Se afișează postările cu eticheta nu suntem un popor de revolutionari. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta nu suntem un popor de revolutionari. Afișați toate postările

luni, 26 iulie 2021

Bogdan Alexandru Duca: „În concluzie: noi nu suntem un popor de revoluționari”


 La 1848, francezii ardeau tronul regal, după lupte aprinse de stradă. 
În același timp, la Iași Revoluția de la 1848 a fost o întâlnire a revoluționarilor la un hotel, unde la o cafea au redactat o petiție către domnitor. Domnitorul a respins-o, i-a arestat, și…s-a terminat revoluția moldavă.

La București a fost mai vijelios. O adunare țărănească la Islaz, unde țăranii nu au înțeles ce bălmăjeau boierii ăia îmbrăcați ca niște nemți, dar dacă “se dă pământ”, era de bine.
Apoi l-au conjurat pe domnitor să treacă de partea revoluției. Domnitorul se temea de turci, ruși și austrieci, așa că mai întâi i-a arestat pe revoluționari, care au fost însă eliberați de soțiile lor care ridicaseră mahalalele.
Apoi domnul a fugit.
Revoluționarii, ca să nu supere pe nimeni, au făcut un guvern revoluționar cu cel mai reactionar om din Valahia ca premier: mitropolitul Neofit.
Apoi au venit turcii și, în ciuda eroismului autentic al pompierilor din Dealul Spirii, s-a terminat și revoluția valahă.
În Transilvania, revoluția a fost…contrarevoluție. Asta pentru că Avram Iancu a înțeles ce periculos e naționalismul revoluționarilor unguri.
Așa că a trecut de partea Vienei și i-a bătut pe unguri de nu s-au văzut.
În concluzie: noi nu suntem un popor de revoluționari. Ceea ce e bine. Noi suntem un popor de politicieni.
De asta să nu vă mire, nici să nu vă întristeze că nu ne spargem capetele pe străzi ca franțujii sau alții. Nu e felul nostru.