România și Rusia vor
juca vineri în semifinale, de la 18:30. Cealaltă semifinală, Franța - Olanda, se joacă de la 22:00. Ambele
meciuri au loc la Paris.
Finala mică se joacă duminică, de la 15:00, în timp ce marea
finală are loc tot duminică, de la 18:30, tot la Paris.
Au luptat însă pentru palmares, pentru un loc mai bun şi
pentru orgoliu. Nu poate fi dată la o parte nici rivalitatea istorică între
cele două ţări vecine.
Ce s-a întâmplat însă pe final?
Când mai erau 29 de secunde de joc, la scorul 31-29 pentru
maghiare, pe atacul României, Ambros Martin a cerut time-out. Le-a spus fetelor
că şi înfrângerea la două goluri ne ajută să ajungem în semifinale. Eliza
Buceschi a găsit însă un culoar, a pătruns. A scos eliminarea şi aruncarea de
la 7 metri! Laslo a ratat însă.
Mai erau 8 secunde de joc! Kim Rasmussen mai avea de luat un
timp de odihnă. Nu l-a cerut însă. Unguroaicele nu au mai repus mingea în joc.
Dacă mai marcau o dată și ne învingeau
la 3 goluri, România era eliminată.
S-au mulţumit cu victoria. Au vrut să bată România, dar să
nu se califice Norvegia? Sau pur şi simplu nu le-a interesat acest război al
golaverajelor, al diferenţelor, în care ele nu mai contau?
România a pierdut cu Ungaria, scor 29-31, dar este în proporție de 99 la sută în semifinalele Campionatul
European de handbal feminin din Franța!
Dacă Germania nu bate la 11 goluri Olanda, România merge în penultima fază a
competiției.
Formația lui Ambros
Martin va merge cel mai probabil în semifinale, unde va înfrunta naționala Rusiei.
Articol de — Marian
Ursescu Miercuri, 12 Decembrie 2018

