Se afișează postările cu eticheta in pericol. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta in pericol. Afișați toate postările

joi, 12 februarie 2026

Banii din pilonul II, la care contribuie 8,4 milioane de români, ar putea fi folosiți la expansiunea companiilor de stat. „Merită o discuție”

 

În țara noastră funcționează extraordinar de bine două sau trei instituții. Prima instituție este serviciul de emitere pașapoarte, a doua este definită de cota unică de impozitare, iar a treia este reprezentată de sistemul de pensii administrat privat, Pilonul II (contribuții obligatorii) și Pilonul III (contribuții facultative).

Sistemul de pensii administrat privat Pilonul II a fost inventat în Chile - America de Sud, la finalul anilor ‘70 și a început să funcționeze din noiembrie 1980. Este creația economistului José Piñera, care a colaborat la arhitectura sistemului cu câțiva economiști chilieni care absolviseră studii economice la Universitatea din Chicago – SUA. Școala de economie de la Chicago este o școală de gândire neoclasică asociată cu facultatea Universității din Chicago, renumită pentru promovarea principiilor pieței libere.

José Piñera a declarat că ideea de a privatiza administrarea acumulării de fonduri pentru viitoarea pensie s-a conturat după ce a citit cartea „Capitalism și libertate”, scrisă de Milton Friedman, cel mai cunoscut lider al școlii de economie de la Chicago.

Este interesant de observat similitudinea dintre inventarea capitalismului în 1602, la Amsterdam — când Dirk van Oss a divizat Compania Olandeză a Indiilor de Est în acțiuni — și proiectarea sistemului modern de pensii, în urmă cu 50 de ani, prin viziunea unui economist, care a creat conturile individuale de pensie și firmele private de administrare a acestora.

În România, după aproximativ un an de pregătiri, Pilonul II de pensii s-a născut practic în ziua de 20 mai 2008, în timpul administrației Traian Băsescu, când CNPP (Casa Națională de Pensii Publice) a virat primele contribuții, în valoare de 88,2 milioane lei pentru 4,1 milioane de participanți. În decembrie 2025, numărul de participanți a ajuns la cifra de 8,4 milioane, iar activele nete în administrare depășesc pragul de 201 miliarde de lei.

Interesant cum s-a construit cu migală un „arc electric” peste timp: de la 20 mai 1990 — borna catod (ruinarea speranțelor), când s-au votat stagnarea, opțiunea pro URSS și trecutul cenușiu, până la 20 mai 2008 — borna anod (câștigarea speranțelor), când s-a mai adăugat un etaj important la construcția capitalismului în România, stat membru NATO și al Uniunii Europene.

În cazul salariaților, conturile personale sunt alimentate lunar cu o sumă ce reprezintă un procent de 4,75% din salariul brut. Acest procent este parte integrantă din taxa de Asigurări Sociale (CAS) - 25% din salariul brut, care se reține automat la sursă, taxă destinată bugetului de pensii. La un salariu brut de 10.000 lei (net de 5.850 lei) suma virată în luna respectivă în contul individual este de numai 475 de lei.

Când a fost lansat sistemul, în mai 2008, contribuția din salariul brut a fost stabilită la valoarea de 2%. Aceasta urma să crească lent timp de 8 ani, în trepte de 0,5 pp (puncte procentuale), până la valoarea de 6%. Desigur, acest lucru nu s-a întâmplat, deoarece România nu este un stat care își respectă angajamentele față de cetățenii obișnuiți. Prin urmare, și sumele acumulate în conturile individuale de pensie Pilon II sunt mult mai mici decât cele care ar fi trebuit virate dacă s-ar fi respectat scadențarul înscris în Legea nr. 411/2004.

Așa cum salariatul/cetățeanul este proprietar al salariului brut, aceste sume acumulate în contul individual de pensie, ce provin din contribuția obligatorie la Pilonul II, sunt în proprietatea fiecărui participant. Nici statul, nici Guvernul, nici M.F. (Ministerul de Finanțe), nici administratorul fondului de pensii private nu sunt proprietari ai acestor fonduri.

Cristian VASILE

luni, 16 decembrie 2019

Cultura tradiţională în pericol în Maramureş


 In cativa ani,Maramueresul nu va mai oferi cultura traditionala.
Acesta e mersul lumii...Polonezii, inca din 1985, au asigurat o renta viagera tuturor locuito-
rilor din doua sate, echivaland cu 20-30 de dolari pe zi, cu conditia ca acestia sa nu renunte niciodata
la costumeele traditionale. Si nici sa-si demoleze casele.
Un moment favorabil pentru reconstituirea unui vechi sat codrenesc, cu sate rasfirate si pe teritoriul
Maramuresului, ar fi acesta. Oamenii din Marius au pus la dispozitia Ministerului Culturii aproape
60 ha de pamant, intr-o zona superba. A urmat definitivarea unui proiect de muzeu.Cu o zona
activa , la dispozitia investitorilor, asezata pe malul unui lac, si o zona contemplativa, destinata
etnologilor si antropologilor. Proiectul a fost elaborat de Emanuil Vasvari sub directa mea indrumare.
A urmat apoi achizitia de obiective valoroase din zona si zonele limitrofe Mariusului. Inclusiv jud,
Maramurws. Am cumparat, pe banii Guvernului Romaniei, aprox .60 de obiective. Apoi totul a stagnat.
Presedintii Szabo Pista si Cehi Arpad de la C.J. S.M. nu au miscat un dejet. In acele imprejurari, au
inceput tratativele cu Rectoratul UNBM pentru a prelua si definitiva acest proiect. O viitoare baza de
practica pentru etnologi, teologi (e si manastire in proiect+ateleiere de odajdii, pecetare, icoane), pentru
cei de la pictura, pentru biologi etc... Dupa modeleul muzeelor vii din reteaua marilor universitati occidentale..
Au trecut peste zece ani de cand d-l Iancu ,prorector, a promis ca se va implica in transferul terenului, cu
acordul partilor, inclusiv a proprietarilor pamantului donat. S-a semnat si un protocol..Apoi lucrurile au stagnat
din nou.
Azi, cand toata lumea vrea salvare prin investitii in traditii si turism, momentul ar fi propice pentru ca UNBM si alti
parteneri , sa -si asume acest proiect.Orice universitate poate detine terenuri in orice judet. UDMR-istii satmareni
nu sunt interesati sa faca ceva. D-l Timis, maramuresan, da! A venit domnul teolog-antropolog Groza si mi-a spus
de aceasta idee a definitivarii unui obiectiv cultural-turistic in Codru.Am fost bucuros sa le fiu consultant. Mai ales
ca in schema de personal sunt prevazute vreo 30 de posturi care ar putea fi acoperite de etnologi tineri (incluzand aici
si partea creativ etnografica, dupa modelul Norvegia, si unde ar putea continua perfectionarea fostii bursieri, cu material
autohton!). Daca cei de la CJ MM ar dori sa se implice, transferul, in interiorul culturii , nu ar fi o piedica. Mariusul e la
30 km de Baia si la cativa stanjeni de Asuaj, Farcasa, Gardani, Baita, Odesti...Am inteles ca si Ordinul Arhitectilor BM.,
S-AR IMPLICA VOLUNTAR.Asta intr-adevar ar fi "o pleasca",vorba lui Paleologu.
Eu zic ca un memoriu catre D-l Timis ar urni lucrurile spre bine si ,in principal, in favoarea universitatii de stat Baia-Mare.
Satmaarul nu are decat particulari. Legal, lor nu li s-ar putea transfera bunuri mobile si imobile din proprietatea statului.
Anexez cateva ecouri din presa despre acest obiectiv turistic si etnografic. Poate cineva doreste sa se implice...
                                                                                                                                     

                                                                                                 Viorel Rogoz