Se afișează postările cu eticheta Melbourne. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Melbourne. Afișați toate postările

duminică, 27 ianuarie 2019

Sârbul Novak Djokovic - campion pentru a şaptea oară la Melbourne!


 Novak Djokovic a scris istorie la Melbourne, după ce l-a surclasat pe Rafael Nadal, scor 6-3, 6-2, 6-3. Sârbul a câștigat al treilea turneu de Grand Slam consecutiv, după un meci în care ibericul a fost de nerecunoscut făcând foarte multe erori neforțate. Nole s-a aflat la nivelul său obișnuit și a demonstrat că merită să fie pe primul loc în ierarhia ATP. În urma acestui succes, el a stabilit un record la Australian Open, fiind primul jucător care câștigă de șapte ori acest turneu.

Rafael Nadal nu și-a putut practica jocul în fața liderului mondial, a greșit foarte mult (28 de erori neforțate, față de doar nouă ale adversarului), nu rezistat în schimburile lungi, nu a avut răspuns pentru backhand-ul sârbului și nu a ajuns suficient de rapid la majoritatea scurtelor puse de Djokovic. Rafa a avut probleme mari cu forehand-ul, 15 erori din cele 28 venind cu această lovitură. HotNews

duminică, 20 ianuarie 2019

BREAKING NEWS. Angelique Kerber eliminată la Melbourne!!!

 Surpriză imensă la Melbourne!!!Numărul 2 mondial, germanca Angelique Kerber, învinsă fără drept de apel de Danielle Collins (scor 6-0, 6-2)!!!


 Danielle Rose Collins (35 WTA) a furnizat cea mai mare surpriză de până acum pe tabloul feminin de simplu de la Australian Open 2019. Americanca i-a administrat o înfrângere usturătoare germancei Angelique Kerber, favorita numărul doi de la Melbourne: 6-0, 6-2 a fost scorul întâlnirii care a durat doar 56 de minute.

Învingătoare la Australian Open în 2016, Angelique Kerber a avut procentaje catastrofale pe ambele servicii (26% puncte câștigate cu primul serviciu și 36% cu al doilea). Germanca a bifat doar șase lovituri câștigătoare, față de cele 29 ale adversarei. Cinci duble greșeli și 17 greșeli neforțate a comis Kerber pe durata partidei.

În sferturi, Collins va juca în compania învingătoarei din meciul Sloane Stephens (locul 5 WTA), cap de serie numărul 5, şi rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (locul 44 WTA).

Pentru jucătoarea în vârstă de 25 de ani este prima dată când ajunge sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. Mai mult, Collins nu câștigase niciun meci în cele cinci prezențe pe tabloul principal la turneele de Grand Slam.

"Pur si simplu nu a fost ziua mea. Nu am jucat tenisul pe care îl pot juca. Ea a jucat foarte bine. Cred ca a jucat unul dintre cele mai bune meciuri ale sale, ca sa fiu sinceră. A lovit fiecare minge în teren. Se mişca bine. Pentru mine, nu a fost ziua mea, nu a fost tenisul meu bun, dar meritul este al ei, a jucat un meci bun", a spus Kerber dupa eliminarea de la Australian Open.
.


                                                                                  HotNews.ro

marți, 27 martie 2018

O greşeală de software l-a costat pe Lewis Hamilton victoria la Melbourne: "Nu a greşit cu nimic!"


Directorul executiv al Mercedes AMG, Toto Wolff, a vorbit despre prologul noului sezon, marcat de un podium pentru Ferrari, respectiv de un argint pentru Lewis Hamilton.
Austriacul a spus, pentru site-ul Formulei 1, că victoria lui Vettel de la Melbourne a venit ca urmare a unei erori de software, care l-a dezavantajat pe Hamilton.
"Lewis nu a greşit cu nimic! Înfrângerea a fost cauzată de o eroare de software. E acelaşi soft pe care îl folosim de cinci ani încoace, iar astăzi ne-a oferit nişte cifre greşite. Am riscat puţin când am decis ca Lewis să rămână cu pneurile soft până la final, dar era singura soluţie pentru ca el să rămână deasupra lui Kimi (n.r Kimi Raikkonen). Sistemul a greşit când a intervenit Safety Car-ul virtual, iar diferenţa dintre Lewis şi Sebastian s-a păstrat până la final", a pus Toto Wolff.
"Dacă e sa ne uităm la toate rezultatele din weekend (n.r antrenamente, calificări), putem observa că nu suntem acolo unde trebuie. Trebuie să fim mai rapizi! Anul trecut eram mai aproape de Mercedes, puneam mai multă presiune pe ei. Chiar dacă Lewis (n.r Hamilton) conducea cursa anul trecut, îl puteam forţa sa opreasca mai devreme la boxe. Aveam un ritm bun. Astăzi nu cred că ne putem ne bate de la egal la egal cu ei", a spus Vettel la finalul cursei, pentru site-ul Ferrari.
Sebastian Vettel şi-a adjudecat primul Mare Premiu al noului sezon din Formula 1, în Australia. Neamţul a profitat de abandonul echipei Haas, care şi-a pierdut ambii piloţi, Grosjean şi Magnussen, într-un interval de două ture. Vettel a intrat la boxe în timp ce piloţii trebuiau să se supună Safety Car-ului virtual, adică să nu depăşească într-un anumit interval de timp. Vettel a reintat pe circuit în faţa plutonului, iar până la final n-a mai cedat prima poziţie.

                                                                                               Mediafax

sâmbătă, 24 martie 2018

Formula 1. Hamilton, pole position la Melbourne pentru prima cursă a sezonului!


 Lewis Hamilton (GBR) Mercedes AMG F1 celebrates his pole position in qualifying parc ferme. 24.03.2018. Formula 1 World Championship, Rd 1, Australian Grand Prix, Albert Park, Melbourne, Australia, Qualifying Day. - www.xpbimages.com, EMail: requests@xpbimages.com - copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Batchelor / XPB Images
Lewis Hamilton va pleca din pole position în prima cursă a sezonului din Australia și va fi acompaniat pe prima linie a grilei de Kimi Raikkonen. Sebastian Vettel și Max Verstappen sunt prezenți pe linia a doua.
Mercedes și-a confirmat statutul de favorită la câștigarea titlurilor mondiale prin performanțele obținute în prima sesiune de calificări a noului sezon.
Lewis Hamilton a stabilit cel mai bun timp după ce a fost cronometrat cu 1:21.164 și a stabilit astfel un nou record al circuitului de la Melbourne. Pilotul echipei Mercedes va pleca din pole position și va fi acompaniat pe prima linie a grilei de start de Kimi Raikkonen.
Chiar dacă a fost mai lent cu aproape șapte zecimi de secundă, finlandezul a reușit să-l învingă pe coechipierul său de la Ferrari, Sebastian Vettel, care va pleca de pe locul trei din fața lui Max Verstappen (Red Bull). Daniel Ricciardo a stabilit al cincilea timp, însă a fost retrogradat cu trei poziții și va pleca doar de pe locul opt ca urmare a unei penalizări pentru încălcarea regulamentului sub steag roșu în a doua sesiune de calificări.
Marea surpriză a fost produsă de Haas, care va pleca de pe locurile cinci și șase prin Kevin Magnussen și Romain Grosjean, în timp ce Renault și-a trecut de asemenea în cont o dublă clasare în top 10 prin Nico Hulkenberg și Carlos Sainz Jr.
Valtteri Bottas nu a parcursul niciun tur cronometrat în Q3. În turul de încălzire, acesta a “mușcat” o mică porțiune de iarbă din virajul 2 care probabil era încă umedă după o ploaie din urmă cu câteva ore. Pilotul echipei Mercedes a pierdut controlul volanului și s-a lovit de zidul de pe marginea circuitului, iar partea dreaptă și spatele monopostului au fost grav avariate. Întrucât finlandezul a rămas blocat pe mijlocul circuitului, sesiunea de calificări a fost întreruptă timp de circa 10 minute.
În ciuda progreselor demonstrate pe parcursul celor două sesiuni de teste de la Barcelona, McLaren nu a reușit să pătrundă în ultima parte a calificărilor cu niciunul dintre piloți. Fernando Alonso va lua startul de pe locul 11, după ce a ratat prezența în Q3 pentru mai puțin de două zecimi de secundă, și va fi acompaniat pe a șasea linie a grilei de către coechipierul său, Stoffel Vandoorne. O soartă similară au avut însă și Force India și Williams.
Marele Premiu al Australiei va avea loc duminică, 25 martie, cu începere de la ora 08:10 și va fi transmis în direct de Digi Sport și Telekom Sport.


automarket.ro

luni, 29 ianuarie 2018

Simona Halep povesteste calvarul prin care a trecut la Melbourne




Australian Open 2018 a fost unul dintre cele mai frumoase turnee din cariera Simonei Halep, dar si unul extrem de dificil.

Reprezentanta noastra a pierdut sambata finala cu Caroline Wozniacki, iar tenismena noastra dezvaluie ca n-ar fi crezut ca poate ajunge pana in ultimul act la Melbourne dupa accidentarea la glezna stanga suferita in prima runda.

"Daca mi-ar fi spus cineva dupa primul tur ca o sa fiu in finala nu l-as fi crezut, pentru ca la inceput a fost foarte rau. Ma durea in fiecare zi. N-am putut sa ma antrenez mai mult de 10-15 minute. Zilnic, n-am facut decat sa lovesc cateva minute. Nu am crezut ca pot sa trec prin toate aceste meciuri", a spus Simona Halep in cadrul unei conferinte de presa, potrivit site-ului 30zero.ro.

Pe langa aceste dureri, Simona s-a mai confruntat in finala si cu o stare de oboseala, ca urmare a meciurilor de lunga durata cu Lauren Davis (turul III) si Angelique Kerber (semifinale).

"Cu siguranta ca am simtit efectul acelor meciuri, am fost foarte obosita. Am avut multe probleme la picioare, dureri peste tot. Piciorul drept e umflat. Ambele-s terminate, acum. Corpul meu n-a mai putut", a mai precizat tenismena nascuta la Constanta.

Mai mult, caldura excesiva de la Melbourne, de peste 30 de grade Celsius si umiditatea de 50%, i-a creat o alta problema sportivei in varsta de 26 de ani.


"Pauza de caldura a fost foarte buna, desi s-ar putea sa ma fi taiat un pic momentul acela. Dar aveam nevoie de el, aveam nevoie sa-mi reglez respiratia, pentru ca am avut dureri de cap in timpul meciului. Am avut ameteli si dureri de cap", a conchis Simona. ZIARE.COM