Se afișează postările cu eticheta Un discurs de luat în seamă. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Un discurs de luat în seamă. Afișați toate postările

duminică, 22 ianuarie 2023

Dan Stoica: Un discurs de luat în seamă

 

Președintele ukranian a ținut o cuvântare la Forumul mondial de la Davos în care și-a exprimat îndoiala în existența lui Putin. (nu e glumă).

El crede că Putin nu ar mai fi în viață și că un colectiv de tovarăși ar lua hotărâri în numele lui.

Nu știu dacă e relevant pentru altcineva decât pentru presă acest amănunt. Între timp structura de comandă a armatei ruse s-a umplut de nume reale, de purtători de răspunderi care mai de care mai concreți. Acum s-a aflat că șeful statului major, generalul Gherasimov e un mare teoretician al strategiei militare și că i-a fost profesor și lui Zaluznyi, comandatul din tabăra opusă. Deci cu s-au fără Putin armata o duce bine și își vede de treabă.

Și atunci de ce se îndoiește Volodimir?

Bine, el nu a aflat încă câți oameni mor în Donbas zilnic și că cea mai mare parte sunt ucraineni.

Un alt element trist în aceste zile a fost doborârea elicopterului cu ministrul de interne și întreg statul major (vreo 19 purtători de funcții importante în acest minister esențial în vreme de război). Mă gândesc cât s-au chinuit americanii să-i găsească și să-i elimine pe cei 9 ofițeri superiori ruși la începutul războiului. Unul câte unul. Acum 20 dintr-o singură cădere.

ȘI consilierul principal al domnului președinte mai sus amintit și-a făcut bagajele și a plecat dintr-un guvern unde dacă nu o iei din loc la timp ai puține șanse să nu te găsească o rachetă rătăcită.

Autor: Dan Stoica