Se afișează postările cu eticheta salariu nesimtit. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta salariu nesimtit. Afișați toate postările

vineri, 26 iulie 2024

Dacă poate...


TVR e în avarie dar Turturică și-a făcut salariu mai mare decât al premierului!

De la la 1 iulie anul acesta, Dan Turturică, directorul general al TVR și-a mărit salariul brut la 42.000 lei/luna (cca 25.000 lei/luna net), deși sunt probleme grave cu asigurarea salariilor în TVR până la sfârșitul anului.
Vechiul salariu era de cca 18.000 lei net. Evident cei 42.000 de lei brut includ și sporul de vechime. Este mult peste salariul primului ministru sau al președintelui republicii. Legea 41/1994 modificată și republicată spune ca președintele TVR este asimilat poziției de ministru, deci și salariul ar trebui să fie la fel. Salariul ministrului este potrivit legii de până în 20.000 de lei brut pe lună, scrie jurnalistul Robert Turcescu pe facebook.
Automat și membrii CA al TVR, care au indemnizație de 25% din salariul președintelui director-general, câștigă acum circa 7.000 de lei net/luna față de 3.600 cat a fost indemnizația lor până acum.
Toate acestea în condițiile în care TVR a terminat 2023 pe minus conform raportului anual depus la Parlament. În condițiile în care audiențele sunt zero, iar următoarele două ediții ale CM de fotbal au fost luate de grupul Intact…

(Robert Turcescu, pe pagina de facebook)

luni, 25 iulie 2016

Bogdan Stănescu, mai ceva ca Trahanache în titluri, comisii şi comitete, este în---- Consiliu de administraţie la ROMPLUMB Baia Mare! Falimentară- domnule Uţă!


Bogdan Stănescu este noul șef al privatizărilor în energie. La câteva zile după demisia lui Gabriel Dumitrașcu (depusă în data de 14 ianuarie 2015), acesta a fost numit oficial în funcția de Director General al Direcției Generale Privatizare și Administrare a Participațiilor Statului în Energie – DGPAPSE în cadrul Ministerului Energiei. Această numire nu este o surpriză, numele lui Stănescu la conducerea direcției din minister vehiculându-se încă de la instalarea ministrului Gerea.
Noul șef al privatizărilor a intrat în pâine după ce, la începutul săptămânii, a preluat Direcția din minister, cu personalul aferent, de la predecesorul său. Rămâne de văzut dacă acesta va continua proiectele demarate de Dumitrașcu și va realiza două listări importante, programate pentru 2015: Hidroelectrica și CE Oltenia.
Fost consilier la BNR și director general în AVAS, Bogdan Stănescu este administrator special la Oltchim din martie 2013. Pe tot parcursul mandatului său, au existat mai multe tentative de privatizare a Oltchim, însă toate eșuate. În prezent, Oltchim este în reorganizare, un nou plan fiind în lucru, după care combinatul va fi, din nou, scos la vânzare către un cumpărător eligibil.
Artizanul marilor privatizări în energie, omul care a coordonat toate listările pe bursă a unor pachete de acțiuni ale companiilor energetice, a fost practic îndepărtat din Ministerul Energiei, fiind “forțat” să-și prezinte demisia.Fără a-și reproșa ceva cu privire la activitatea desfășurată, Dumitrașcu a refuzat, cu diplomație, să facă comentarii cu privire la decizia luată. Potrivit informațiilor noastre, interesele politice dictează în continuare oamenii în funcții cheie în instituții și companii. Surse autorizate ne-au declarat că urmează schimbări majore în conducerea companiilor din subordinea ministerului, care nu vor fi însă ca urmare a unor evaluări a activității, respectiv realizărilor actualilor directori.
Gabriel Dumitrașcu rămâne administrator special la Hidroelectrica, unde va face în continuare echipă cu administratorul Remus Borza și se va asigura de continuarea reorganizării, ieșirea companiei din insolvență și pregătirea acesteia în vederea unei listări de succes. Pentru Dumitrașcu, Hidroelectrica este un proiect de suflet, el fiind interesat să fie implicat în cea mai mare listare a unei companii energetice.
Gabriel Dumitrașcu și Doru Cătălin Spătaru au făcut rocada în Consiliul de Supraveghere Complexului Energetic Oltenia: primul devine membru, al doilea – avansat președinte
Între timp, Gabriel Dumitrașcu a demisionat și din funcția de președinte al Consiliului de Supraveghere a Complexului Energetic Oltenia, luând decizia să rămână membru în cadrul acestuia. El a fost deja înlocuit cu Dorin Cătălin Spătaru, membru până în prezent în Consiliul de Supraveghere al companiei.
Spătaru administrează Selena Romania SRL, producatorul polonez de spume poliuretanice. El mai este membru și în CA Electrica, precum și actionar unic la SPA Business Solution SRL. Potrivit presei locale, noul presedinte al CS CE Oltenia trece prin emoții zilele acestea deoarece are un credit de 207.000 de franci elvețieni, scadent în 2033.
Din Consiliul de Supraveghere al CE Oltenia mai fac parte: Georgiana Porumbel – manager Pirelli, Alin Chitu – Tuca Zbarcea&Asociatii, Daniel Naftali – Fondul Proprietatea, Ion Mihailă – Departamentul de Energie, Răzvan Purdilă – Transelectrica.
Preluare http://www.bizenergy.ro/bogdan-stanescu-noul-sef-al-privatizarilor-in-energie-dumitrascu-ramane-administrator-special-la-hidroelectrica/#.V5Z2kNSLRkg