Se afișează postările cu eticheta Lumi paralele. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Lumi paralele. Afișați toate postările

marți, 16 iulie 2024

Poesis - Gelu DRAGOȘ

 


Lumi paralele

Oare ce umbră a trecut deasupra acestei

Ierbi acum o mie de ani

A fost călcată cosită mângâiată

S-au adăstat speranțe aici sau ură

Iarba pe care-o ating troienește-ntr-o albă lume

Mai uriașă distanța între ea și orbul meu

Decât între galaxiile care-au fost demult

Trăim în lumi paralele ținându-ne de mână

Nicidecum nu se-ntâlnește undeva o lumină

Trăise în ghinda mea nevăzut de nimeni

Cum foile de ceapă

Invidioase pe usturoi că se protejează mai bine...

sâmbătă, 26 octombrie 2013

LUMI PARALELE

Toți îi trag cu generația de sacrificiu.
Bineînțeles, ei aflându-se în centrul discuției.
Întrebarea pe care mi-o pun, de câte ori aud sintagma, este dacă a existat vreodată o generație normală!?!
Liniștită, calmă, preocupată și de binele general.
E clar ! Am ajuns într-un punct mort !
Nici țărișoara nu mai poate fi vândută. OLTCHIM - eșec, CUPRUMIN - eșec, CFR MARFĂ - eșec, ROȘIA MONTANĂ - care pe care ...
Resursele minerale nu mai pot fi nici măcar explorate.
Despre exploatare nici vorbă.
Gazele de șist creeazăisterii naționale.
Punga de la Siliștea (of course, Pungești) rămâne la locul ei.
În schimb a dispărut primarul !?!
Rușii jubilează ! Ne mai iau câteva miliarde din punga publică, în anii ce vin.
Alcoolemia la volan a fost permisă. Deocamdată la 0,15% !
Alternativă politică nu există, deși mulți visează mălaiul.
De maidanezi, indiferent de specie, nu putem scăpa.
Totul este neconstituțional.
Chiar dacă e câte ceva, tot neconstituțional e !
Nu te pui cu alba-neagra de la CCR !
De ieri, sunt mai liniștit.
Sfârșitul lumii a fost stabilit pentru 16 martie 2880. Seara.
Ce se v-a întâmpla în România până la sfârșitul lumii ?
Fără îndoială, vor fi simulări săptămânale.
Pe bani negri, albi, verzi și în direct.
Americanii au descoperitleacul universal.
Un singur gram din noul produs ar neutraliza, instant, un milion de oameni !
Parcă văd că ratăm și sfârșitul lumii !
 Toate bune ?!

                                                          Sergiu Găbureac