Se afișează postările cu eticheta pot. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pot. Afișați toate postările

marți, 10 martie 2026

La munca de jos, acolo îți este locul...


Condamnat la 1 an și 5 luni de închisoare cu suspendare pentru conducerea mașinii fără permis, senatorul Paul Pintea de la Partidul Oamenilor Tineri (POT) trebuie să presteze 60 de zile de muncă în folosul comunității.


Zălăuanii care au trecut zilele acestea pe la Stadionul Municipal l-au putut întâlni pe cel trimis în Parlamentul României, nu la o anumită dezbatere de idei în forumul legislativ al țării, ci la orele de muncă prestate la spații verzi.

Cetățeanul Paul Ciprian Pintea, cel care vremelnic deține și funcția, nu aleasă, ci repartizată, de senator, a fost trimis să facă o muncă ce i se potrivește de minune.

Astfel, prin dispoziția primarului Municipiului Zalău din data de 2 martie, publicată pe site-ul instituției, senatorul Paul Pintea a fost repartizat la muncă în folosul comunității la Stadionul Municipal Zalău, care se află direct în subordinea Direcției Patrimoniu din Primăria Zalău.

Amintim că în luna noiembrie 2025, senatorul Paul Ciprian Pintea a fost prins din nou conducând fără permis. Iniţial, nu a oprit la semnalul regulamentar al poliţiştilor, însă aceştia au pornit în urmărirea acestuia, iar maşina a fost oprită la scurt timp.

În urma verificărilor, poliţiştii au constatat că parlamentarul avea dreptul de a conduce suspendat. Testarea cu aparatul etilotest a indicat un rezultat negativ, scrie sălajul liber. 

marți, 20 ianuarie 2026

Cine ne reprezintă în cel mai înalt for al țării!

 


Un ales adevărat! Senator sălăjean condamnat de trei ori la închisoare pentru conducere fără permis!

La mijlocul lunii iunie 2025, Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat pe senatorul Paul Ciprian Pintea la 1 an și 5 luni de închisoare cu suspendare. Luni, instanţa a respins atât apelul făcut de Pintea, cât și cel făcut de Parchet, iar decizia a rămas definitivă.
Senatorul, devenit cunoscut în spaţiul public pentru faptul că şi-a falsificat CV-ul în care a scris că a absolvit o universitate care era de fapt un site de întâlniri, a câştigat mandatul pe listele POT, iar anul trecut a decis să treacă la PSD. Nu a fost primit, iar acum figurează ca neafiliat pe siteul Senatului României şi membru în Comisia pentru Transporturi și Comisia pentru Buget-Finanțe. Mai este cunoscut şi drept senatorul fără bacalaureat.
Demnitarul a fost condamnat definitiv a doua oară cu suspendare pentru conducerea mașinii fără permis. Instanța a dispus suspendarea executării pedepsei, dar cu un termen de încercare de 2 ani de la rămânerea definitivă a sentinței.
De asemenea, senatorul trebuie să presteze o muncă în folosul comunităţii pentru 60 de zile la Primăria Zalău sau la spitalul din Zalău.
Senatorul Pintea a fost urmărit pe străzile din Zalău, în noiembrie 2025, după ce a refuzat să oprească la semnalele unui echipaj de poliție. Acesta conducea mașina deși avea permisul de conducere suspendat, relatează presa locală. Mașina sa a fost blocată de polițiști după o scurtă urmărire.
Paul Ciprian Pintea se află la al treilea incident de conducere fără permis, după ce în martie 2024, a fost condamnat la 1 an și 2 luni cu suspendare pentru conducere fără permis și obligat la muncă în folosul comunității. La câteva luni după această condamnare, a fost depistat din nou în trafic, tot fără permis.

C.L.