Se afișează postările cu eticheta dorul pentru transilvania. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dorul pentru transilvania. Afișați toate postările

marți, 13 ianuarie 2026

DORUL PENTRU TRANSILVANIA

de Valentin Lupea

Sentimentul comunitar,
dorul pentru Transilvania
imaginează destinul unui ținut
care a servit drept centru
patriei lui Decebal,
al provinciei romane
şi al românilor înşişi.
E un dor care deplângea
o istorie de glorie pierdută
şi o lume a vicisitudinilor,
un dor născut
din imposibilitatea
de a concepe divizarea
şi umilirea etnică.
Cuvintele primilor cărturari
se adresează obsesiv
"către toată seminţia
românească":
moldoveni sau munteni.
Vechii noştri glosetari de istorie
îşi fac o datorie aproape sacră
amintind de "izvorul" unic
din care se trag toți românii:
"Biruit-au gândul -
spunea Miron Costin -
să mă apuc
de această trudă,
să scot lumii la vedere,
felul neamului
din ce izvor și seminţie
sunt locuitorii țării noastre,
Moldovei şi Țării munteneşti
şi românii din țările ungureşti,
cum s-au pomenit mai sus,
cu toții un neam şi odată
descălecați sântu".
13 ianuarie 2025