul şi-a angajat răspunderea în Parlament, şi a stabilit că actul normativ este neconstituţional. Votul a fost strâns în CCR: 5 la 4 pentru admiterea sesizării.

Potrivit unor surse, în favoarea admiterii sesizării ÎCCJ au votat judecătorii: Gheorghe Stan, Cristian Deliorga, Mihaela Ciochină, Bogdan Licu și Mihai Busuioc. Împotrivă au votat: Simina Tănăsescu, Csaba Astzalos, Dacian Cosmin Dragoș și Laura-Iuliana Scântei.
Președinta Înaltei Curți de Casație și Justiție, judecătoarea Lia Savonea:
„Decizia CCR arată că statul de drept se apără prin Constituție, nu prin atacuri politice”, spune Lia Savonea, subliniind că, în fața „atacurilor și presiunilor din ultimele luni”, verdictul Curții arată că „fundamentul constituțional al statului de drept rămâne solid, dincolo de orice dispută politică”.
Mesajul vine la scurt timp după ce CCR a decis că legea prin care Guvernul își propunea să reformeze pensiile de serviciu în magistratură este neconstituțională.

C.L.

vineri, 20 septembrie 2024

Rușine Justiția Română. Mario Iorgulescu scăpat de 14 ani de închisoare!

Lia Savonea și Adriana Ispas, judecătoarele de la Curtea Supremă care au anulat condamnarea la aproape 14 de închisoare primită de Mario Iorgulescu pentru omor, au explicat în Motivare că au luat această decizie deoarece Iorgulescu nu a intenționat să omoare pe cineva.

Judecătorul Dan Enescu a făcut opinie separată, dar el a fost în minoritate. Magistratul consideră că tânărul a comis fapta cu intenție indirectă, deci trebuie judecat pentru omor, nu pentru ucidere din culpă.

Prin urmare, opinia majoritară a completului a fost că verdictul de aproape 14 ani de închisoare trebuie anulat, iar dosarul trebuie trimis spre rejudecare la Curtea de Apel București pentru ucidere din culpă, și nu pentru omor.

Diferența este că omorul se pedepsește cu închisoare de la 10 la 20 de ani, iar uciderea din culpă în formă agravată – de la 2 la 7 ani.

Mario Iorgulescu mai are o condamnare de 3 ani de închisoare, într-un alt dosar, pentru sechestrare de persoane.

El nu a făcut nicio zi de pușcărie deoarece, la scurt timp după ce a produs accidentul mortal, familia l-a scos din țară. El e acum în Italia și pretinde că nu poate face închisoare din cauza unor probleme psihice. Italia refuză extrădarea sa.

„Raportat la circumstanţele de fapt ale cauzei pendinte, infracţiunea de omor ar fi posibilă doar în situaţia în care autovehiculul ar fi fost folosit sau acceptat a fi fost folosit drept mijloc în scopul suprimării vieţii victimei. Or, nici instanţa de fond şi nici instanţa de apel nu au relevat o asemenea împrejurare. (…)

Nesocotirea de către inculpat a dispoziţiilor legale referitoare la circulaţia pe drumurile publice (a condus cu viteză excesivă, sub influenţa băuturilor alcoolice şi a substanţelor interzise) sunt stări, situaţii, împrejurări concomitente săvârşirii infracţiunii ce relevă un grad de pericol ridicat al faptei şi o periculozitate mare a infractorului, încadrând infracţiunea în forma agravată (…), text de lege în baza căruia inculpatul urmează a răspunde penal”, potrivit motivării judecătoarelor Lia Savonea și Adriana Ispas.

                                                                                            G.C.