Se afișează postările cu eticheta invazia ucrainei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta invazia ucrainei. Afișați toate postările

miercuri, 23 februarie 2022

Cornel Nistorescu: Invazia Ucrainei și spectacolul românesc

 


Mă feresc să mă avînt în comentarii despre decizia lui Vladimir Putin și despre consecințele recunoașterii de către Rusia a independenței republicilor proclamate în estul Ucrainei. Lumea pare a traversa zile de schimbări esențiale. Sunt destui analiști și comentatori de politică externă care o fac inteligent, cu măsură și cu argumente. Pe unii i-am publicat și îi vom găzdui în continuare, în speranța că vom putea desprinde o direcție și o lumină.

Am decis să mă rezum la descrierea valului de reacții neobișnuite. Cel mai tare mă îngrozește spectacolul făcut pe seama situației din estul Ucrainei. George Simion nu s-a putut abține și a socotit că n-a mai făcut tărăboi cam de multișor și a venit vremea să iasă la vedere și să facă bîlci. Fără transmisie pe Facebook, el s-a înghesuit la ușa aproape absentei (ca să nu zic inexistentei) Comisii parlamentare de control a SRI, cea care l-a chemat pe Eduard Hellvig să prezinte o analiză de securitate din perspectiva atribuțiilor SRI.

Nu-mi imaginez că directorul SRI le va fi împărtășit parlamentarilor din respectiva comisie cine știe ce mari informații bombă. Dacă le avea, le aflăm din presa străină, nu de la băieții noștri, băgați pînă în gît în afaceri personale. În afară de referiri la atacurile cibernetice și la asaltul de fake news pe diverse medii și subiecte, nu văd ce le-ar fi putut spune. De altfel, dacă ne uităm ceva mai jos pe site-urile dragi SRI, mă refer la G4 Media, Newsweek și Spot Media, iaca înțelegem că despre asta a și fost vorba. Organul lui Dan Tăpălagă chiar înainte ca Eduard Hellvig să își înceapă expunerea misterioasă, a dat publicității un sondaj de tot hazul, realizat „ieri și alaltăieri” și comandat celor de la Avangarde. Ca să nu explic rezultatul, reproduc fidel prezentarea oferită de ordonatorul sondajului:

”45% dintre români cred că Rusia are agenți de influență în clasa politică din România, doar 10% spun „Nu cred“, iar 40% nu știu sau nu răspund la întrebare. Dintre cei 45%, 48% cred că Rusia are agenți infiltrați în toate partidele, dar în ordinea clasamentului pe partide cei mai mulți cred că în AUR sunt cei mai mulți agenți ruși (12%), urmat de PSD cu 8%, PNL 6% și USR 2%”.

Mă pot declara fericit că un sondaj de opinie indică simțul acut și deosebit al populației din țara noastră pentru identificarea agenților de influență. Dotați din instinct încă de pe vremea dacilor și din experiențe istorice mai recente, românii au un miros special pentru agenții de influență pe care îi simt și pe stradă și în emisiunile televizate. În egală măsură, același organ le dă semnale și pentru sesizarea agenților de influență ai americanilor. Ai rușilor arată într-un fel, ai americanilor sunt ceva mai spilcuiți și cu adieri de parfum mai rafinat. Cum le citesc articolele, cum îi văd la televizor, românii fac diferența și tușesc cu subînțelesuri.

-         Ăsta-i cu americanii, ăsta-i cu rușii!

Cum i-au mirosit românii pe cei mai mulți pe la AUR? Probabil în același mod în care i-au identificat pe cei de la site-urile pomenite mai sus că sunt filoamericani sau finanțați de aceștia.

Din păcate, Marius Pieleanu n-a avut curiozitatea să întrebe populația cîți și de la ce ziare și televiziuni sunt filoamericani. Și cîți dintre parlamentarii din actualul mandat trag din greu pentru propaganda americană și la indicațiile acesteia. N-a făcut-o pentru că nu se cade. Agenții de influență ai americanilor fac parte dintre obligațiile noastre de partener strategic și nu cred că mai trebuie pusă vreo întrebare. Eventual, ar trebui doar chestionați asupra felului în care fac diferența între interesul românesc și cel american.

În acest moment, discuția este însă inutilă. De la SRI la guvern, de la MApN la Cotroceni și la Parlament se întinde o uriașă armată de presiune, de influență și de execuție americană. Încercați să priviți în CV-urile celor care ocupă funcții importante în instituțiile statului și în politică și veți observa că aproape toți au urmat stagii de pregătire în SUA. Pentru cei care vor să cîntărească fiecare propoziție și toate detaliile, trebuie să precizez că și subsemnatul a beneficiat prin 1992 de o invitație în SUA, pe parcursul căreia am vizitat cu o mare plăcere orașe și instituții americane.

În zilele noastre, filoamericanii sunt peste tot și domină de departe societatea. Filorușii sunt mai ales stafiile care ne ajută să ne justificăm greșelile și eșecurile. Nu știu dacă nu cumva filorușii sunt confundați din prostie cu autorii de știri false, mai ales cu cei care nu prea au habar despre ce scriu.

Mai am o întrebare! În afară de cîțiva lătrăi deveniți peste noapte comentatori de război, cine le vorbește „românilor” despre situația creată și despre consecințele acesteia asupra societății românești? Căci de la Cotroceni și din Piața Victoriei nu se aude nici o voce convingătoare.

 

Autor: Cornel Nistorescu

Sursa: cotidianul.ro

vineri, 16 aprilie 2021

Scenariul invaziei Ucrainei


 Site-ul vestnik-rm.ru a prezentat, pe 12.04.2021, “opinia unui ofițer ucrainean” privind scenariul care va fi pus în aplicare de trupele rusești pentru o eventuală invazie militară pe teritoriul Ucrainei, scrie Defenceromania.ro.

În opinia ofițerului neprecizat de sursă, până pe 20 aprilie, Rusia va concentra la frontierele Ucrainei o grupare de atac de trei ori mai mare decât nevoile pentru înfrângerea totală a forțelor principale ucrainene. În săptămâna următoare acestei date, poate fi declanșat atacul, care se va desfășura pe trei direcții principale și pe două secundare.

Scopul ofensivei pe cele trei direcții principale va consta în înconjurarea trupelor ucrainene dislocate în estul țării, înfrângerea și capturarea acestora.

Astfel, ofensiva va fi declanșată din nord, din raionul de concentrare al Diviziei 3 Infanterie Moto, întărită cu grupuri tactice de nivel batalion din alte regiuni militare (raionul Valuiki, Regiunea Belgorod. Trupele ruse vor tăia drumul spre Kharkov în raionul Izyum și vor ocupa toate pozițiile cheie spre sud, până la Novomoskovsk.

Pe a doua direcție, din sud, va acționa gruparea de atac din Crimeea, întărită cu mai multe grupuri tactice de nivel batalion din două divizii de desant aerian (Pskov și Tula). Aceasta va lovi de-a lungul liniei Melitopol-Zaporozhye-Novomoskovsk. În acest mod, vor fi întrerupte direcțiile rămase de retragere a forțelor ucrainene spre Nipru. În același timp, principalele forțe din Ucraina pregătite pentru luptă vor fi eliminate de la toate aglomerările mari, în care armata ucraineană ar putea oferi rezistență acerbă și prelungită.

După realizarea unei încercuiri strategice, prin convergența grupărilor de atac din nord și sud în raionul Novomoskovsk, va fi declanșat un atac frontal cu forțele Diviziei 150 Infanterie Moto pe linia actuală de contact, în scopul tăierii forțelor ucrainene în două sau trei părți.

Această fază a operației va dura 3-5 zile.

Simultan sau în zilele 2-5 ale invaziei, vor fi efectuate atacuri pe două direcții secundare.

Pentru prima direcție, forțele a aproximativ două brigăzi de infanterie marină vor fi debarcate în zona Ochakov-Koblevo și vor lovi în direcția Kakhovka, pentru a înconjura unitățile Forțelor Armate ale Ucrainei în Ochakov, Nikolaev și Kherson. Un „batalion de paradă” poate fi trimis la Odesa pentru „un ritual de eliberare”. Este puțin probabil ca subunitățile Brigăzii 28 Infanterie Marină din Ucraina rămase la Odesa să opună o rezistență serioasă. Nu are rost ca acestea să fie atacate, ci, mai degrabă, blocate simbolic pentru a accepta imediat „o predare onorabilă”. O parte din forțele desantului de la  Ochakov-Koblevo vor fi trimise spre Kiev, unde se vor limita la preluarea (blocarea) Brigăzii 72 și a aerodromului Belotserkovsky.

Pe acesta va fi o vânătoare specială pentru dronele Bayraktar. Probabil, misiunea de a captura dronele la sol și radarele americane contra-baterie va fi dată unităților forțelor speciale, capabile să efectueze în mod autonom misiuni de luptă izolate de forțele principale. Această tactică a forțelor speciale ale Federației Ruse a fost folosită, cu succes, în Georgia, în anul 2008, pentru a captura / distruge obiective aflate departe de zona de operare a forțelor principale.

Astfel, grupuri mici de forțe speciale ale marinei rusești au scufundat navele pazei de coastă georgiene primite din Statele Unite în portul Poti, au demontat și îndepărtat echipamentele radar de avertizare timpurie (de asemenea americane) adânc pe teritoriul Georgiei și au efectuat alte operațiuni separate. Absența totală a apărării teritoriale în Ucraina creează condiții favorabile pentru ca astfel de grupuri să funcționeze la aproape orice adâncime.

Pentru a doua direcție secundară, atacul trupelor ruse va fi declanșat din Regiunea Bryansk, prin Cernigov, către Brigada 1 Tancuri din Goncharovsky și Centrul de Instrucție Desna. Scopul acestui atac va consta în cucerirea centrului de formare a rezervelor, care este tradițional pentru Regiunea Kievului, și crearea unei amenințări pentru Kiev din nord. După încercuirea forțelor ucrainene, este foarte probabil ca trupele ruse să intre în Kharkov (din nou, după un ritual, ca la Odessa) și să facă raiduri independente ale grupurilor tactice de nivel batalion de-a lungul autostrăzii Kharkov-Kiev până la Boryspil, pentru a crea o amenințare pentru Kiev din est.

Potrivit sursei, “ofițerul ucrainean” consideră că SUA și NATO nu vor interveni într-un eventual conflict între Rusia și Ucraina, în special, din cauza existenței armelor nucleare rusești. Astfel, chiar dacă cele două distrugătoare americane, care vor intra în aceste zile în Marea Neagră, se vor afla în zonă, navele de desant ale Flotei ruse din Marea Neagră le vor ocoli și vor debarca trupele la numai câțiva kilometri de acestea, fără să existe posibilitatea unei intervenții americane. În același timp, avioanele americane nu vor putea doborî aeronavele rusești care vor opera în spațiul aerian ucrainean și nici nu vor bombarda coloanele de tehnică militară rusească. Nici măcar dronele Bayraktar cumpărate de la Erdogan nu vor putea să facă prea multe în această operațiune, pentru că, pur și simplu, nu vor avea timp. Aerodromurile de dislocare a acestora vor fi rapid copleșite de atacuri cu rachete și/sau capturate de forțele de invazie terestră.

“Ofițerul ucrainean” a concluzionat că, cu fiecare zi care trece există mai puține speranțe că Occidentul va fi capabil să-l descurajeze pe Putin să întreprindă o operațiune militară la scară largă împotriva Ucrainei în această primăvară. De asemenea, din păcate, Ucraina nu are capacitatea de a influența această decizie. Timpul a fost pierdut fără speranță pentru modernizarea sectorului de apărare al țării, care trebuia să fie capabil să respingă o asemenea agresiune sau cel puțin să provoace daune sensibile adversarului în timp ce îl respinge

Sursa: corectnews.com