Se afișează postările cu eticheta cel mai urât brad de Crăciun. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cel mai urât brad de Crăciun. Afișați toate postările

vineri, 25 decembrie 2020

100 de ani are cel mai urât brad de Crăciun din lume!

 

A fost cumpărat în 1920 şi a fost împodobit în fiecare an. A supravieţuit multor calamităţi şi, chiar dacă doar banda adezivă şi rugăciunea îl ţin laolaltă, e preferatul Marii Britanii. Cel mai urât brad de Crăciun e gata să-şi facă datoria a 100-a oară.

Frumuseţea şi urâţenia sunt concepte subiective, e drept. De asemenea, mulţi vor susţine că fiecare pom de Crăciun e frumos în felul său. Aceşti optimişti nu au văzut încă bradul lui Kay Ashton din Marea Britanie.

Bradul artificial a fost cumpărat în 1920 de la Woolworths, pentru suma de 2 şilingi. A supravieţuit bombardării Londrei şi a trecut prin 8 mutări, dar ramurile sale se ţin încă bine (cu puţin ajutor cu bandă adezivă). A devenit un fel de glumă în familia lui Kay Ashton, deşi publicul din Marea Britanie practic l-a adoptat, considerându-l o metaforă perfectă a anului 2020.

Oamenii se aşteaptă să le spun că e un obiect de care s-a avut grijă. Nu e aşa: mama obişnuia să-l adune cu tot cu decoraţiuni şi să-l pună undeva în şură, spune Kay Ashton.

Nu e de mirare că bietul brad arată bătut de soartă: după o viaţă atât de aventuroasă de 100 de ani, nici noi nu am arăta mai bine!

 

Sursă: Mirror.co.uk