Se afișează postările cu eticheta congres PNL. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta congres PNL. Afișați toate postările

vineri, 24 septembrie 2021

Pentru PNL orice victorie este o înfrângere

 În timp ce taberele din PNL se confruntă de parcă Orban şi Cîţu s-ar bate pentru preşedinţia României, PSD le ia de sub nas una din temele de bază ale unui partid de dreapta.

În toiul bătăliei pentru putere, firmele mici şi mijlocii, motoraşele economiei care alimentează bugetul ţării,  au fost cu totul date uitării.

Rolurile s-au inversat pe nevăzute. În timp ce Florin Cîţu vorbeşte despre „români”  la modul general, iată că Marcel Ciolacu scoate bomba şi întinde o mână către mediul de afaceri românesc, mult mai afectat de pandemie decât coloşii internaţionali. Magazinele de la colţul străzii, sălile de sport, serviciile, barurile, restaurantele, hotelurile, tot ce ţine de serviciile către populaţie, este ignorat de un guvern ce pretinde că este de dreapta, dar nu pare să fie preocupat decât de protejarea marelui capital.

Dacă PSD invită reprezentanţii IMM-urilor la un dialog, şi propune o lege, votanţii PNL nu se mai regăsesc pe agenda guvernului. Guvern care, totuşi,  este de dreapta. De teama protestelor, premierul Cîţu se dă la electoratul social democraţilor. Oricâte ajutoare ar oferi, bazinul electoral al stângii nu poate fi balansat spre stânga.

Rareori situaţia politică a fost atât de tulbure, de încurcată. Greu de înţeles sunt interesele ascunse din spatele acţiunilor, al hotărârilor de guvern, al deciziilor luate de miniştri, dar şi al modului rezervat, evaziv în care preşedintele Iohannis îşi exprimă opiniile. Pasivitatea preşedintelui a culminat cu invitaţia adresată poporului de a practica  golful, un sport rezervat elitelor, bogaţilor. Nefirească este şi prezenţa preşedintelui la congresul unui partid. Dacă se va prezenta în faţa celor 5000 de delegaţi gestul lui va fi aspru şi îndelung criticat de restul partidelor politice.

De mare interes sunt acuzaţiile care planează asupra primului ministru privind cumpărarea unui număr uriaş de doze de vaccin. Ce să faci cu 120 de milioane de doze la o populaţie de şase ori mai mică? Florin Cîţu s-a apărat afirmând că aşa s-a cerut de la Bruxelles.

Mai este o zi până la marele congres. La sfârşitul zilei de sâmbătă se vor şti rezultatele bătăliei începută la 30 mai, când Ludovic Orban a aflat că are un contra-candidat pentru şefia PNL.

Florin Cîţu nu a decis să candideze fără binecuvântarea preşedintelui Iohannis. Aşadar, preşedintele se află şi s-a aflat mereu în centrul  furibundei campanii interne din PNL.

În fond, sâmbătă nu se joacă destinul lui Ludovic Orban, ci al tandemului Iohannis-Cîţu. Nu se ştie care va fi reacţia aripii Orban după aflarea rezultatelor de la nişte alegeri minuţios pregătite de tabăra Cîţu.

Victoria este previzibilă. Florin Cîţu are în mână şi pâinea şi cuţitul, pe când Ludovic Orban luptă doar cu vorba.

Important este ce vor face susţinătorii lui Orban după înfrângere. O ruptură a PNL la un an după alegerile parlamentare ar fi catastrofală pentru un partid care se chinuie să încropească o majoritate într-un parlament populat de o sumedenie de personaje exotice.

Deşi este un guvern minoritar, fără perspective de a reface o coaliţie zdruncinată de certuri, persistă o anume siguranţă atât la nivelul preşedinţiei, cât şi a primului ministru.

USR PLUS, dar şi Orban, sugerează că ar exista deja o înţelegere cu PSD care ar asigura susţinerea în parlament a actualului guvern. Un astfel de compromis politic, este deopotrivă de riscant pentru PNL şi PSD. Cele două partide se resping reciproc, ba chiar îşi clădesc întregul eşafodaj politic pe adversitatea funciară dintre ele. PSD şi PNL sunt deja duşmani naturali. Ca omul şi lupul, homo homini lupus.  Lupta internă, disputa dintre partidele de dreapta a ajuns atât de departe încât pentru PNL orice victorie va fi o înfrângere.

Autor: Dumitru Păcuraru

Sursa: Informaţia zilei Maramureş

joi, 23 septembrie 2021

La sfârşit de campanie se spun lucruri murdare


 Spre deosebire de campaniile electorale pentru alegeri, o campanie internă nu se termină cu 24 de ore înaintea scrutinului. Ea se desfăşoară şi în ziua alegerilor, continuă şi în timpul alegerilor, pe coridoare, în baie, la o ţigară, prin mesaje etc. Campania internă a PNL este cu atât mai atractivă cu cât în ultimele zile se spun lucruri esenţiale pentru ţară, lucruri care-l privesc pe fiecare cetăţean în parte, dar privesc şi instituţiile care trebuie să ancheteze gravele acuzaţii mai ales la adresa primului ministru.

Jumătate din PNL se află la guvernare, jumătate în opoziţie. Aripa Cîţu este la putere, aripa Orban în opoziţie. Miniştrii daţi afară de Florin Cîţu încep să vorbească. Şi spun lucruri extrem de îngrijorătoare care nu mai par să ţină de o simplă competiţie internă dintr-un partid.

Fostul ministru de finanţe, Alexandru Nazare vorbeşte despre cele 120 de milioane de doze de vaccin pe care le-a achiziţionat  guvernul la presiunea primului ministru Florin Cîţu. Acelaşi ministru demis dezvăluie că PNRR are clauze ţinute la secret, cunoscute doar de Florin Cîţu. Aceste clauze vor împovăra România pe întreaga perioadă a implementării proiectelor din cele 30 de miliarde de euro primite de la UE.

De exemplu, o clauză ascunsă desfiinţează facilităţile firmelor de construcţii. Tot Alexadru Nazare afirmă că este o minciună faptul că prin PNRR nu se puteau derula proiecte pentru agricultură, pentru irigaţii. Pur şi simplu primul ministru a refuzat să introducă în PNRR acel capitol pentru agricultură.

Puse cap la cap, acuzaţiile conduc spre ideea de trădare a intereselor naţionale. Sunt reale aceste acuzaţii? Vor fi ele cercetate de organele în drept? Este vorba despre miliarde de euro. Faptele de corupţie de până acum sunt mărunţişuri faţă de aceste sume colosale vehiculate. Ce să facem cu 120 de milioane de doze când întreaga populaţie a României abia se ridică la 20 de milioane?  În faţa cifrelor înspăimântător de mari lucrurile devin serioase. Sunt reale aceste acuzaţii? Dacă doar în parte situaţia se prezintă aşa cum lasă să se înţeleagă şi Ludovic Orban, înseamnă că PNL este compromis definitiv ca partid ce luptă împotriva corupţiei. Odată cu ieşirea USR PLUS de la guvernare, din cauza premierului Cîţu, opoziţia parlamentară se ridică la peste două treimi.

Cu cinci zile înainte de congres, 51 de parlamentari PNL au semnat un apel prin care îşi arată susţinerea faţă de Ludovic Orban. Dacă USR PLUS nu reintră în coaliţia de dreapta, ca să rămână la guvernare, Florin Cîţu este obligat să accepte o susţinere parlamentară din partea PSD.

Acest lucru contravine statutului PNL şi contrazice toată campania anti-PSD dusă nu doar de liberali, ci şi de preşedintele Klaus Iohannis.

Dacă Ludovic Orban pierde alegerile se înţelege că cei 51 de parlamentari pot forma un grup care se va opune grupării Cîţu.

În acest caz chiar dacă printr-o minune USR PLUS reintră la guvernare, refacerea coaliţiei nu va mai avea majoritatate în parlament. Odată cu decizia premierului Cîţu de a candida contra lui Orban, în data de 30 mai, PNL a căzut într-o capcană din care nu poate ieşi decât cu ajutorul preşedintelui Iohannis. Din motive insuficient explicate, preşedintele îl susţine pe Florin Cîţu în ciuda faptului că USR PLUS condiţionează intrarea la guvernare de plecarea premierului care le-a demis doi miniştri fără să se consulte cu nimeni.

Imediat după congresul de sâmbătă se vor limpezi lucrurile în PNL? După socotelile de acum peste două treimi din organizaţiile judeţene îl susţin pe Florin Cîţu. 15% şi-au anunţat sprijinul pentru Ludovic Orban. Doar vreo 20% din conducerile organizaţiilor judeţene lasă votul liber. Ceea ce înseamnă că doar o cincime din organizaţiile judeţene PNL sunt corecte, cred în democraţia internă care ar trebui să existe în orice partid care se consideră democratic.

Autor: Dumitru Păcuraru

Sursa: Informaţia zilei Maramureş