Se afișează postările cu eticheta calificarea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta calificarea. Afișați toate postările

sâmbătă, 4 august 2018

Nadia Comăneci lăcrimează.Echipa feminină de gimnastică a României a ratat calificarea în finala Campionatului European de la Glasgow!


 Gimnastica feminină continuă să se afle în mare suferinţă şi nu mai contează nici în Europa şi în lume, după ce a pierdut lupta cu marile puteri la nivel mondial încă de acum 2 ani. Ce ruşinos! Oare ce gândesc despre federaţia de specialitate, despre gimnastele actuale, despre situaţia actuală a gimnasticii sportive româneşti Nadia, Emilia Emberle, Cati Szabo, Rodica Dunca Papp, Anca Grigoraş, Teodora Ungureanu, Daniela Silivaş, Lavinia Miloşevici, Aurelia Dobre, Simona Amânar, Melita Ruhn, Lavinia Agache, Crina Gogean, Sandra Izbaşa, Cătălina Ponor, Claudia Presecan, Larisa Iordache sau Andreea Răducanu?!


 Tricolorele au ratat finala de ”8” pe echipe de la Campionatul European de la Glasgow, după ce au încheiat abia pe locul 12 în calificări.
Fără Ana Maria Ocolişan, accidentată la antrenamentul oficial, România a reuşit doar două evoluţii din 12 mai aproape de ce se doreşte, prin Denisa Golgotă, la sărituri şi sol, în urmă cărora a şi obţinut calificarea în finalele pe aparate cu a 5-a notă în fiecare caz. Ca echipă, România a obţinut notă de trecere doar la sărituri, unde a realizat al 5-lea total: 41.532.
Durerea cea mai mare a fost la paralele, toate cele trei reprezentante ale României care au concurat la acest aparat, Laura Iacob, Carmen Ghiciuc şi Denisa Golgotă, având exerciţii cu ratări, astfel că nota maximă a fost 11.633. Cu un total de 32.866, lotul naţional a ajuns să fie învins la acest aparat şi de naţiuni precum Finlanda, Slovacia, Turcia, etc, care nu spun nimic în gimanstica mondială.
În tot concursul, România a avut doar patru note care au trecut de 13.000.

Iată cum s-au comportat gimnastele tricolore la cele patru aparate:

  • Sărituri: Laura Iacob 13.666, Nica Ivănuş 13.533, Denisa Golgotă 13.999. Total: 41.532

  • Paralele: Laura Iacob 10.700, Carmen Ghiciuc 10.533 şi Denisa Golgotă 11.633. Total: 32.866

  • Bârnă: Laura Iacob 12.233, Carmen Ghiciuc 11.500, Denisa Golgotă 12.833. Total: 36.566

  • Sol: Laura Iacob 11.033, Carmen Ghiciuc 12.500, Denisa Golgotă 13.166. Total: 36.399

TOTAL: 147.663

În finala pe echipe de sâmbătă, 4 august, s-au calificat, în ordinea punctajului, Franţa, Rusia, Belgia, Marea Britanie, Olanda, Ungaria, Spania şi Ucraina.


                                                                            Cristi Someşan

joi, 10 mai 2018

România a ratat calificarea la Eurovision 2018

Reprezentanţii României la Eurovision 2018, membrii trupei The Humans, au ratat calificarea în finala de sâmbătă a competiţiei muzicale, care are loc anul acesta pe scena de la Altice Arena din Lisabona, Portugalia.


 De la introducerea sistemului cu semifinale, în 2004, România s-a calificat în fiecare an în finală. O excepţie a fost anul 2016, când România a fost descalificată din start pentru că Televiziunea Română avea datorii la European Broadcasting Union (EBU), organizatorul concursului internaţional.
România, cu piesa "Goodbye", a intrat în competiţie pe poziţia a doua în semifinala de joi, alături de Norvegia, Serbia, San Marino, Danemarca, Rusia, Moldova, Olanda, Australia, Georgia, Polonia, Malta, Ungaria, Letonia, Suedia, Muntenegru, Slovenia şi Ucraina.
Într-o conferinţă de presă care a avut loc înainte de semifinală, artiştii de la The Humans au prezentat conceptul show-ului de la Eurovision. "Suntem încântaţi să realizăm o premieră la Eurovision, aducând pe scena concursului nu mai puţin de 31 de personaje. Chiar dacă regulamentul nu permite mai mult de şase artişti pe scenă, noi vom realiza o premieră şi vom fi, într-un fel, mai mulţi. Spectacolul nostru include şi 25 de manechine purtând măşti, care sugerează depersonalizarea şi riscul pierderii identităţii într-o lume tot mai grăbită şi mai indiferentă, la care suntem martori în viaţa de zi cu zi. Conceptul accentuează mesajul piesei, care este unul de speranţă şi de încurajare. Vrem să accentuăm cât de important este să te opreşti, să priveşti în jurul tău şi să te bucuri de viaţă", au declarat artiştii.
Momentul artistic l-a avut ca regizor pe Petre Năstase şi ca regizor muzical pe Gabriel Scîrlet.
Trupa The Humans, înfiinţată în urmă cu un an, abordează un mix de stiluri muzicale, funk-pop-rock, şi este formată din Adi Tetrade (tobe), Alin Neagoe (bas), Alexandru Matei (clape), Alex Cismaru (chitară), Adrian Tănase (voce), Cristina Caramarcu (voce).
Single-ul "Goodbye" a fost compus de Alin Neagoe, Cristina Caramarcu şi Alexandru Matei.
Fanii din cele 18 ţări repartizate în a doua semifinală şi cei din Italia, Franţa şi Germania au decis, alături de juriile de specialitate, fiecare cu 50%, cine va merge în marea finală.
În urma semifinalei de joi s-au calificat Norvegia, Serbia, Danemarca, Moldova, Olanda, Australia, Ungaria, Suedia, Slovenia, Ucraina.
Lor li se alătură în finală ţările care s-au calificat după prima semifinală, cea de marţi - Albania, Cehia, Lituania, Israel, Estonia, Bulgaria, Austria, Finlanda, Irlanda şi Cipru -, precum şi grupul celor cinci mari (Franţa, Germania, Spania, Marea Britanie şi Italia) şi ţara gazdă, Portugalia.
Anul trecut, reprezentanţii României, Ilinca şi Alex Florea, au obţinut poziţia a şaptea, cu un total de 282 de puncte, cea mai bună clasare a României în concurs de la succesul obţinut de Paula Seling şi Ovi la ediţia din 2010 şi a patra în istoria participării ţării noastre la Eurovision.
Eurovision este o competiţie muzicală internaţională, organizată de European Broadcasting Union (EBU), cea mai mare asociaţie a televiziunilor publice din Europa. Prima ediţie a avut loc în 1956, la Lugano, în Elveţia. Difuzat fără întrerupere, timp de 62 de ani, show-ul a devenit unul dintre cele mai longevive şi mai urmărite programe de televiziune din lume. Printre artiştii care au urcat, de-a lungul anilor, pe scena Eurovision se numără: ABBA, Julio Iglesias, Celine Dion, Johnny Logan.

Cele mai bune performanţe ale României la acest concurs au fost: de două ori locul al treilea (Luminiţa Anghel & Sistem - Kiev, 2005; Paula Seling şi Ovi - Oslo, 2010) şi o dată locul al patrulea (Mihai Trăistariu - Atena, 2006). Mediafax

luni, 16 ianuarie 2017

Volei: Naţionala României de junioare a obţinut calificarea la Campionatul European !


Naţionala de volei feminin junioare a România a învins, duminică, reprezentativa din Azerbaidjan, cu scorul de 3-0 (25-4, 25-12 şi 25-13) şi s-a calificat la Campionatul European din 2017.
Astfel, naţionala României a încheiat turneul de calificare de la Piteşti pe locul doi, reuşind să învingă Portugalia şi Azerbaidjan, pierzând în faţa Rusiei, scor 2-3.
Naţionala Rusiei a câştigat grupa, cu 8 puncte şi a obţinut calificarea la Campionatul Mondial după primul loc, iar România a acumulat cu un punct mai puţin.
Lotul naţionalei de volei feminin junioare a României:
Coordonatori: Pasca Bianca (Agroland) - căpitan, Niţă Andreea (CSU Medicină);
Extreme: Artin Andra (Dinamo), Ungureanu Adelina (Agroland), Stoian Ana (CSU Medicină), Dumitrescu Theodora (Dinamo);
Centrii: Badea Maria (CSU Medicină), Ditu Carmen (CS Muscelul C-lung), Crişan Antonia (CSU Medicină),
Universal: Căruţasu Alexia (Spike Bucureşti);
Libero: Mărginean Carla (CSU Medicină), Dinu Mihaela (CTF Mihai I Buc).
A1 Bokor Istvan,
A2 Popescu Adrian,
Fizioterapeut Rad Sebastian

                                                                                             C.S.