Se afișează postările cu eticheta Maică. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Maică. Afișați toate postările

marți, 22 iulie 2025

Lucian Davidescu: “E panică, maică, uite ce nostalgic e boboru’, zice că era bun Ceaușescu.”


E panică, maică, uite ce nostalgic e boboru’, zice că era bun Ceaușescu.

Păi la ce întrebare moral-estetic-tefelistă ați pus, ce v-ați fi așteptat? Cum adică “bun” sau “rău”, fi-v-ar basmele de adormit cretinii să vă fie!

Până și eu, care îs anticomunist din ăia cu spume la gură, aș fi răspuns la așa întrebare “da, bă, era bun Ceaușescu”.

Deci Ceaușescu a fost produsul regimului de atunci, unul falimentar din start. Dar el personal s-a remarcat prin două lucruri: unul mai degrabă pozitiv – ambiția de a-și dezvolta autonom ceea ce el vedea ca pe un soi de fief feudal personal, celălalt negativ până la catastrofă – omul era totuși analfabet și incompetent, lucru care a făcut colapsul sistemului și mai greu de suportat decât în alte părți.

Dar “rău”? Prin comparație cu ce? Ar fi rămas în istorie ca “rău” poate dacă după el veneau unii competenți și bine-intenționați. Dacă puținul agonisit cu atâta trudă ar fi rămas să contribuie la aspirațiile de coeziune socială dinainte, în loc să vină foștii securiști să fure și să distrugă pe ce au putut pune mâna, ca molima de lăcuste.

Comunismul “prețuia” omul în modul ăla rapace-maniacal, până la punctul în care îl împușca dacă încerca să fugă și cerea răscumpărare pe cap de vită furajată ca să-ți dea voie să pleci din țară. Securismul, dimpotrivă, a ajuns să spună explicit să pleci din țară dacă nu-ți place, că și așa suntem prea mulți și prea scumpi, că ăia din Asia sunt mai ieftini și nu mai fac atâtea mofturi.

Da, avem bani, mâncare și acces la lucruri despre care părinții și bunicii noștri nu-și închipuiau că există, dar ăsta nu-i meritul Securistanului. Oamenii munceau și atunci, chiar dacă cu mai puțin spor, și ar fi făcut-o indiferent dacă regimul era comunist, capitalist sau islamist. Dacă acceptau să mănânce ciorbă de oase, să stea în frig și întuneric, o făceau și în ideea că munca lor va fi de folos cândva. Deci nu capătă acum nimic de pomană, și în nici un caz de la lăcustele securiste, care știu doar de ciordeală și de vrăjeală.

Iar asta cu cutărică e “rău”, prin urmare eu sunt “bun” oricât de hoț și ticălos aș fi este vrăjeală ordinară. Da, bre, Nicu ăla a fost analfabet și incompetent, dar totuși noroc cu el că dacă era Nicu ăsta în locul lui – sau altul ca el proptit de lăcustele securiste – acum eram regiune semi-autonomă în Republica Sovietică Socialistă Ucraineană.

Autor: Lucian Davidescu

vineri, 1 decembrie 2023

Maică, Românie

 

                                                                               de Aurelia OANCĂ

 

Ridică-ți brațul maică Românie!

Adună-ți fiii care te iubesc!

Să fim din nou un neam, nu o etnie

În țara noastră, suflet românesc.

 

 În trupul tău strămoșii plâng amarnic,

Și se răstoarnă toate-n jurul lor,

Fii mamă bună omului cel harnic

Și doină sfântă-n sufletul cu dor.

 

Fii mamă bună și ocrotitoare,

Pentru acei ce-n veacuri au luptat,

Au spus în lume focul care doare

Și-au vrut în veci să fie apărat,

 

 Pământul drag ce-i sfântă moștenire,

Pentru copiii tăi în veci de veci,

Să o cinstim și să-i dăm preamărire,

Române drag, de-aici să nu mai pleci.

 

 Ridică-ți brațul, maică Românie!

Adună-ți fiii care te iubesc!

Pământul tău o casă să ne fie,

Să ne iubim și graiul românesc!