Se afișează postările cu eticheta deputat Marius Sorin Bota. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta deputat Marius Sorin Bota. Afișați toate postările

marți, 5 noiembrie 2019

Informare de presă

05.11.2019

  Pentru corecta informare a opiniei publice, constatând după ziua de ieri, că întreaga mass-medie m-a clasat în rândul PSD - iștilor care au votat Guvernul, vă informez că, de mai bine de două săptămâni, sunt exclus din PSD, fiind parlamentar independent, neafiliat vreunui grup politic parlamentar.
            PSD-iștii trădători sunt cei din CEX-ul mic și toxic, precum și cei din CEX-ul unanim, care au permis instaurarea unei dictaturi de tip ”clan” în conducerea partidului, cu care nu pot să fiu de acord. Aceștia sunt tradatori față de românii care au votat un program îndrazneț, ambițios și pe care ei i-au batjocorit în primul rând cu impostorii și incompetenții cu care au populat Guvernul, instituțiile și companiile statului. Un program ambițios nu se face cu mediocrii și impostori, cu atât mai puțin cu grupări care acționează precum clanurile  uzurpând puterea și impunând tuturor puncte de vedere contrare convingerilor proprii, programelor politice și, de ce nu, chiar ideologiei.

 Deputat

                                                                  Marius Sorin Bota

marți, 1 octombrie 2019

Comunicat de presă - Deputat PSD Marius Sorin BOTA


         Mi-e rușine de ceea ce am reușit să oferim românilor în domeniul transporturilor

            Deputatul Marius Sorin Bota a adresat o întrebare doamnei Viorica Dăncilă, Prim - ministrul României, cu privire la ceea ce s-a promis și ceea ce s-a făcut de fapt în domeniul transporturilor.
”Din cauza incompetenței și a imposturii instalate la Ministerul Transporturilor și în companiile din subordine anul acesta fizic nu vom trece de 50 de km de autostrăzi care să fie dați în exploatare.
 În acest an avem: 0 lucrări pe calea ferată - viteza comercială este în scădere în continuare; 0 investiții în sectorul naval; 0 măsuri pentru recuperarea traficului de mărfuri prin Portul Constanța (unde am pierdut 50% din volumele transportate, adica peste 1 miliard de euro anual); 0 investiții în infrastructura aeriană (doar achiziția câtorva avioane și asta numai pentru că sunt ”BUNE” contractele de leasing pentru ele); 0  licitații derulate și contracte încheiate pentru construcția de autostrăzi. Mi-e rușine de ceea ce am promis că vom face și ceea ce am făcut în realitate, în acest domeniu”, a declarat deputatul.



                                                           Cabinetul deputatului


vineri, 29 martie 2019

Declarație de presă

29.03.2019


                                             Distrugerea transportului feroviar continuă
           
Regiunea de Nord-Vest a țării are toate șansele să rămână izolată de România în ceea ce privește transportul feroviar, în condițiile în care doi Secretari de Stat provin din această zonă (Cluj și Maramureș).
             Calea ferată nu are la acest moment nicio investiție majoră de modernizare. Unii au reușit să izoleze Maramureșul lăsându-l înafara Master-planului de transport pe calea ferată, iar acum cei doi Secretari de Stat au hotărât și desfințarea Regionalei de transport marfă din Transilvania și zona de nord-vest. În loc să se ocupe de restructurarea companiilor, eficientizarea lor și modernizarea căii ferate, aceștia continuă procesul de distrugere.
            Sper ca măcar în ceasul al 12 - lea să le vină mintea la cap și să renunțe la acest program de distrugere.


       Deputat

Marius Sorin BOTA

luni, 25 februarie 2019

Declarație de presă - deputat Marius Sorin BOTA




24.02.2019


                                                                     Clarificări


            Având în vedere speculațiile apărute în urma demisiei mele din funcția de vicepreședinte  al organizației PSD Maramureș, țin să fac următoarele precizări:
Cu regretul că nu pot da satisfacție unora și nici nu pot afirma că la baza demisiei mele stau alte motive decât cele personale, vă informez că nu am discutat și nu discut cu alte partide politice. Sunt și rămân membru al Partidului Social Democrat. Orice speculații și comentarii sunt, precum spun ziariștii, ”pamflet”.
           

                                                                        Deputat
                                                               Marius Sorin BOTA



vineri, 7 decembrie 2018

Comunicat de presă

07.12.2018




     Deputatul PSD Marius Sorin Bota, într-o solicitare adresată Autorității de Supraveghere Financiară a cerut răspunsuri cu privire la măsurile întreprinse și pe care le va întreprinde  autoritatea, având în vedere situația amendării celor nouă companii de asigurări și a UNSAR de către Consiliul Concurenței pentru încălcarea reglementărilor naționale și europene din domeniu. De asemenea, ținând cont de situația precedentă de la nivelul Uniunii Europene, prin care producătorii de autocamioane au fost amendați la nivel european, aceștia fiind obligați să despagubească transportatorii care au achiziționat la suprapreț camioanele, deputatul a solicitat A.S.F. adoptarea unor soluții pentru a putea fi recuperate costurile suplimentare făcute cu polițele R.C.A. de către transportatori.


Cabinetul deputatului

luni, 13 august 2018

Comunicat de presă - Deputat Marius Sorin Bota

13.08.2018



Sesizare cu privire la repararea DN 18B - Tg. Lăpuș - Cășeiu

            Deputatul PSD Marius Sorin Bota a sesizat Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Direcția Regională de Drumuri Cluj, cu privire la situația jalnică, pe anumite porțiuni, în care se află  drumul național DN 18B, tronson Tg. Lăpuș - Cășeiu.
            ”Avand în vedere faptul că în următoarea perioadă se modernizează tronsonul Baia Mare - Tg. Lăpuș aparținând aceluiași drum național, nu ar strica o intervenție de urgență pentru reparații și asupra tronsonului de drum cuprins între Tg. Lăpus și Cășeiu”, a precizat deputatul.   



Cabinetul deputatului

joi, 2 august 2018

Comunicat de presă

02.08.2018



         Modernizare DN 18B Baia Mare - Tg. Lăpuș

            În urma solicitărilor adresate C.N.I.A.R. de către dl. deputat Marius Sorin Bota iată că au început și lucrările de modernizare a  DN 18B Baia Mare - Tg. Lăpuș, printr-o tehnologie nouă ”reciclare la rece în situ”. În prima etapă se realizează un tronson experimental la ieșirea din Baia Mare spre Groși pentru a fi transmise laboratorului datele din teren în vederea elaborării unei rețete pentru realizarea lucrărilor cu cele mai bune rezultate. Urmează ca în două săptămâni să se înceapă propriuzis modernizarea primului tronson Baia Mare - Cernești ce se va realiza până la sfărșitul acestui an.  



                                                         Cabinetul deputatului