Ieri, la Centrul Millennium din Baia Mare, alături de consilierii județeni și alte personalități ale județului, Gabriel Zetea, președintele CJ, i-a oferit lui Valer Blidar titlul de Cetățean de Onoare al Județului Maramureș, alături de o diplomă înrămată.
Decernarea a avut loc la Millennium Business Center – Sala Vulturul Negru, într-un cadru cald, moderat cu eleganță de Teodor Ardelean, directorul Bibliotecii Județene „Petre Dulfu”.
Au fost prezenți parlamentari, prefectul Florian Sălăjeanu, primarul Ioan Doru Dăncuș, viceprimarul Ionuț Pârvu, părintele Ioachim, primarul Aradului, Călin Bibarț, dar și alți maramureșeni care au ținut să fie părtași la acest eveniment deosebit.
Un moment aparte a fost mesajul transmis de tânăra Iulia Baciu, absolventă de BAC cu media 10, care a fost premiată anterior de Valer Blidar, un gest care spune totul despre valorile acestui om.

