Cosmin Olăroiu (55 de ani) a semnat un contract cu Federația Emiratelor Unite Arabe și va deveni noul selecționer al naționalei.
Se afișează postările cu eticheta cosmin olaroiu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cosmin olaroiu. Afișați toate postările
sâmbătă, 19 aprilie 2025
Antrenorul român Cosmin Olăroiu este noul selecționer al naționalei Emiratelor Unite Arabe!
Anunțul a fost făcut chiar de către Federația Emiratelor Unite Arabe, într-un comunicat dat sâmbără, 19 aprilie.
Antrenorul român își va duce la bun sfârșit contractul cu Al-Sharjah, valabil până în vară, apoi va prelua oficial funcția de selecționer al primei reprezentative a UAE.
Cosmin Olăroiu o pregătește pe Al-Sharjah, echipă din Emiratele Arabe Unite, din noiembrie 2021. A cucerit de două ori Cupa Președintelui și o dată Supercupa Emiratelor Arabe Unite
Debutul lui Cosmin Olăroiu pe banca echipei Emiratelor Arabe Unite e programat la începutul lunii iunie, când au loc meciurile din ultimele două etape ale preliminariilor pentru Cupa Mondială din 2026, cu Uzbekistan și Kyrgyztan.
Selecționata nu mai poate rata locurile de baraj, dar încă are șanse și la calificarea directă.
Cu 13 puncte după opt meciuri, echipa Emiratelor Arabe Unite este la patru puncte în spatele Uzbekistanului, formația de pe locul secund, ultimul care asigură calificarea directă. Lider este Iranul, cu 20 de puncte, deja calificat.
Cristi SOMEȘAN
sâmbătă, 2 ianuarie 2021
Cosmin Olăroiu, despre China în timpul pandemiei: „Aici e cea mai mare libertate! Nu există mască, distanțare. Restaurante sunt deschise”
Cosmin Olăroiu, 51 de ani, ales antrenorul român al anului, alături de Răzvan Lucescu, în tradiționala Anchetă a Gazetei Sporturilor, a acordat un amplu interviu pentru GSP, în care a vorbit despre performanța impresionantă reușită în acest an: câștigarea campionatului alături de Jiangsu Suning.
Experimentatul tehnician român a atins și subiectul pandemiei de coronavirus, care a izbucnit în urmă cu fix un an, în China. Olăroiu dezvăluie în interviul acordat Gazetei că lucrurile au revenit în întregime la normal în China.
Cosmin Olăroiu: „În China e cea mai mare libertate de pe glob!”
- Domnule Olăroiu, cum e viața din China, mai ales pe perioada aceasta a pandemiei, e foarte restrictivă?
- Restrictivă? Cea mai mare libertate de pe glob aici e.
- Vorbiți serios?
- Da! Restaurantele sunt deschise, școlile sunt deschise, nu există mască, nu există distanțare fizică.
- Incredibil, China fiind practic epicentrul pandemiei!
- Da, dar s-au respectat la sânge atunci când a trebuit, adică la început. Din cauza pandemiei n-am putut să-mi aduc familia aici, în China. Am stat singur un an, a fost complicat
- Cosmin Olăroiu
Am fost cazați într-un complex imens, care conține 7 hoteluri, cu terenuri de antrenament, cu parcuri unde puteam să ieșim să ne plimbăm. Cu teste făcute săptămânal, la care n-a fost pozitiv nici măcar o singură persoană în toate aceste luni de zile, de la nicio echipă.
A ajuns China comunistă să ofere Europei lecţii de libertate?
Sursa: GSP
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

